Modrý blesk: grafika a design - domácím grafikem

Pokud si chcete doma pohrát s grafikou, nekoupíte si obvykle za desítky tisíc profesionální grafický program. Daleko levnější je sáhnout po některém z volně šiřitelných programů.
Pavel Nygrýn: Pokud si chcete doma pohrát s grafikou, nekoupíte si obvykle za desítky tisíc profesionální grafický program. Daleko levnější je sáhnout po některém z volně šiřitelných programů. A právě pro domácí uživatele a začínající amatérské grafiky je určen sharewarový výběr z edice Modrý blesk. Najdete na něm programy pro práci s počítačovou grafikou ve všech jejích podobách, ovladače grafických karet i několik užitečných programů navíc, přiložena je i galerie obrázků vytvořených v některém z prezentovaných programů.

Prohlížeč MeTView přehledně prezentuje obsah nejen tohoto sharewarového výběru, ale i ostatních od Media Tradu. Příjemné je, že se neinstaluje na pevný disk. Samotné programy jsou rozděleny do několika kategorií, u každého produktu je krátký popis jeho vlastností a sejmutá obrazovka.

Hlavně ať je kde tvořit
Patrně nejužitečnější je kategorie Editory, ve které najdete nejen zkušební verzi Adobe Photoshop 5.0, ale i specializované programy pro tvorbu webových reklamních proužků (bannerů) a optimalizátor obrázků ve formátu JPEG. Poněkud nelogicky je mezi ostatní programy zařazena i demoverze HairStudia pro návrhy účesů. Ve výběru najdete i rozsáhlou sbírku programů pro práci s 3D grafikou.

Pro prezentaci vašich výtvorů můžete použít některý z programů v kategorii Animované GIFy a prezentace. Prezentace ve stylu trojrozměrné místnosti s obrazy pověšenými na stěnách je opravdu originální.

K vyladění vašeho počítače slouží kategorie Benchmarky obsahující 3D Mark 99 Max i oblíbený WinTune 98. Výběr nabízí i množství prohlížečů a přehrávačů, programy pro snímání obrazovky a další užitečné nástroje.

Ovladače s historickou hodnotou
Poněkud diskutabilní je umístění ovladačů grafických karet. Sharewarový výběr se prodává nějaký čas, takže později nalezne nový majitel jen několik desítek megabajtů postarších ovladačů. V sekci Ostatní jsou programy, které autoři nezařadili do žádné z dalších kategorií, ovšem část konvertorů je nelogicky zařazena mezi Editory.

Celkově lze říct, že výběr grafiky a designu mapuje poměrně obsáhle oblast programů pro práci s počítačovou grafikou. Podařilo se mi však nalézt jen jeden program pro práci s vektorovou grafikou a u velké části programů existuje, vzhledem k datu výroby, již novější verze.

sharewarový výběr
Modrý blesk: grafika a design
Zdroj: MEDIA trade, Praha
Telefon: (02) 22 21 20 29
Cena: 275 Kč vč. DPH
Obsah: grafický shareware pro tvorbu 3D, benchmarky, grafické editory, tvorba GIFů, prohlížeče a přehrávače, stahování obrazovek, ovladače grafických karet, galerie obrázků, demoverze Hair Studia, další utility a grafické aplikace
Váš názor Další článek: e24/7 startuje svůj nový projekt zaměřený na digitální audio

Témata článku: Design, Historický telefon, DOM, Grafika, Grafik, Domácí, Blesk, Dóm, Blesky, Ble, Modrý, Hair, Oblíbená kategorie, Graf


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5