Mocné vlaječky prohlížeče Chrome

Stránka chrome:flags nabízí hromadu přepínačů, které opraví nefunkční akceleraci, případně ji vypnou. Najdete zde i přepínače, které rozšíří Chrome o zcela nové funkce.

Včera jste si mohli přečíst bleskovku o tom, jak s pomocí testovací verze Chromu a jeho pokročilých přepínačů na adrese chrome:flags umístit na hlavní panel Windows ikonu, která se chová podobně jako nabídka Start, ovšem optikou ryze webového Googlu.

Klepněte pro větší obrázek
Stránka s přepínači chrome:flags

V seznamu přepínačů chrome:flags nicméně objevíte hromadu dalších zajímavých experimentálních funkcí a to pochopitelně i v aktuální finální verzi 23. Vybral jsem některé z nich a vy se můžete podívat, co umí.

Pole akcí

Pole akci je ikona „+“, která se usadí zcela vpravo v adresním řádku. V testovacích verzích Chromu je tento přepínač už aktivovaný, ve stabilní verzi však nikoliv. Po klepnutí na tlačítko odtud můžete stránku přidat mezi oblíbené, poslat odkaz do podporovaného telefonu, případně sdílet skrze konektory třetích stran (tzv. technologie Web Intent). Ty se instalují z Web Storu jako běžné doplňky a umí stránku sdílet jak na nejrůznějších sociálních sítích, tak třeba v publikačních systémech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko s akcemi a nabídka některých doplňků, skrze které lze sdílet

Karty ve štosu

Když v okně otevřete velké množství karet se stránkami, jejich záložky – ouška – budou stále menší a nebude tedy čitelný titulek stránky. S aktivací tohoto přepínače se bude naopak část karet řadit do zásobníku, aniž by se příliš zmenšovaly ty ostatní. Rozdíl je patrný z obrázku níže.

Klepněte pro větší obrázek
Karty vedle sebe při výchozím nastavení
Klepněte pro větší obrázek
Stejné karty skládané do štosu (zcela vlevo)

Automatické přihlašování

I tento přepínač je v testovacích verzích už zapnutý a dělá podobnou práci jako výchozí prohlížeč a Chrome na Androidu. Pokud budete mít Chrome synchronizovaný se svým účtem Google a navštívíte nějaké stránky Googlu, na kterých nebudete přihlášení, zobrazí se lišta, kde stačí klepnout na tlačítko a prohlížeč vás sám přihlásí.

Klepněte pro větší obrázek
Lišta s automatickým přihlášením bez potřeby vyplňovat formulář

Přidat seskupování do kontextové nabídky karty

Tento přepínač přidá do kontextové nabídky Chromu možnost výběru karet podle stejné domény, případně podle proměnné Opener, což je bohužel trošku nešťastně přeložená volba. V tom druhém případě se jednoduše označí všechny karty, které jste otevřeli z nějaké konkrétní další karty. Když tedy budete mít v Chromu otevřeno 15 karet a 5 z nich jste otevřeli třeba ze Živě.cz (např. přes kontextové menu a volbu Otevřít na nové kartě), můžete je takto z jedné z nich rychle označit a třeba v jednom kroku smazat nebo vytáhnout z prohlížeče a založit nové okno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběr karet podle domény

Uložit stránku ve formátu MHTML

Ve výchozím stavu Chrome ukládá stránku jen jako HTML, případně jako kompletní web, kdy vytvoří také složku se zdrojovými obrázky a dalšími přílohami. Když aktivujete tento přepínač, budete moci weby ukládat pouze do formátu MHTML, což je jeden jediný soubor, který obsahuje jak HTML kód, tak kódované přílohy. Hotový soubor můžete otevřít opět v Chromu a také v Internet Exploreru, který si ale s verzí z Chromu nemusí úplně dokonale rozumět, přestože sám MHTML používá odjakživa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Formát MHTML obsahuje většinu dat na stránce v jednom souboru. Obrázky jsou kódované pomocí Base64 přímo do HTML kódu.

Přepsat seznam softwarového vykreslování

Může se stát, že váš grafický čip/karta není na seznamu povolených, pro které se má aktivovat režim GPU akcelerace. Tímto přepínačem se můžete pokusit přinutit prohlížeč akcelerovat nehledě na kompatibilitu s ovladači grafické karty.

Deaktivace akcelerace GPU

Stejně tak najdete v přepínačích hned několik voleb pro celkovou, případně jen částečnou deaktivaci akcelerace.

Zakázat knihovnu WebGL

Pokud WebGL nepoužíváte a třebas právě z důvodu nekompatibilních ovladačů grafické karty vám také často padají Google Maps přepnuté právě do WebGL, můžete celé WebGL zakázat.

Bublina instalace nové aplikace

Když do Chromu nainstalujete zástupce pro webovou aplikaci (dlaždice aplikace na nové stránce), vždy se tato nová stránka zbytečně zobrazí. Pokud aktivujete tento přepínač, zobrazí se v horní části prohlížeče pouze upozornění ve formě bubliny.

Klepněte pro větší obrázek
Standardně se po instalaci zástupce nové webové aplikace zobrazí nová karta s šachovnicí, tento přepínač ale zobrazí jen bublinu nahoře

Plynulý posun

Mezi přepínači najdete také tuto volbu, která by měla zjemnit posouvání stránky, sám jsem si ale žádného rozdílu nevšiml. Možná je ale chyba opravdu mezi židlí a klávesnicí.

Povolit experimenty v Nástrojích pro vývojáře

Tento přepínač kosmeticky rozšíří možnosti Nástrojů pro vývojáře (F12). Po aktivaci a restartu prohlížeče objevíte pokročilé experimenty v nastavení vývojářských nástrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nástroje pro vývojáře a experimenty dostupné po aktivaci přepínače

Tiskový rastr

Tento přepínač zapněte, pokud máte problémy s tiskem na některých starších tiskárnách. Stránky se před tiskem převedou na rastr, což může chvíli trvat, za to ale bude vše fungovat a vypadat normálně.

Při aktivaci a deaktivaci každého přepínače nezapomeňte restartovat celý Chrome, poněvadž se jedná o volby, které program registruje při svém spouštění. Pokud si nainstalujete testovací verzi Chromu, objevíte hromadu dalších zajímavých přepínačů. Také si všimněte, že mnohé přepínače jsou dostupné pouze pro vybrané platformy. Dnešní článek byl o těch, které budou fungovat ve Windows.

Diskuze (22) Další článek: Datový tok v SuperHostingu překonal 160 Gb/s a dohání národní uzel NIX

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Chrome, Nové okno, Softwarové vykreslování, Nová akce, Chrom, Aktivace, Chrome na Androidu, Automatický nástroj, VLA, Přepnutí klávesnice, Jediný soubor, Nová stránka, Prohlížeč, Zajímavý experiment, Kontextová nabídka, MHT, Moc, Tiskárna na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 51

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači