Mobilní zařízení: doplňky počítačů nebo jejich náhrada?

Cosi se mění... Mobilní zařízení rozhodně na vzestupu jsou, ale to je jen jedna část odpovědi, ta méně důležitá.
Otázka za miliardu: kdo odhadne budoucnost počítačů? O tom, že se ve výpočetní technice cosi mění, a že tradiční osobní počítače ztrácejí svou výlučnost či standardnost, není sporu - jakými cestami se ale bude vývoj ubírat, je velice nejasné. Mobilní zařízení jsou rozhodně velkým trendem - to ale vůbec neodpovídá na otázku, zda budou spíše dnešní počítače (notebooky) nahrazovat, nebo zda je budou doplňovat coby druhé zařízení. A dále: zda budou spíše vycházet z dnešních mobilních telefonů, dnešních sub-sub-notebooků nebo zařízení typu PalmPilot?

Podle IDC by měl být už devadesátý devátý "velkým rokem" pro mobilní zařízení - jejich prodej by měl vzrůst o 45% na skoro jedenáct miliónů prodaných kusů. Růst mají zaznamenat všechny oblasti (logicky): jak stroje od výrobců počítačů (handheldy od Compaqu a HP), stejně tak proprietární zařízení dalších výrobců, mezi nimiž je PalmPilot největší hvězdou. Co na to mobilní telefony? Podle dalších analytiků se příští rok začnou stále více mezi mobily objevovat tzv. "mikro-prohlížeče" Internetu a e-mail klienti.

Podstatné ale je, že se minimálně v nejbližších letech nemají mobilní zařízení pozicovat jako náhrada osobních počítačů, ale jako jejich doplněk. Znamená to, že si je uživatelé budou pořizovat vedle osobních počítačů a také vedle notebooků, se kterými ovšem budou umět komunikovat a vyměňovat si s nimi data.

Živě komentuje: producentské firmy se drží jedné mantry, a ta se jmenuje "dynamika trhu". Mají vždy dvě možnosti: a) buď rychle uvádět na trh jakási spíše dočasná zařízení, která jej udrží v obrátkách, ale která budou později nahrazena, b) nebo pár let počkat a uvést "definitivní" stroj. Typickým příkladem postupu b) jsou digitální video disky (DVD), a jsou právě příkladem bolestným - díky tomu, že producentské firmy se rozhodly vytvořit až jakési definitivní standardy, se dynamika DVD tak zpomalila, že to dokonce jednu dobu hrozilo téměř zánikem této technologie. Tento postup evidentně nechtějí firmy u mobilních zařízení opakovat, a proto vyvíjejí a uvádějí na trh produkty, které jsou v řadě případů evidentně přechodné, a které nečeká příliš dlouhý život. V současné době totiž není možné vyrobit mobilní (kapesní) počítače s výkonností rovnou dnešním pécéčkům, to bude trvat několik let.

Váš názor Další článek: Druhé jednání Bojkotu: prohra, remíza či slepá ulička, jak pro koho

Témata článku: Notebooky, Doplňky do prohlížeče, Doplňky, Velká hvězda, Velký spor, Typický příklad, Mantra, Náhrada, Nejbližší doba, Mikro, Dlouhý život, Mobilní zařízení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost