eGovernment | Česko | Portál občana

MojeID nyní slouží i k přihlášení k Portálu občana a dalším státním službám

Autentizační služba mojeID se napojuje na systém NIA – Národní identitiní autoritu, pomocí které se můžete přihlašovat třeba k Portálu občana a dalším webům státní správy pro občany, které vyžadují autentizaci.

Aby to bylo možné, je třeba provést několik úprav. V prvé řadě budete muset na službě mojeID aktivovat dvoufaktorové přihlašování pomocí dalšího prvku. Může to být USB/NFC klíč, ale také třeba Windows Hello ve Windows 10 (PIN, otisk prstu, obličej) a autentizace v Androidu. Podrobný návod najdete na webu služby.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejprve musíte zvýšit ochranu svého účtu mojeID a aktivovat přístup k systému NIA

Váš účet mojeID musí být zároveň plně ověřený některým z podporovaných způsobů. Poté mojeID v nastavení propojíte se systémem NIA a můžete se ke službám státu zvesela přihlašovat dalším funkčním způsobem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přihlášení k Portálu občana pomocí mojeID

K Portálu občana se tedy nemusíte přihlašovat už jen skrze eObčanku a login/heslo s dvoufaktorovým ověřením skrze SMS, ale i mojeID (subjektivně mnohem rychlejší), případně přes čipové karty První certifikační autority, a.s.

Od dnešního dne je napojení naší služby mojeID na systém NIA plně funkční a připravené pro všechny, kteří jej budou chtít využít. V uplynulých týdnech jsme vše důkladně testovali v rámci pilotního provozu, během něhož se k NIA úspěšně připojilo několik desítek pravidelných uživatelů.

Nyní spouštíme kampaň, během které budeme rozdávat bezpečnostní klíče vybraným uživatelům. Kampaň bude nejprve jen pro zvané, později ji otevřeme i pro širší okruh uživatelů mojeID. Současně hledáme způsob, jak zajistit snadnou dostupnost bezpečnostních klíčů také po skončení kampaně v maloobchodním prodeji.

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC

Diskuze (16) Další článek: ELONOVINKY: Podívejte se na nejzajímavější zábavné funkce elektromobilů Tesla

Témata článku: Web, eGovernment, Android, Česko, mojeID, Portál občana, CZ.NIC, Služba státu, NIA, Ondřej Filip, Přihlášení, Autentizace, Autorita, Uživatelé, SMS, Windows Hello, Služba

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5