Modulární Windows: opět pokus o jakýsi divný trest

Není lehké Microsoft potrestat, aby to neodnesli i jeho zákazníci. Nápad s „Windows-Lego“ ale také nepatří mezi nejšťastnější.
Takzvaná „Bitva o Microsoft“ zcela jistě vejde do análů dramatických historií světových korporací podobně jako rozbíjení Rockefellerova Standard Oilu na začátku století nebo dalšího obra AT+T před dobou podstatně nedávnější. Ve všech případech je vidět, že na sebe narazili rovnocenní protivníci, a zejména Microsoft se v otázkách právní obrany podstatně vylepšil.

Často se mimochodem uvádí, že Microsoft do doby, než proti němu nastoupilo americké ministerstvo spravedlnosti, neměl dobré právní oddělení: hlavní právník byl jakýsi rodinný přítel otců-zakladatelů a zjevně neupozornil na to, že některé postupy Microsoftu v minulosti, např. z období „války prohlížečů“, skrývají nebezpečí porušení zákona. Samozřejmě nechci vyvazovat z viny management firmy, ale ve velkých korporacích to vždy funguje tak, že veškeré „zdivočelé“ obchodní a marketingové nápady managementu procházejí právním oddělením a to je koriguje s ohledem na platné zákony.

V posledních již téměř čtyřech (!) letech, kdy se Microsoft nalézá v nepřetržité právní bitvě, se už pohybuje mnohem lépe. Ví, jaké tresty by na něj mohl Department of Justice vytáhnout, a připravuje také dovednou obranu, tak jako v každé válce: když ví, že tento zákop nebude možné dlouho bránit, připraví si mezitím jiný, dobře chráněný. A případnou hrozbu „nukleární bomby“, jakou by bylo rozdělení firmy na dvě nebo tři části, dovede dobře obhájit tím, že by to odnesla spousta nevinných civilistů a kromě pár konkurenčních firem by si nikdo příliš nepolepšil – a má pravdu.

Nedávný návrh na tzv. modularizaci Windows, tj. na to, aby operační systém byl skládačka, kde můžete libovolně přidávat a odnímat jeho části, jako je Internet Explorer nebo Media Player, je rovněž jeden z těch divných, který by možná přinesl starosti Microsoftu, ale nijak výrazně nepomohl uživatelům. Microsoft samozřejmě něco podobného předvídal již dávno a bránil se tomu tím, že místo „Lega“ vytvořil „organismus“, ze kterého není možné jen tak vyjmout kus masa a zaplácnout to něčím jiným. Už tak je svět nejrůznějších verzí, jazykových variant, „retailů“, „OEM“, „multilicencí“ a „upgradů“ komplikovaný; stačí se podívat do ceníku distributora, kde se produkt s názvem Windows roztahuje drobným písmenem v seznamu přes dvě stránky. Ještě jej obohatit o nejrůznější modulární varianty (Windows xx s MSIE, bez MSIE, s Media Playerem, bez Media Playeru, s MSIE ale bez Media Playeru atd. atd.): to není zrovna praktické a život usnadňující řešení, slušně řečeno. Modularita by jistě ztížila život Microsoftu a prodražila by provoz firmy, což by ostatně také mohlo být účelem trestu – ale, upřímně řečeno, když už by se federál rozhodl jen jednostranně potrestat Microsoft, tak ať mu raději dá pokutu a věnuje částku na sirotky. Tím ale nijak nepomůže trhu a zákazníkům.

Na druhé straně je pravda, že Microsoft zcela jistě přehání jak obtížnost modularizace (modulárnost komponentů OS je spíše pravidlem než výjimkou, Windows jsou právě tou mírně nešťastnou výjimkou), tak náklady na údržbu „stovek různých verzí Windows“. Zatím to je mediální bubnování, kde je přehánění obvyklé – ale ani různí analytici nejsou zajedno, jak moc to je obtížné, drahé, schůdné atd. Argumentace, že jiné systémy jsou modulární, říká jenom to, že Windows modulární nejsou: má to podobnou váhu a smysl jako říkat, že toto auto není zkonstruováno stejně jako jiné auto. Microsoft by mohl udělat příští verzi modulární, stejně jako by výrobce automobilů jistě technicky mohl svůj stroj celý překonstruovat, ale v praxi si to lze těžko představit (změna celé vývojářské koncepce napříč kompletní produktovou řadou, u OS i aplikací stejně jako u vývojových nástrojů, tedy záležitost na několik let – jen proto, že si to vymyslí právníci?).

Neustávající tahanice okolo Microsoftu je – domnívám se – rozčarováním pro všechny. Firmě samotné dělá starosti a přidává jí výdaje, které ale jdou do kapes právníků. Konkurence na tom není lépe, stejně tak zákazníci: výsledek čtyřletého boje je kontraproduktivní na všechny strany. Není divu, že sílí názory: buď Microsoft rozdělte, nebo mu dejte pokutu, anebo jej nechejte na pokoji. Neustálé kreativní vymýšlení jakýchsi komplikovaných trestů a opatření nikam nevede, jen zaměstnává armády právníků, poradců a expertů.

Diskuze (103) Další článek: Taška na obrázky

Témata článku: Microsoft, Windows, Praktický život, Modula, Skládačka, Trest, Právní bitva, Podobná bitva, Drahý stroj, Window, Obchodní váhy, Podobné opatření, Pokus, Modulární návrh, Media Player, Drobný stroj, Windows +, Rockefeller, Hlavní právník, Bomb, Nejrůznější modul, Lega, Jak, Justice, Windows Media Player


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty