Malware | Satelit | Modem

Modemy pro satelitní internet KA-SAT vymazal nový malware AcidRain, potvrdil Viasat

Modemy pro satelitní internet KA-SAT vymazal nový malware AcidRain, potvrdil Viasat

Při kybernetickém útoku, jehož cílem bylo 24. února ochromit satelitní širokopásmovou službu KA-SAT, byl nasazen nově objevený malware, který dokáže mazat routery a modemy. Následný výpadek postihl tisíce lidí na Ukrajině a další desítky tisíc v Evropě, informuje Bleeping Computer.

Malware, který bezpečnostní experti ze společnosti SentinelOne nazvali AcidRain, je navržen tak, aby v zařízení vymazal každý soubor, který najde, což usnadňuje jeho opětovné nasazení při budoucích útocích. Toto chování může buď naznačovat neznalost souborového systému a firmwaru cílových zařízení ze strany útočníků, nebo jejich záměr vyvinout nástroj pro opakované použití.

Malware AcidRain

AcidRain byl poprvé zaznamenán 15. března po nahrání na platformu pro analýzu malwaru VirusTotal z IP adresy v Itálii jako 32bitová binárka s názvem souboru „ukrop“. Následná analýza ukázala, že po spuštění prochází celým souborovým systémem napadeného routeru nebo modemu, vymaže paměť flash a případně připojené karty SD/MMC.

„Binární soubor provede hloubkové vymazání souborového systému a různých známých souborů v úložišti. Pokud je kód spuštěn s právy roota, provede nejprve rekurzivní přepsání a odstranění nestandardních souborů v souborovém systému,“ vysvětlili odborníci na bezpečnost Juan Andres Guerrero-Saade a Max van Amerongen. Po dokončení mazání dat malware restartuje zařízení, čímž jej učiní nepoužitelným.

Na základě názvu binárního souboru nahraného na server VirusTotal, který by mohl být zkratkou slov „Ukraine Operation“, byli experti přesvědčeni, že tento malware mohl být vyvinut výslovně pro operaci namířenou proti Ukrajině a pravděpodobně byl použit k vymazání modemů v rámci kybernetického útoku na KA-SAT.

„Program mazající soubory určený pro tento druh zařízení by přepsal klíčová data ve flash paměti modemu, čímž by jej znefunkčnil a bylo by nutné ho přeflashovat nebo vyměnit,“ vyslovili hypotézu odborníci ze SentinelOne.

Viasat přiznává útok „kyselým deštěm“

To je na první pohled v přímém rozporu s původní zprávou společnosti Viasat, která ohledně incidentu týkajícího se KA-SAT uvedla, že „nebyly nalezeny žádné důkazy o jakémkoli narušení nebo manipulaci se softwarem nebo obrazy firmwaru modemu Viasat a žádné důkazy o jakémkoli zásahu do dodavatelského řetězce“.

Firma Viasat však následně potvrdila hypotézu expertů ze SentinelOne a uvedla, že malware ničící data byl na modemy nasazen pomocí „legitimních příkazů pro správu“. „Analýza společnosti SentinelLabs týkající se binárního souboru ukrop je v souladu se skutečnostmi uvedenými v naší zprávě – konkrétně SentinelLabs identifikuje destruktivní spustitelný soubor, který byl na modemech spuštěn pomocí legitimního příkazu pro správu, jak jsme popsali dříve,“ uvedl mluvčí Viasatu. „Očekáváme, že po skončení vyšetřování budeme moci poskytnout další informace.“

Použití malwaru AcidRain k vymazání modemů potvrdil na sociální síti Twitter také odborník na bezpečnost Ruben Santamarta, který vypsal obsah flash paměti modemu SATCOM poškozeného při útoku na KA-SAT. Jak uvádí SentinelOne, destruktivní vzorec zaznamenaný Santamartou skutečně odpovídá výstupu metody přepisování a mazání paměti škodlivou aplikací AcidRain.

Diskuze (7) Další článek: Uhlíková hvězda V Hydrae prochází záhadným explozivním umíráním

Témata článku: Internet, Twitter, Evropa, Družice, Ukrajina, Malware, Satelit, Itálie, Poskytovatelé internetu, Router, Připojení k internetu, Soubor, Analýza, Modem, Bleeping Computer, KA-SAT, Viasat, Opakované použití, SentinelOne, Kybernetický útok, VirusTotal, ProUkrainu, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší hry od malých studií a nezávislých vývojářů. Je tu Hollow Knight, Undertale a pár překvapení

Vybrali jsme nejlepší hry od malých studií a nezávislých vývojářů. Je tu Hollow Knight, Undertale a pár překvapení

AAA produkce rozhodně nevládne hernímu průmyslu. Ty nejgeniálnější nápady a herní zážitky totiž schovává indie scéna. Máme pro vás ty nejzajímavější kousky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

Designéři zkombinovali iPhone s populární herní konzolí. Takový telefon by se líbil každému hráči

** Takto by vypadal iPhone 14 zkřížený s herní konzolí ** Má tři displeje, joysticky i herní tlačítka ** Nechyběla by špičková výbava i chlazení.

Martin Miksa
CaviarHerní mobilyiPhone
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky