Mobilní Sandy Bridge: výkonné notebooky s výdrží

Architektura Sandy Bridge byla představena i na poli mobilních procesorů pro notebooky. Kromě až dvojnásobně vyšší rychlosti nabízí také delší výdrž baterie.

Ve včerejším článku jsme vám představili novou architekturu Sandy Bridge z pohledu desktopových procesorů a čipsetů, tentokrát se ale zaměříme na druhou oblast. Notebooky tvoří velkou část všech prodaných počítačů, i pro tento segment jsou tedy k dispozici nové procesory s mikroarchitekturou Sandy Bridge.

Oproti desktopovému segmentu, kde se Intel rozhodl použít dva modely grafických čipů (Intel HD 2000 a 3000), všechny mobilní procesory obsahují výkonnější Intel HD 3000 (12 EU) se stejnou frekvencí 650 MHz (maximálně až 1 300 MHz), přičemž u úsporných ULV procesorů omezil frekvenci na 350 MHz (maximálně 900 až 1 100 MHz).

Tři segmenty a patnáct modelů

Stejně jako v desktopové nabídce, Intel zcela upustil od jednojádrových modelů a k dispozici jsou tak pouze dvoujádrové a čtyřjádrové procesory, všechny s podporou HyperThreading technologie, kdy je každé jádro schopné zpracovat dvě vlákna současně.

Nejvýkonnějším mobilním čtyřjádrem je Core i7-2920XM s frekvencí 2,5 GHz, kvůli pokročilému Turbo Boostu 2.0 disponuje třemi režimy automatického přetaktování (jedno jádro - 3,5 GHz, dvě jádra – 3,4 GHz, čtyři jádra – 3,2 GHz). Možnosti nového Turbo Boostu se liší dle modelů, stejně tak frekvence a TDP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Přehled si můžete prohlédnout na těchto tabulkách, nejvýkonnější Core i7-2920XM má TDP 55 W, nejúspornější dvoujádrové modely Core i5-2537M, Core i7-2617M a Core i7-2657M pak pouhých 17 W.

Výrobci notebooků mají na výběr celkem šest různých čipsetů řady Intel 6 Series dle cíleného segmentu, konkrétně se jedná o QM67, QS67, HM67, HM65 a neúspornější UM67. Všechny podporují SATA 6 Gb/s, nativní implementace USB 3.0 chybí stejně jako u desktopových čipsetů, ale to se zatím bude řešit dodatečným čipem na desce.

Klepněte pro větší obrázek

Za zmínku stojí technologie Intel Anti-Theft 3.0, kterou můžou v rámci platformy výrobci použít pro větší bezpečí odcizeného notebooku. Podobně jako u telefonů iPhone, toto hardwarového řešení nabízí vzdálené zablokovaní notebooku (i přes 3G síť), a to i v případě, že útočník zablokuje přístup k síti nebo přeinstaluje operační systém. Notebook lze v případě potřeby opět odblokovat pomocí hesla nebo generováno kódu ze serveru, vše bez ztráty dat.

Testy

Většina redakcí po celém světě obdržela k testování referenční notebook přímo od Intelu, který obsahoval čtyřjádrový procesor Core i7-2820QM s frekvencí 2,3 GHz (Turbo Boost až 3,4 GHz) a TDP 45 W. Notebook obsahoval celkem čtyři gigabajty operační paměti DDR3 s frekvencí 1 600 MHz a 160GB SSD /Intel X25-M G2). Notebook byl vybaven osmičlánkovou baterií s kapacitou 71 Wh i Blu-ray mechanikou. O síťovou komunikaci se staralo Centrino Wireless-N 1030 (802.11n) s Bluetooth 2.1+EDR.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je přítomnost HDMI výstupu ve verzi 1.4, procesor totiž zvládne akcelerovat i Full HD filmy ve 3D. Na letošním CESu i v průběhu tohoto roku se setkáme se stovkami notebooků od různých výrobců, výběr tedy bude opravdu velký.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobné testy v různých programech, situacích nebo hrách si můžete prohlédnout na zahraničních serverech Anandtech, PC Perspective, HotHardware nebo Legit Reviews. Pokud nechcete dlouze pročítat několikastránkové recenze, můžete se na výběr grafů a porovnání podívat přímo zde, nejdříve procesorový a grafický výkon:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malým překvapením je výkon procesorové části, který je v některých případech i dvakrát vyšší, než u staršího Core i7-920XM s frekvencí 2 GHz. Samostatnou kapitolou je ale výkon integrovaného grafického čipu Intel HD 3000, který poskytuje srovnatelný výkon jako dodatečné grafické karty Nvidia GeForce 320M/310M nebo AMD Radeon HD 5470. Několikanásobný rozdíl je vidět při srovnání staršího čipu Intel HD nebo integrované grafiky Radeon HD 4250.

To by také mohlo předznamenat budoucí použití v malých noteboocích od Applu, které nyní používají externí grafiku GeForce pouze kvůli slabému výkonu starší grafiky Intel HD v procesoru. Novou grafikou Intel srovnal krok s Nvidií v oblasti low-endu a navíc se ušetří další prostor a sníží celková spotřeba notebooku.

Velkou předností vylepšené grafiky je také akcelerace videa i enkódování pomocí specializovaného software. Nad zrychlením v této oblasti jsme se pozastavili již u desktopových čipů, v mobilní sféře je to ale ještě více znatelné:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Při přehrávání Blu-ray filmu procesor takřka odpočívá, vše totiž zajišťuje specializovaný grafický čip, který je na akceleraci videa optimalizovaný. Blu-ray film v plném rozlišení 1080p nezatížil procesor více než na přibližně 5 %, průměrně pak klesá vytížení i pod dvě procenta. Nadcházející notebooky vám tak dovolí i to, co byste s některými současnými čtyřjádrovými modely nemohli – přehrát celý film v Blu-ray mechanice se standardní baterií na jedno nabití.

Celková spotřeba testovaného notebooku byla dle měření kolem 10 až 16 W v klidu, při přehrávání filmů (H.264) kolem 21 W a s maximálním zatížením přibližně 80 až 90 W (hry, CineBench). Ke zjištění jak nízké to jsou hodnoty (hlavně v klidu), by vám měl stačit pohled na srovnání se starší architekturu či dokonce celým desktopovým systémem s Core i7-920 (170 až 260 W), který je často ještě pomalejší a neobsahuje ani 17" LCD monitor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud vás zajímá výdrž tohoto testovacího notebooku s nastaveným jasem na maximum, základní přehled připravil server Anandtech:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Mobilní silák

Nesmíme zapomínat na fakt, že všechny testy výkonu ale i výdrže byly provedeny s druhým nejvýkonnějším čtyřjádrem se Sandy Bridge architekturou. Sedmihodinová výdrž při práci s internetem je tak v tomto světle skutečně výborná. Použitý procesor má TDP 45 W, s příchodem pomalejších modelů či dokonce dvoujader bude u všech těchto notebooků standardem práce i přes 10 hodin.

Intel tak přinesl nejen znatelné zrychlení v oblasti procesoru a grafiky, ale snížil spotřebu na naprosté minimum, a to i přes to, že jsou tyto procesory vyráběny stejnou 32nm technologií, jako předchozí modely.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud plánujete nákup notebooku, určitě si počkejte na chystané modely od všech výrobců, které se objeví již během několika týdnů. Na Živě.cz vám pravidelně přineseme články o některých zajímavých řešeních.

Dočkat bychom se měli i tenkých designů, do hry však vstoupí i AMD se svými taktéž hybridními Fusion čipy, které cílí na stejný segment. Pokud ale nepředvedou stejně výborné výsledky ve všech oblastech, budou to mít těžké. Intel totiž zaútočil velmi tvrdě a konkurence tak musí nabídnout lepší řešení nebo nižší cenu.

Diskuze (8) Další článek: Facebook: 2,7 milionu nových fotografií každých 20 minut

Témata článku: Hardware, Notebooky, Technologie, Intel, CES 2011, Sandy, Intel HD, iPhone 3G, Celkové zrychlení, Slabá baterie, Referenční notebook, Úsporný ULV, Výborný notebook, Nejvýkonnější SSD, Nejúspornější řešení, Prodaný film, Specializovaný čip, Různé segmenty, Budoucí použití, Intel Core, Desktopový čipset, Nvidia, Sandy Bridge, Stejný segment, San

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší