Grafické karty | Nvidia | Intel

Moderní integrovaná grafika vs. nejvýkonnější desktopová grafika: Takový rozdíl byste asi nečekali

Pravidelně se porovnávají různé nové modely grafických karet střední nebo vyšší třídy a jak si vedou v poměru ceny a výkonu. Jak s podobně nastavenými modely třeba ze starší generace, tak i konkurencí s podobnou cenovou hladinou. Co ale srovnat extrém? To se rozhodl otestovat Youtube kanál Testing Games..

K porovnání grafického výkonu totiž došlo mezi opravdu zajímavou kombinací - moderního integrovaného grafického čipu v procesoru a nejvýkonnější samostatné grafické karty, která je určená pro desktopové počítače. Konkrétně se jedná o modely Intel UHD 630, což je grafický čip uvnitř třeba nejnovějšího procesoru Intel Core i9-9900K, která se postavila proti GeForce RTX 2080 Ti od Nvidie.

Rozdíl je obrovský

Je jasné, že rozdíl ve výkonu bude velký, otázka ale zní, jak moc. Jak lze vidět na videu, rozdíl je neuvěřitelný - v různých hrách se v rozlišení Full HD pohybuje kolem 10× až 15×. Pokud by se testovalo v rozlišení 4K, výsledky by byly až příliš mimo, protože integrovaná grafika by trpěla penalizací v důsledku malé paměti s nízkou propustností.

Je dobré vědět, jak velký rozdíl je mezi oběma výkonnostními extrémy grafických čipů a kam se mohou posouvat. Je totiž nutné si uvědomit to, že tento rozdíl bude pravděpodobně neustálý, pouze se bude neustále posouvat křivka výkonu nahoru s tím, že obě formy mají relativně pevně stanovené TDP.

A kdy se dočkáme integrované grafiky s výkonem GeForce RTX 2080 Ti? Za posledních 10 let se zvýšil výpočetní výkon grafických karet přibližně 5×, takže čistě teoreticky za 20 let...

Je však třeba mít na paměti, že se začínají prosazovat různé specializované obvody pro akceleraci různých úloh, což může hrát významnou roli v tom, jak se integrované grafiky budou zlepšovat v renderingu scény. Možná tedy výkonu současné RTX 2080 Ti dosáhnou dříve než za dvacet let, ale v tu dobu budou nové samostatné grafiky také několikanásobně výkonnější, protože neméně silný vývoj probíhá u i nich. Jenže je také možné, že v té době už grafiky pro domácí použití nebudou vůbec existovat, protože se hry budou streamovat. 

Tip – desktopovou RTX 2070 si můžete dopřát i k notebooku:

Diskuze (47) Další článek: Microsoft se pochlubil, co všechno přinese nový Edge podnikovým uživatelům

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,