Mohu si dopřát MMX?

Pavel Zajíc: Chtěl bych se zeptat, zda moje základní deska podporuje technologii MMX. Vlastním...
Pavel Zajíc: Chtěl bych se zeptat, zda moje základní deska podporuje technologii MMX. Vlastním starší základní desku a na ní mám doposud procesor AMD K5-PR75. V návodu jsem našel informaci, že tato deska může být osazena až procesorem Pentium 200 MHz a je osazena čipsetem VX. Četl jsem, že tento čipset MMX podporuje. Je tato informace pravdivá?

Computer: S příchodem nové technologie vyvstala pro většinu uživatelů otázka výměny mikroprocesoru na základní desce. Původní základní desky garantovaly možnost osazení mikroprocesoru až frekvencí 200 MHz či 233 MHz, ale o nějaké technologii MMX se v té době zatím nehovořilo. Základní sada mikroprocesorů Intel Pentium bez MMX nese interní jednotné označení P54C. Mikroprocesory s technologií MMX nesou označení P55C.

Vzhledem k tomu, že mikroprocesory s MMX jsou z úplně nové řady, tak nevyhla se jim řada vylepšení. Jedno z největších a pro uživatele nejzajímavějších je oddělené napájení vlastního jádra od komunikační části mikroprocesoru. Pro jádro se používá napětí 2,8 V a pro komunikační část 3,4 V. A právě zde je první problém při výměně mikroprocesoru. Na základní desce je regulátor napětí (voltage regulator), který se stará o přesné napětí mikroprocesoru. Většina starších základních desek měla regulátor napětí upravený pouze na jednu úroveň napětí pro celý mikroprocesor, ale technologie MMX vyžaduje dvě různé úrovně napětí mikroprocesoru. Proto když základní deska neobsahuje regulátor napětí, který umožní dvě rozdílné úrovně pro různé části mikroprocesoru, není možné osadit základní desku mikroprocesorem s technologií MMX.

Další problém je čipset. Staré čipsety nepodporují technologii MMX. Z novějších, které podporují MMX, to jsou například čipsety společnosti Intel VX, HX a TX. Navíc je potřeba, aby BIOS podporoval nové mikroprocesory s MMX.

Nejlepším řešením je kontaktovat dodavatele a zjistit od něj, zda základní deska může být osazena mikroprocesorem MMX. Pokud ovšem máte základní desku, která nemůže být osazena mikroprocesorem MMX, a nechcete kupovat novou, máte možnost pořídit Intel Pentium MMX OverDrive, který může být osazen do většiny starších základních desek, aniž by bylo potřeba základní desku konfigurovat. Bližší informace o OverDrive mikroprocesorech nalezanete na http://www.intel.com nebo u svého dodavatele, nebo v recenzi v čísle 19.

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Desky, MMX, Řada vylepšení, M/s, Pravdivá informace, Deska, Oddělené napájení, Interní označení


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 33

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk