Portál občana | Česko | eGovernment

MojeID nyní slouží i k přihlášení k Portálu občana a dalším státním službám

Autentizační služba mojeID se napojuje na systém NIA – Národní identitiní autoritu, pomocí které se můžete přihlašovat třeba k Portálu občana a dalším webům státní správy pro občany, které vyžadují autentizaci.

Aby to bylo možné, je třeba provést několik úprav. V prvé řadě budete muset na službě mojeID aktivovat dvoufaktorové přihlašování pomocí dalšího prvku. Může to být USB/NFC klíč, ale také třeba Windows Hello ve Windows 10 (PIN, otisk prstu, obličej) a autentizace v Androidu. Podrobný návod najdete na webu služby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejprve musíte zvýšit ochranu svého účtu mojeID a aktivovat přístup k systému NIA

Váš účet mojeID musí být zároveň plně ověřený některým z podporovaných způsobů. Poté mojeID v nastavení propojíte se systémem NIA a můžete se ke službám státu zvesela přihlašovat dalším funkčním způsobem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přihlášení k Portálu občana pomocí mojeID

K Portálu občana se tedy nemusíte přihlašovat už jen skrze eObčanku a login/heslo s dvoufaktorovým ověřením skrze SMS, ale i mojeID (subjektivně mnohem rychlejší), případně přes čipové karty První certifikační autority, a.s.

Od dnešního dne je napojení naší služby mojeID na systém NIA plně funkční a připravené pro všechny, kteří jej budou chtít využít. V uplynulých týdnech jsme vše důkladně testovali v rámci pilotního provozu, během něhož se k NIA úspěšně připojilo několik desítek pravidelných uživatelů.

Nyní spouštíme kampaň, během které budeme rozdávat bezpečnostní klíče vybraným uživatelům. Kampaň bude nejprve jen pro zvané, později ji otevřeme i pro širší okruh uživatelů mojeID. Současně hledáme způsob, jak zajistit snadnou dostupnost bezpečnostních klíčů také po skončení kampaně v maloobchodním prodeji.

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC

Diskuze (16) Další článek: ELONOVINKY: Podívejte se na nejzajímavější zábavné funkce elektromobilů Tesla

Témata článku: Web, Portál občana, Android, Česko, eGovernment, CZ.NIC, Windows Hello, Uživatelé, Autorita, SMS, Ondřej Filip, Autentizace, Služba státu, Služba, NIA, Přihlášení


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu