Moderní nebezpečí: Používáte ještě antivir?

Antiviry patřily mezi první programy, které si uživatelé do nového počítače přidávali, dnes však již klasický škodlivý kód tak nehrozí. Nakolik je tedy nutné se takto chránit?
Moderní nebezpečí: Používáte ještě antivir?

Jak jsme vás na Živě dříve informovali, uvolnila společnost AVG novou verzi svého antiviru ve verzi Free, jež je pro domácí použití zcela zdarma. Nabídli jsme vám také možnost stažení na GigaManii. Pojďme se na antiviry a jejich význam podívat z širšího pohledu: mají dnes ještě význam, nebo jen zbytečně ukusují ze systémových prostředků? Zajímat nás budou domácí počítače, kde ochranu nemůže „neviditelně“ nabízet firemní antivir, se systémy Windows.

Zdravý rozum lepší antiviru?

Dřív nebyl internet hlavním médiem pro sdílení dat a informací, domácí uživatelé se stále spoléhali na diskety, CD a DVD disky. Tvůrci virů tedy měli jasnou motivaci, možnosti útoku byly relativně omezené a spočívaly hlavně v nákaze jednotlivých souborů. Důležité však bylo, že se virotvůrci víc zaměřovali na destrukci: zkuste porovnat, kolik z dnešních hrozeb má za úkol ničit vaše data a kolik se spíše snaží vylákat z vás peníze nebo jinak zpeněžit snažení svých tvůrců. Destrukci tak s nástupem internetu a intimním propojením našich reálných identit s online účty vystřídala touha po penězích. Antivir, klasický antivir bez doplňkových modulů ochrany, se zaměřuje jen na standardní viry, kterých postupně ubývá.

Jak je to tedy se současným strašením ze strany výrobců bezpečnostních produktů a dalších odborníků, kteří tvrdí, že takřka každý počítač je v nebezpečí? Internet přinesl úbytek (ne vyhynutí) klasických virů, bohužel s sebou ale nese příval nových, více dynamických hrozeb – klasický základní antivir proto dnes takřka nikdo nekoupí snad ani zdarma, nutností je rozšíření minimálně antispywarem (i když jej v základním provedení nabízí různé edice Windows), antiphishingem, antirootkitem, anti-, anti-… Nejde ale jen o marketingová lákadla a jednu z návnad, jak uživatele po roce donutit ke koupi nové verze?

Nejvíce hrozeb si dnes do počítače uživatelé pozvou přímo přes web, kdy v touze po pornu, filmech, hudbě nebo programech zdarma obětují takřka cokoliv. Instalace nějakého „Super Fast Mega Toolbaru“ je přitom na vytyčené cestě nemůže zastavit. U každého pokročilejčího uživatele v tento moment zafunguje vnitřní alarm a nenechá svůj alternativní prohlížeč riskovat (Internet Explorer nejspíš nepoužívá). Začátečník však výzvu s chutí přijme a na žádost klidně i vypne firewall, aby stahování opravdu nic nebránilo. V tomto okamžiku pak antivir (nebo doplněk pro bezpečné surfování) dle mého má význam, dokáže totiž nahradit jednoduché černobílé rozhodování.

Klepněte pro větší obrázek
Někdy musíte antivir používat, nebo to aspoň předstírat. Například Windows Live Messenger jej standardně vyžaduje pro přenos souborů

Zpomalovat a chránit

Samostatnou kapitolu představuje rozšíření antiviru pro kontrolu e-mailů – běžný uživatel nejčastěji využívá některý z freemailů, zde však takřka vždy již přímo na poštovním serveru provozovatel zajišťuje testování některým renomovaným antivirem. Tedy riziko, že by infikovaný soubor bez povšimnutí doputoval až ke koncovému uživateli, padá na hranici minimální pravděpodobnosti. Zde antivir svou úlohu na uživatelově počítače neplní, jiná situace je samozřejmě v případě využití nechráněného poštovního serveru.

Antiviry bývají často obviňovány z vytěžování procesoru, a i když se tvůrci vždy chlubí minimálními nároky, kontrola samozřejmě vždy něco navíc zabere. Nicméně doby, kdy antivir opravdu zpomaloval práci, jsou pryč. Dnešní, pro běžnou práci často předimenzované procesory, zvládnou průběžnou rezidentní ochranu bez znatelného vytížení, úzké hrdlo tak bývá jinde, například v pomalém přístupu k disku. Pokud tedy spustíte kontrolu s ne nižší prioritou během standardní práce, můžete poznat zpomalení, ale nejčastěji nepůjde o vytížení procesoru, ale načítání kontrolovaných dat.

Osobně si tedy myslím, že klasický antivir, v kombinaci s antispywarem, má význam pro začínající uživatele, kteří si ještě potřebují vybudovat autoochranu rozumným surfováním po webu. Zde také nachází uplatnění komplexní bezpečnostní balíky, jež díky dodatečným modulům zvládnou i řadu pokročilých funkcí. Pokročilejší uživatel se dokáže sám rozhodnout, co z bezpečnosti potřebuje, a vše si poskládá sám z jednotlivých programů, bez problémů i zcela zdarma. Antivir je pak na jeho rozhodnutí, často se jedná o vypustitelnou součást.

Jaký je váš názor na antiviry a jejich praktické použití či význam v dnešní době? Používáte některý, platíte za něj, sázíte raději na komplexní bezpečnostní balíky? Podělte se s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Bezpečnost, Antivir, Antiviry, Alarm, Windows Live Mail

98 komentářů

Nejnovější komentáře

  • oooooooooo 20. 10. 2009 18:33:41
    Kdo umi stačí mu pokročilý spravce procesů - typu UPM a spravně nastavené...
  • JakubCh 20. 10. 2009 14:43:49
    Ještě bych rád podotknul jedno : běžným uživatelům, rodině, kamarádům ve...
  • JakubCh 20. 10. 2009 14:32:54
    Hm, tak to kecáte, protože pokud pracuji jao user, musím s atributy prostě...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky