Modrý Pacifik od IBM je nejrychlejší

Včera firma IBM dodala americké vládě nový nejrychlejší počítač světa. Jako název byl vybrán Blue Pacific. V řadě počítačů IBM nese technické označení IBM RS/6000 SP.
Včera firma IBM dodala americké vládě nový nejrychlejší počítač světa. Jako název byl vybrán "Blue Pacific". Po předchozím superpočítači Deep Blue, který byl určen hlavně pro "šachy", zdědil v názvu nejen další "modrou", ale i stejnou stavební architekturu. V řadě počítačů IBM nese technické označení IBM RS/6000 SP.

Celý počítačový systém se skládá ze 1464 procesorových desek z nichž každá obsahuje čtyři procesory. Souběžně v něm tedy pracuje 5856 procesorů.Tento počítač "stihne" za sekundu 3,9 miliard operací. Operační paměť toho gigantického počítače má kapacitu 2,6 TB RAM. Další paměťové média mají kapacitu 75 TB, což umožní uložit celou knihovnu amerického kongresu! K propojení tohoto velkého komplexu je zapotřebí více než 6 kilometrů drátů.

Předpokládané využití Blue Pacifiku je hlavně v jaderné vědě k simulaci výbuchů nukleárních zbraní. Použití se však taky očekává v klasických odvětvích průmyslu a to hlavně v medicíně, těžkém průmyslu, letectví a meteorologii. Tyto odvětví budou využívat jeho výpočetní výkon k složitým numerickým výpočtům, analýzám a optimalizacím. Například co se týče portfolia na Wall Streetu nebo analýz přepravních kapacit u United Airlines.

Živě komentuje: Tak je mezi námi další gigant v počtu operací za sekundu, polykač MB RAM a elektrické energie (3,9 kW to už je slušná cirkulárka). V počtu operací za sekundu předstihne průměrný počítač třídy PC 15 000 krát. To co Blue Pacific stihne za sekundu, by obyčejný člověk s kalkulačkou v ruce počítal 63 000 let. Při porovnání operačních pamětí předstihne "písíčko" 80 000 krát. Rozdíl je tedy dost patrný i když se jedná o počítače různých kategorií.

Udivuje však hlavní použití Blue Pacific, simulace jaderných výbuchů. V době kdy se na celém světě promílá otázka jaderného odzbrojování je tento krok dost podivný. Na druhou stranu, jestliže počítačová simulace plně nahradí normální klasické jaderné výbuchy je to velké plus. Otázkou však zůstává, zda by bez peněz vyčleněných na jaderný výzkum a zbrojení tento supervýkonný počítač, vůbec vznikl.

Podobné projekty ovšem ženou počítačový svět stále kupředu. Technologie, které nyní ženou k takovým výpočetním výkonům superpočítače snad brzy uvidíme v počítačích pro "obyčejné" uživatele. Vždyť Formule 1 prý také slouží k testovaní technologií, které v budoucnu budou používat sériové automobily.

Podívejte se také na Žebříček pětiset nejvýkonnějších počítačů na světě

Váš názor Další článek: 44rychlostní CD-ROM - opravdu tolik potřebujete?

Témata článku: IBM, Pacific, Celý svět, United Airlines, Modrý, Jaderná technologie, Blue, Deep, Předchozí superpočítač, Jaderný výbuch, Počítačová simulace, Pacifik, Stihl


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů