Mobilní Ubuntu hlásí 100 tisíc stažených aplikací

Vyšla nová verze CentOS 7, OpenAlt 2014 hledá přednášející, mobilní Ubuntu hlásí 100 000 stažených aplikací a další novinky ze světa Linuxu a open-source za poslední měsíc.
Mobilní Ubuntu hlásí 100 tisíc stažených aplikací

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Vyšel CentOS 7

Ani ne měsíc po vydání Red Hat Enterprise Linux 7 vyšla stejná verze i jeho „bezplatného klonu“ CentOS, zatím pouze pro 64bitovou architekturu x86; verze pro 32 bitů, ARM a PowerPC lze očekávat během několika měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Novinky jsou jako obvykle stejné jako u RHEL – najdete zde tak kernel ve verzi 3.10, podporu kontejnerové virtualizace Docker, OpenJDK ve verzi 7, GRUB 2, system a firewalld ve výchozí instalaci, XFS jako výchozí souborový systém nebo třeba podporu 40G ethernetových karet a UEFI Secure Boot. Podrobněji v poznámkách k vydání.

OpenAlt 2014 hledá přednášející

Již tradičně se první listopadový víkend (tedy hned 1. a 2. listopadu) bude v Brně konat konference pro příznivce otevřených technologií. Letos poprvé se ale nebude jednat o LinuxAlt, nýbrž o nově pojmenovanou konferenci OpenAlt – název organizátoři vybrali, protože LinuxAlt není zdaleka jen o Linuxu, ale o otevřených technologiích obecně.

Pokud se OpenAltu budete chtít zúčastnit nejen jako diváci a máte nějaké zajímavé téma, neváhejte se přihlásit – OpenAlt hledá přednášející. Až do 16. září můžete zasílat své návrhy na přednášku nebo workshop, o nichž se později také již tradičně bude do konce září hlasovat.

Mobilní Ubuntu oznamuje 100 tisíc stažených aplikací

I přesto, že se ještě neprodává žádný telefon s operačním systémem „Ubuntu Touch“, Canonical se již může chlubit více jak 100 tisíci stažení aplikací pro tento systém. V tomto případě se ale nejedná jen o instalaci dané aplikace, ale také o instalaci kterékoli její aktualizace – OMG Ubuntu jako příklad uvádí, že je to stejné, jako by si 10 tisíc uživatelů nainstalovalo 5 aplikací a každou jedenkrát aktualizovalo.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že Ubuntu Touch je stále ještě ve vývoji a že uživatelé používají (nebo zkoušejí) mnohem více, než jen pět aplikací, je 10 tisíc uživatelů pravděpodobně hodně nadnesený odhad. Canonical přesto tvrdí, že právě tolik lidí si zaregistrovalo účet nutný pro instalaci aplikací v Ubuntu Touch a od června jej začalo používat 600 nových unikátních uživatelů.

I pokud by byla skutečná čísla nižší, na to, že jde o v podstatě neexistující platformu, se jedná o docela zajímavý úspěch.

Microsoft uvolnil OpenXML SDK

Společnost Microsoft uvolnila zdrojové kódy vývojového kitu formátu OpenXML. Ty jsou nyní dostupné na GitHubu pod licencí Apache 2.0, což je umožňuje svobodně upravovat a šířit. Tohoto využijí hlavně správci informačních systémů, které tento formát generují. Vývojář kancelářského balíku LibreOffice Michael Meeks se už k tomuto kroku vyjádřili a pravděpodobně zdrojové kódy LibreOffice využije pro validaci. Celý příspěvek si můžete přečíst na jeho osobním blogu.

GTK3 port prohlížeče Firefox

Sestavení prohlížeče Firefox využívající GTK3 místo staršího GTK2 jsou dostupná už od letošního ledna díky COPR repozitáři jednoho z vývojářů, Martina Stránského. Nejméně stabilní větev Nightly už GTK3 používá ve výchozím stavu. To byla jedna z posledních podmínek pro běh Firefoxu ve Waylandu, pod kterým už teď může po aplikaci několika patchů fungovat. Do finální podoby má ještě ale daleko, prohlížeč takto nepodporuje třeba vstup z klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox v prostředí Wayland/Weston

Nový cfdisk ve Fedoře!

Do vývojové větve Fedory se dostal přepracovaný nástroj pro správu diskových oddílů z prostředí terminálu, cfdisk. Byl napsán úplně od začátku, přidává nové funkce a podporuje barvičky. Více si můžete přečíst na blogu vývojáře.

XCOM: Enemy Unknown pro Linux

Na Steamu vyšla linuxové verze tahové strategie XCOM: Enemy Unknown. Podle vývojářů je port plně nativní a nevyužívá wrapper, podobně jako Zaklínač 2. Hra funguje jen na 64bitových systémech. K dispozici je na Steamu za 20€.

Vývoj LxQt směle pokračuje

O novém prostředí LxQt jsem již na LinuxEXPRESu psal. Nyní zdolalo další milník a lze jej sestavit s aktuální verzí knihoven Qt 5. Velmi brzy by mělo vyjít LxQt 0.8, které bude podporovat obě řady Qt, ale další vývoj bude směřovat jen k novější řadě tohoto frameworku. Tímto se LxQt přiblížilo k podpoře Waylandu a dále bude třeba potřeba změnit okenního manažera, protože výchozí Openbox podporuje pouze Xorg server. Osobně bych tipoval jako horkého kandidáta kwin z prostředí KDE. Ten totiž časem nebude ke svému chodu vyžadovat Plasmu a půjde tedy použít bez instalace zbytečných balíčků.

Open data & gov


Italský Terst přejde na OpenOffice

Radnice italského města Terst přejde téměř kompletně na svobodný kancelářský balík Apache OpenOffice. Změna ze stávajícího proprietárního řešení se bude týkat přibližně 1800 úředníků a městu by měla v následujících letech ušetřit kolem 900 000 eur. Na pomoc s migrací a školením budoucích uživatelů OpenOffice si radnice přizvala stejnou firmu jako region Emilia-Romagna, kde přechod na OpenOffice zahájili již loni na podzim.

Radnice si zároveň bude muset ponechat několik desítek počítačů s proprietárním kancelářským balíkem kvůli výměně dokumentů s ostatními organizacemi a úřady. K rozhodnutí radnice přejít na OpenOffice pomohla i iniciativa italské komunity kolem projektu LibreOffice.

Jižní Korea plánuje přechod na otevřený software

Vláda Jižní Koreje se rozhodla rozšířit používání otevřeného softwaru. Cílem je snížit závislost na proprietárních řešeních. Součástí plánu je zavedení požadavků na využívání otevřených standardů a formátů tak, aby si vláda mohla v budoucnu vybírat z různých operačních systémů. Součástí plánuje také příprava pilotních projektů nasazení otevřeného softwaru.

Pilotní program by měl být zahájen příští rok a bude se týkat deseti veřejných a soukromých organizací. Vyhodnocení programu by mělo být k dispozici v roce 2018, kdy se ukáže, jestli by pro Jižní Koreu bylo vhodné přejít kompletně na otevřený software či nikoli. Zvažuje se také podpora svobodného softwaru tak, aby byla různá otevřená řešení (nejen) pro státní správu vytvářena z veřejných prostředků.

Telegraficky

Váš názor Další článek: Zprávy Živě: 10 nejdůležitějších událostí minulého týdne

Témata článku: Software, Operační systémy, Linux, Open source, Ubuntu, Evropa, Secure Boot, Stejná verze, Jižní Korea, RHEL, Nové datum, Software co to je, Zajímavý milník, Kancelářské potřeby brno, Tisíc, Rise, Zajímavé téma, Linuxový terminál, Otevřený standard, Tizen, UEFI, Fork, Omgubuntu, ACM, Co je software, Nejlepší kancelářský počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF