Modemový pionýr Hayes je definitivně mrtev

Firma, která dala modemům jméno, se ukládá k věčnému spánku. Ale ani ostatní výrobci modemů si dnes nemohou být dvakrát jisti.
Dvakrát zkrachovaná a dvakrát resuscitovaná firma mimořádného jména se už skutečně definitivně ukládá k věčnému spánku. Hayes, který dal jméno modemu (nikoli „Hayes“, ale „modem“), který vymyslel základní a dodnes funkční AT instrukční sadu a který vyráběl modemy, když dnešní modemoví giganti vůbec neexistovali. Hayes uzavřel veškeré své činnosti a připravuje se na likvidaci; zastupující šéf firmy uvedl, že i likvidaci je potřeba financovat, a že banka poskytne tyto finance pouze tehdy, když firma okamžitě přestane podnikat (tj. utrácet peníze).

Hayes je v bankrotu už poměrně dlouhou dobu; to ale samozřejmě nezabraňuje firmě podnikat; nepodařilo se jí ale sehnat ani další finanční krytí, ani kupce (což je možná překvapivé – takové jméno má ve světě modemů podobný legendární zvuk jako „Ford“ mezi automobily). Nyní je již jasné, že věřitelé firmu okamžitě zlikvidují a budou se pouze snažit prodejem zbylých aktiv něco zachránit.

Hayes, který nese dodnes jméno svého zakladatele, výzkumníka Dennise Hayese, byl řadu let velmi profitabilní firmou. Ukousl si ale sousto, které nezvládl – zanedbal další rozvoj a marketing analogových modemů a vrhl se do vývoje a výroby náročného komunikačního vybavení, jako jsou kabelové a DSL modemy, zde ale naprosto neuspěl. Mezitím se ovšem v oblasti modemů objevil U.S. Robotics, který rychle získal dominanci na americkém trhu a Hayese vytlačil; vzápětí pak vznikly spousty dalších modemů a klonů s čipy od Rockwellu, ať již z USA nebo Asie. Hayes stále zůstával u velkého jména bez smyslu pro realitu – například i dnes můžeme číst na www.hayes.com, že firma je „world leader“. Je ale pravdou, že byznys analogových modemů se ukázal být jako velice riskantní a prakticky žádná firma na něm nedokázala dlouho vyžít – i gigant U.S.Robotics měl problémy a byl nakonec koupen firmou 3Com.

Váš názor Další článek: Ještě více her od Microsoftu

Témata článku: Byznys, Dominance, Mode, Věčný problém, Leader, Vývoj automobilu, Modemy, Ford, Bankrot

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů