Monitor ADI A705: levná liga

Monitor ADI A705 je typickým zástupcem levné kategorie 17palcových LCD displejů. Když typickým tak včetně těch dobrých i těch horších stránek.

Související odkazy

Slovník
DDC
ISO
LCD

Katalog produktů
LCD monitory

Jak si dnes vybíráte LCD monitor? Podle ceny nebo zohledňujete také značku a požadavky na funkční vybavení? Správný LCD monitor by měl mít příjemné podání barev bez přepalů s dobrou konfigurací. I v kancelářském nasazení oceníte stabilní obraz i na horší grafické kartě, snadnost konfigurace a i vestavěné reproduktory mají svůj smysl většinou v kancelářském nasazení. Pro domácí podmínky jejich kvalita není nikdy dostatečná, jsou vhodné spíše na systémové zvuky jako je nová zpráva nebo upozornění na nečekanou situaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Monitor nabízí střídmý černostříbrnný design • maximální úhel náklonu je vidět na posledním snímku.

LCD Monitor ADI A705 bych po zkušenosti doporučil zejména pro kancelářské nasazení, kde dokáže dobře zastat požadavky na každodenní práci s běžnými programy. Jeho obrazovka sice nabízí rychlost obnovy 16ms a tak by se dobře uplatnil i u počítačových hráčů nebo při sledování videa, na druhou stranu je zde několik slabších míst, které toto nasazení mírně degradují.

Nabídka monitoru      
Brightness
Contrast
Display adjust
  V position
  H position
  Phase
  Clock
  Auto adjust
  720/640
Color Control
  9300K
  6500K
  User
    Red
    Green
    Blue
OSD Language
  English
  Deutch
  Francais
  Espanol
  Italiano
  Chinese
OSD Adjust
  OSD H. position
  OSD V. position
  OSD timeout
Audio control
  Mute
  Volume
Reset

Samotný monitor je jednoznačně definován 17palcovou obrazovkou s 16ms obnovou, pouze analogovým D-SUB konektorem, vestavěnými reproduktory a jen omezeně nastavitelným stojanem. Vnějším provedení je v kombinací stříbrných a černých plastů a design je spíše střídmého rodu. Stojan není výškově nastavitelný lze jen volit sklon v rozsahu 0-30 stupňů. Pro případnou montáž na stěnu jsou přichystány tradiční VESA úchyty na zadní straně panelu.

Analogový vstup si nejlépe rozumí s obnovovací frekvencí 60Hz, vyšší frekvence již mohou vytvářet pozorovatelné nedostatky zobrazení, u LCD monitorů není ale frekvence nehraje takovou roli.

K ovládání slouží pětice tlačítek na přední straně monitoru (menu, select, vlevo, vpravo, auto), kdy lze šipkami rychle nastavovat jas, stiskem tlačítka Menu se pak nabídne plná nabídka (viz tabulka vpravo).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konektory se připojují na zadní stranu panelu • k dispozici je jen D-SUB konektor a připojení audia

 

Ač je nastavení monitoru velmi bohaté, trpí přesto několika nedostatky. Zejména jas monitoru je trochu přehnaný. V praxi jej budete mít nastaven téměř na nulu nebo velmi nízké hodnoty, vyšší nastavení již vyhladí všechny barvy do bílé. S kontrastem je to obráceně, ten nastavíte zase nejčastěji na maximum. Rychlé nastavení určité položky bez procházení nabídkami je užitečné, vhodnější by ale bylo asi svázání s hlasitostí reproduktorů, než s jasem panelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Reproduktory jsou skryty za děrovanou mřížkou • k ovládání monitoru slouží pětice tlačítek s hlavním vypínačem

Vestavěné reproduktory neoslní výrazným hudebním projevem, přijdou vhod zejména v kanceláři na systémové zvuky nebo pro tichý poslech. Monitoru nicméně chybí konektor pro sluchátka, ta si případně musíte připojit přes nějakou rozdvojku.

Pozorovací úhly jsou 140° v obou rovinách, panel je čitelný i z větších úhlů, z boku ale dochází k typickému žloutnutí barev, z horní strany se barvy zesvětlí a spodní pohled rychle ztmaví barvy do černé. Monitor je tak vhodný zejména pro jednouživatelské nasazení, jeden člověk si velmi rychle najde nejvhodnější polohu před monitorem a může komfortně pracovat.

Monitor ADI A705 se na našem trhu prodává za cenu pod 11 000 včetně DPH. Ač je to cena nízká, dnes je pod touto hranicí díky cenové válce již celá řada monitorů od mnoha značek. A705 nabízí stabilní obraz solidní rychlost obnovy obrazovky a bonusem jsou vestavěné reproduktory. V dané cenové kategorii je nicméně taková tlačenice, že to nemusí jednoznačně stačit a monitor se neřadí k jednoznačným hitům nabídky.

Parametry ADI MicroScan A705
obrazovka 17"
typ lcd A-Si TFT (aktivní matice)
maximální pracovní plocha 337 x 270 mm
kontrast 450:1
svítivost 300 cd/m2
doba odezvy 16ms
úhly pohledu 140°/140°
zobrazované barvy 16 milionů barev
rozteč bodů 0,264 x 0,264 mm
maximální rozlišení 1280 x 1024
horizontální frekvence 31 - 80 kHz
vertikální frekvence 56 - 75 Hz
šířka pásma 135 MHz
synchronizace H/V separovaně
vstupy signálu 15 pin D-Sub
plug & play VESA DDC 1/2B
podporovaná zobrazení 720x400/70Hz; 640x 480/60/75Hz, 800x600/56/60/72/75Hz 832x624/75Hz; 1024x768/60/70/75Hz; 1280x1024/60/75Hz 1152x870/75Hz
apple kompatibilita ANO
jazyky OSD angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština, čínština
nastavitelné parametry jas, kontrast, barvy, H/V pozice obrazu, clock, clock phase, pozice OSD, výběr vstupu, odstín, flesh tone, volume, mute, automatické a tovární nastavení, jazyk
normy a standardy cULus, TÜV/GS, FCC/B, VCCI, EN55022-B, ISO 13406-2, CE, TCO`99
napájení 100 - 240 V
maximální spotřeba 40 W
rozměry 410×390×190 mm (včetně nohy)
váha 5,5 kg (včetně nohy)
další funkce a příslušenství reproduktory ( 2x2W ), výstup pro sluchátka, VESA 100x100 (připevnění na zeď), kabely: audio, analog, napájení, CD s manuály a info soubory

Diskuze (19) Další článek: Phisheři očekávají během Vánoc bohaté žně

Témata článku: Apple, Monitory, Vhodný monitor, Liga, Spodní odstín, Flesh, Phase, Solidní rychlost, Příjemný stisk, Timeout, Nečekaná situace, Maximální jas, Vesa, Příjemné podání, Levný monitor, Stabilní obraz, Střídmý pohled, Clock, Nízký jas, Nízký kontrast, Nastavitelný stojan, DDC, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Kancelářské nasazení


Určitě si přečtěte

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 27

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch