Hardware | Paměti | DDR5

Mobilní zařízení zase utečou desktopům. Paměti LPDDR5X navyšují rychlost

Zdroj: Samsung
Mobilní zařízení zase utečou desktopům. Paměti LPDDR5X navyšují rychlost | Zdroj: Samsung

Organizace JEDEC tento týden publikovala nový dokument JESD209-5D upravující standard LPDDR5 a definující nový LPDDR5X. Ten o třetinu navyšuje maximální propustnost na jeden bit sběrnice.

Paměti typu LPDDR5 dosahovaly 6400 Mb/s, LPDDR5X nabídne až 8533 Mb/s, tedy dvojnásobek toho, co zvládne dnes stále nejpoužívanější norma LPDDR4(X), jejíž standard počítal nanejvýš s 4266 Mb/s.

Kdy se LPDDR5X objeví v prvních zařízeních, zatím není jasné. Teoreticky to může být za rok či dva. Specifikace standardu LPDDR5 jsou publikované od února 2019, o půl roku později už Samsung jako první začal nové paměti sériově vyrábět a ještě na konci roku přišly první čipsety s patřičnou podporou.

Zatím je ve velkém adoptovaly jen mobilní SoC s armovými procesory, v prodeji už je mají Apple, Qualcomm, Samsung, Huawei i MediaTek. V případě světa x86 je rozjezd pomalejší. LPDDR5 podporuje AMD u nových APU Van Gogh, které se zatím ukázaly jen v nedávno představené konzoli Steam Deck. Intel s podporou počítal u mobilních Tiger Laků, avšak na trhu zatím žádný takový není. Zvládnou maximálně DDR4 nebo LPDDR4X.

U PC jsou za rohem DDR5

Paměti typu LPDDR jsou rychlejší a úspornější než DDR, ale také dražší a není možné je použít v modulech pro paměťové sloty. Lepších vlastností totiž dosahují právě proto, že jsou mají co nejkratší cestu k procesoru, tudíž se nacházejí integrované na základní desce kousek od něj. Apple je dokonce u čipů M1 přibalil do pouzdra přímo k logickým obvodům.

Desktopové procesory momentálně čeká adopce nových pamětí DDR5, které zvednou standardní propustnost z 3200 Mb/s (DDR4) na dvojnásobných 6400 Mb/s. (U DDR jsou obvyklé přetaktované modely běžící vysoko na hodnotami definovanými standardem.) Intel nasadí DDR5 již na podzim u desktopvých čipů Alder Lake a serverových Sapphire Rapids. V případě AMD to bude nejdříve příští rok spolu s novými procesory postavenými na jádrech Zen 4.

Diskuze (2) Další článek: Facebook a Google pustí do kanceláří jen očkované zaměstnance, Apple zatím váhá

Témata článku: Hardware, Apple, AMD, Intel, Samsung, Huawei, Steam Deck, Paměti, DDR5, Qualcomm, MediaTek, Standard, Alder Lake, JEDEC, Sapphire Rapids, Paměť, DDR, Procesor, LPDDR, Desktop, Vincent Van Gogh, Mobilní zařízení, SoCGoogle končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika