Mobilní světy Microsoftu, Applu a Googlu nelze srovnávat

Nokia představila první telefony s Windows Phone od Microsoftu. Jaké jsou obchodní strategie největších gigantů v oblasti mobilních zařízení a služeb?
Mobilní světy Microsoftu, Applu a Googlu nelze srovnávat

Nokia dnes představila své první telefony s operačním systémem Windows Phone od Microsoftu. V únoru oznámená spolupráce tak dostává první reálné obrysy a nové naleštěné stroje známé značky zároveň představují ideální start vylepšené verze Windows Phone 7.5 Mango. Pro obě společnosti se rovněž otevírá nejspíše poslední příležitost, jak obrátit křivku klesajícího tržního podílu (Nokia) a výrazněji se prosadit v mobilním byznysu (Microsoft).

O co oběma společnostem jde, jsme ostatně v průběhu roku komentovali už několikrát. O tom tento text nebude. Bude spíše o srovnání konkurenčních platforem Microsoftu, Applu a Googlu z pohledu obchodních strategií. Ve všemožných grafech se neustále srovnávají tržní podíly a příjmy jednotlivých obrů v mobilní branži. Jenže ono tak úplně není možné tyto tři platformy z hlediska obchodu srovnávat.

Směšné příjmy Windows Phone

Příjmy Microsoftu z Windows Phone od jeho spuštění v říjnu 2010 dosáhly pouhých zhruba 600 milionů dolarů. Microsoft sice žádná čísla oficiálně nezveřejňuje, k tomuto výsledku je však možné dojít pomocí jednoduchých počtů. Windows Phone finančně spadá do divize Entertainment & Devices. Pokud si odečtete příjmy z Xboxu 360, Surface a dalších drobností, na WP zbyde výsledné číslo 600 milionů dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Spolupráce s Microsoftem Nokii oprošťuje od vývoje systému a udržování ekosystému. Pro Redmond zase Nokia znamená silnou značku, která by mohla jejich systém dostat k lidem.

Poslední veřejná statistika se objevila v prosinci loňského roku, kdy Mirosoft oznámil, že jeho partneři odeslali prodejcům kolem 1,5 milionu telefonů s jeho novým systémem. Tzv. shipping ale ještě neznamená skutečně prodané kusy koncovým zákazníkům, ale pouze naskladnění u maloobchodníků. Následné mlžení nakonec v květnu 2011 ještě více zdramatizovali analytici, kteří přišli s tvrzením, že prodeje WP7 jsou katastrofální.

Nic moc. Steve Ballmer okamžitě přispěchal s prohlášením, že „lidé musí jejich platformu vidět a pak si ji zamilují.“ Opírat se mimo jiné mohl o průzkum skupiny ChangeWatch Research, podle které je 57 procent uživatelů Windows Phone 7 s tímto systémem spokojeno. Pro srovnání – s Androidem je spokojeno 50 procent uživatelů a s iPhonem tradičně 70 procent. Nové Mango navíc systém významně vylepšilo a nikdo rozhodně nemůže říci, že by redmondští udělali špatný systém. Už ho potřebují jenom dostat k lidem. Pomoci jim má Nokia.

Ten dělá to a ten zase tohle

Prodejní a finanční výsledky Windows Phone jsou v porovnání s Applem směšné. Ten jen za poslední čtvrtletí na iPhonu vygeneroval příjmy 13,3 miliardy dolarů. Na rozdíl od Microsoftu ale Cook prodává kompletní telefony a do výsledků jsou započítávány také příjmy od operátorů a z prodeje originálního příslušenství. Apple má na všem díky svému pověstnému propojení hardwaru a softwaru vysokou marži, jeho obchodní model je ale naprosto odlišný od Microsoftu i Googlu. Softies pouze přeprodávají licence jiným výrobcům, inkasují poplatky z obchodu Marketplace a v případě Nokie bude finanční spolupráce komplikovanější.

Klepněte pro větší obrázek
To, že se v Nokii bude něco dít, naznačoval už příchod nového šéfa Stephena Elopa, který dřív úřadoval u Ballmera.

Zatímco Apple u mobilů vydělává na všem a Microsoft na licencích a příjmu z prodaného obsahu, Google na samotném Androidu nevydělává nic. Šíří ho totiž zadarmo, díky čemuž si ho velice oblíbili výrobci telefonů. Tato taktika ve výsledku hodně pomáhá penetraci telefonů s tímto systémem. Podíl Androidu meziročně roste o desítky procent a to následně Google staví do výhodné pozice a umožní mu praktikovat jeho obchodní model postavený na prodeji mobilní reklamy a služeb a samozřejmě příjmech z Android Marketu. O tom, jaké má Google s mobily plány, jsem psal v samostatném komentáři.

I když se Microsoft snaží s Windows Phone na trh protlačit, paradoxně nakonec více vydělává na konkurenčních platformách a s trochou nadsázky lze říci, že by si měl přát, aby se Android prodával stále více. Od většiny výrobců telefonů s tímto systémem totiž díky vlastnictví patentů inkasuje podíly z prodeje, aniž by musel hnout prstem. To se ostatně daří i partnerské Nokii, která ze stejného důvodu vydělává na prodaných iPhonech.

Analýza společnosti IDC nicméně odhaduje, že si Windows Phone díky Nokii do roku 2015 ukousne z trhu 20 procent. Finální Mango bylo do distribuce odesláno tento týden.

Vývoj ceny akcií Nokie:

 

Témata článku: Google, Microsoft, Byznys, Apple, Mobility, Manga, Mango, Phone, Surface Phone, Mobilní telefony iphone, Mobilní telefony s windows 10, Konkurenční Google, Konkurenční platforma, Příjem, Poslední výrobce, Klesající podíl, Konkurenční Apple

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukáš Košík 26. 10. 2011 21:26:01
    Google na Androidu přeci jenom nějaký ten dolar trhne za licence aplikací...
  • tc 26. 10. 2011 20:00:38
    Mě by zajímalo, jestli Windows Phone 7 už umí i to co můj stařičký telefon...
  • jan73 26. 10. 2011 17:24:42
    Otázka pro zvídavé: kdo byl asi tak zadavatelem výzkumu pro IDC? :-)
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?