„Modré“ DVD disky jdou na trh

Sony je vpustí na trh během pár týdnů, fanoušci nechť si připraví přes sto tisíc korun.

S DVD je to přesně tak, jak praví známé úsloví: dokud je nemáte, nevíte, o co přicházíte, a jakmile si na ně zvyknete, tak už nebudete měnit zpět, ani za nic. Čtyřgigabajtový kotouček se ujímá vlády nad světem výměnných datových médií a začne brzy konkurovat cédéčkům – neboť náklady na substrát (kotouček s citlivou vrstvou) i tvorbu (jak komerční lisování či podomácké vypálení) se rychle blíží podobným nákladům u CD.

Ostatně, všechno je to jen kousek plastiku a jedno „cvak“ ve fabrice; stejně tak jako vinylové desky nestály různou cenu podle toho, kolik na nich bylo drážek a míry jejich zubatosti se rychle sblíží náklady na výrobu CD a DVD, a rozdíly v jejich výsledné ceně budou vycházet z jejich obsahu. Pokud půjde o poměřování v počtu uložených dat, bude DVD svého staršího bratříčka vytlačovat, stejně jako je tomu u pevných disků, kdy u se u stejné technologické kategorie takřka neliší ceny disků s velmi různými kapacitami, takže logicky již kapacity nižší nikdo nekupuje a ty se přestávají vyrábět.

Ale i DVD, jak jej známe, už má či velmi brzy bude mít svého mladšího bratříčka. Tzv. „Blu-ray“ nebo blue laser DVD s kapacitou pětadsvaceti gigabajtů spatří světlo světa desátého dubna. Bude to v Japonsku a pouze pro místní trh, což znalým napoví, že výrobcem je firma Sony, pro kterou je „Japan first“ přístup typický. Sony v tento den přijde ne s čtecí mechanikou, ale hned se stolním rekordérem, a zná se i přibližná cena – pod 4000 dolarů, tj. asi 110 000 Kč (v přepočtu). To není mnoho: první stolní DVD rekordéry stály trojnásobek. Zařízení bude, jak je rovněž nyní dobrým zvykem, schopné pracovat (číst a zapisovat) i standardy CD, DVD-RW a DVD-R; protože ale Sony není příznivcem tábora DVD+R/RW, tento formát nové zařízení umět nebude (i když tato multiformátovost je již technicky vyřešena, takže ze strany Sony je to spíš určitý obchodní tah).

Start a počáteční úspěch (nebo neúspěch) nového zařízení od Sony bude pro další vývoj tohoto průmyslu velmi důležitý. I zde je totiž více hráčů na trhu a hrozí opět souboj více navzájem nekompatibilních formátů; v opozičním táboře je Toshiba a NEC. Nelze říci, co je pro zákazníka lepší: pokud Sony zvítězí, bude k dispozici jen jedna technologie, ale bude asi dražší (viz Memory Stick); pokud budou dva konkurenti, budou jejich produkty levnější, ale trh bude zamořovat nekompatibilita, tj. nepřehrajete DVD od kamaráda a on zase to vaše. Samozřejmě, nejlepší by bylo, kdyby si všichni konkurenti padli kolem krku, sjednotili se na jediném standardu, který by volně zpřístupnili a dali pod dozor nezávislé organizace, ale to je utopie.

Pětadvacetigigabajtový (oboustranně dokonce 50 GB) disk přináší několik nových půvabů. Nejdůležitější je zřejmě ten, že je to výborné řešení pro záznam digitální televize ve vysokém rozlišení (HDTV). Popularita produktů a řešení jako je TiVo může prudce vzrůst, protože to bude pohodlné a ve vysoké kvalitě – mimochodem, právě tímto řešením se za velice levnou cenu přiblíží to tolikrát vysnívané video-on-demand: v zemích, kde se přijímá stovka televizních kanálů, si snadno vyberete, snadno uložíte mnoho filmů na kotouček do zásoby a později přehrajete (samozřejmě s vystřihnutím vložených reklam), a to ve vysoké kvalitě.

Vskutku: význam modrého DVD nalezneme prakticky pouze v oblasti filmu. U hudby je pětinásobná kapacita téměř zbytečná – vždyť na jedno DVD se dnes vejde 100 hudebních CD v kompresi, zájem o pětinásobek asi nebude velký. Ve filmech tomu tak není: s pětinásobnou kapacitou nastane konec komprimačním kompromisům a diváci domácích multiplexů budou uchváceni úžasnou technickou kvalitou filmu i zvuku.

Diskuze (54) Další článek: Plus! Digital Media Edition: multimediální vitamíny

Témata článku: Video, DVD, Japan, Vysoká cena, Nový laser, Multiplex, Vysoká kapacita, Modré světlo, Přibližná cena, Blue Ray, Nezávislý film, Vysoká kvalita, Trh, Nezávislá televize

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší