Mobilní procesory: válka o naši budoucnost

Čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A9, Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1 GHz, Nvidia Tegra, Marvell Armada či Texas Instruments OMAP. Co je a bude uvnitř tabletů a mobilních zařízení?
Mobilní procesory: válka o naši budoucnost

Pokud jste dočetli až sem, už jistě víte, že v každé zmíněné platformě se vyskytuje nějaký druh ARM procesoru, některé platformy používají standardní návrh, jiné zase mírně pozměněný (Qualcomm Snapdragon). Druhým nejdůležitějším čipem je v poslední době právě ten grafický, který se stará o akceleraci grafiky v aplikacích a ve hrách. V této sféře vedou výkonem především čipy od PowerVR, nejnovější modely z řady SGX již disponují moderními technologiemi, přičemž jejich výkon začíná být i v mobilních telefonech větší, než u desktopových karet z dob 3DFX či první GeForce.

Nejdříve se podíváme na hrubé srovnání jednotlivých grafických čipů, hodnoty berte s rezervou, jedná se o teoretická čísla dle standardní frekvence a skutečnost se může mírně lišit.

Klepněte pro větší obrázek

 Ze srovnání je vidět, že iPhone 3GS se svým grafickým výkonem blíží hernímu Sony PSP a Nvidia Tegra APX2500, která je určena pro mobilní zařízení (je uvnitř Zune HD) sice poskytuje solidní grafický výkon, ale oba hlavní výrobci (ATI, PowerVR) ji celkem bez problému dokážou konkurovat. Pokud se i přes veškerá srovnání výkonu podivujete například nad trháním při serfování na mobilních telefonech s výkonnějším procesorem i grafickým čipem (na rozdíl od iPhone 3G), nezapomeňte, že jako u všeho hardwaru, záleží také na ovladačích.

Reálný srovnávací test výkonu především grafického čipu i procesoru si můžete prohlédnout díky serveru GLbenchmark, pro srovnání jsem vybral telefony iPhone 2G a 3G (Samsung S5L8900 – ARMv6 412 MHz + PowerVR MBX/VGP Lite), iPhone 3GS (Samsung S5PC100 – ARM Cortex-A8 600 MHz + PowerVR SGX 535), HTC HD2 (Qualcomm Snapdragon QSD8x50 – ARM Cortex-A8 1 GHz + ATI Z430) a Samsung i8910 OmniaHD (Texas Instruments OMAP3430 – ARM Cortex-A8 600 MHz + PowerVR SGX 530).

Klepněte pro větší obrázek
Srovnávací test výkonu

Celá platforma obsahuje samozřejmě spoustu dalších čipů nejen pro telefonní funkce, některé z nich jsou opět založeny na ARM architektuře, ARM se tak může v různých verzích vyskytovat i několikrát na jedné desce.

A kde je Intel?

Intel se soustředí především na výkonné procesory a svou úspornou (několik wattů) platformou Atom (vyvíjí ještě úspornější odnož Moorestown) takřka dokázal vytvořit zcela nový trh s netbooky. Intel Atom má hlavní výhodu v podobě podpory x86 instrukcí, je tak zpětně kompatibilní s operačními systémy Windows, které tvoří drtivou většinu trhu. ARM je odlišná architektura, takže se u žádného zařízení s tímto procesorem nesetkáme s operačním systémem Windows.

Klepněte pro větší obrázek

 ARM je kompatibilní s Linuxem, iPhoneOS, Androidem, Windows CE a dalšími a nabízí několikanásobně menší spotřebu, a to i vzhledem k výkonu. Chystaný čtyřjádrový model už nabídne dostatečný výkon, dočkáme se jistě i prvních virtualizačních nástrojů, například od WMware, které tyto schopnosti předvádí na tomto videu:

Budoucnost je v jednoduchosti a rychlosti

Masivní nástup jednoduchých netbooků jen dokázal, že většina lidí nepotřebuje žádný výkonný počítač či notebook, základní práci s dokumenty a internetem zvládne i pomalý procesor a za pomoci optimalizace si poradí i s videem ve vysokém rozlišení. Většina práce i zábavy se díky větší rychlosti připojení navíc postupně přesouvá na internet (Facebook, fotogalerie, Microsoft Office, Google Docs, pošta, Youtube HD a další) a počítač se tak stává spíše jednoduchým terminálem nebo chcete-li oknem do internetu. Bez internetu lze už jen těžko považovat počítač za „živý“ a zábavný, tedy pokud nemáte na disku stáhnuto dostatek „materiálu“ na několik měsíců.

Stejně tak sílící trend Cloud Computingu či Google OS dokazuje, že vše spěje k tomu, abychom pracovali „vzdáleně“ a nikoli lokálně. Díky tomu nebude potřeba výkonný procesor s instrukční sadou x86 nebo operační systém Windows, protože většina používaných aplikací bude v prohlížeči a budou tak platformě nezávislé. Odpadá s tím i spoustu problému s konfigurací počítače a jeho opravami, což většinu lidí především zdržuje a otravuje a navíc to často stojí nemalé peníze.

Klepněte pro větší obrázek
Nové Lenovo Skylight s ARM (Qualcomm SNapdragon) a Linuxem

Sílu jednoduchosti ukazují například i herní konzole. Oproti počítači nemusíte nic nastavovat, hledat, instalovat nové ovladače či studovat podrobně kompatibilitu. Vložíte optický disk, který však brzy nahradí pouhé stáhnutí hry do konzole, a hrajete. Váš konečný cíl, tedy zábavu a odreagování, jste tak získali mnohem rychleji a snadněji, a stejné to bude u pracovních povinností.

A jaká bude budoucnost, když vše bude jednoduché, okamžitě k dispozici a z jakéhokoli místa? O tom si povíme v nějakém dalším článku.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Budoucnost, Apple, Procesory, Tegra X1, Platforma, Druhá společnost, Podrobné parametry, Nejnovější čip, Hummingbird, Arm architektura, Konečný cíl, Grafická divize, Acorn Computers, Linux i Android, Mp, FPU, Největší díl, Proces, Většina práce, Akcelerační technologie, Marvell, Texas, Radarový systém, Nové notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky