Mobilní Pentium III 500 MHz

Firma Intel představila dva procesory s velmi nízkou spotřebou z rodiny Mobile Celeron a Mobile Intel Pentium III shodně s taktem 500 MHz. Energetická náročnost je na stejné úrovni, jakou se chlubívala firma Transmeta.
Firma Intel představila dva procesory s velmi nízkou spotřebou z rodiny Mobile Celeron a Mobile Intel Pentium III shodně s taktem 500 MHz. Energetická náročnost je na stejné úrovni, jakou se chlubívala firma Transmeta. Nové modely se od již dříve uvedených liší sníženým napětím, které dovede Mobile Pentium III ještě pomocí SpeedStep technologie snížit.

Technické parametry

název Ultra Low Voltage Mobile Intel Celeron Ultra Low Voltage Mobile Intel Pentium III
interní takt 500 MHz 500 / 300 MHz *
externí takt (FSB) 100 MHz 100 MHz
cache
cache L1 pro data / instrukce 16 KB / 16 KB 16 KB / 16 KB
způsob práce L1 cache write-back write-back
cache L2 128 KB 256 KB
způsob práce L2 cache 4-cestná 8-cestná
ochrana cache ECC ECC
multimediální instrukce MMX, SSE MMX, SSE
elektrické parametry
napájecí napětí 1,1 V 1,10 V / 0,975 V
proudová spotřeba jádra 7,9 A 7,9 A / 4,72 A
proud při hlubokém spánku 1,1 A 1,1 A / 1,1 A
maximální tepelný výkon 8,1 W 8,1 W / 4,5 W
max. tepelný výkon v hlubokém spánku 0,2 W 0,2 W
řízení spotřeby "rychlý start" a "hluboký spánek" SpeedStep, "rychlý start" a "hluboký spánek"
ostatní
pouzdro BGA2 nebo Micro-BGA2 BGA2 nebo Micro-BGA2
výrobní technologie 0,18 mikronů 0,18 mikronů
cena za kus (odběr 1000 ks) 118 USD 208 USD
* díky SpeedStep technologii je možné snížit takt na 300 MHz

Spotřeba procesoru je tak nízká, že je možné doslova říci, že je to procesor „na baterky“ (tedy míněno spotřebou, samozřejmě).

Živě komentuje: „Tak nám zabili Transmetu,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi…. Ano, tak nějak to skutečně je. Však si vzpomeňme s jakou nadějí jsme vzhlíželi k firmě Transmeta, která měla konečně ukázat Intelu a jiným firmám, jak se mají dělat mobilní procesory. Byla to doba velkého výsměchu Intelu, který se stal synonymem procesorů, které jen topí a nepracují. Trochu se přitom pozapomnělo, že jsou jiní výrobci v x86 oblasti, jejichž procesory „topí“ i dvakrát více.

Mezitím se však situace začala měnit. Ramenaté zprávy začaly mizet, až najednou začaly chodit špatné zprávy. Zjistilo se, že procesory Transmety sice mají velmi nízkou spotřebu, ovšem bohužel s výkonem to není tak slavné, jak jejich tvůrci slibovali. Snad největší rána pod pás přišla od firmy Intel, která se společné budoucnosti s procesory Crusoe v oblasti přenosných počítačů vzdala. Dnes již víme proč – japonská pobočka totiž připravuje stroj iSeries 1124, který bude obsahovat nikoli Crusoe, ale nově uvedené Mobile Pentium III. Právě na tomto stroji byly provedeny první testy. Podrobnosti uvedeme zítra.

Jaké jsou tedy šance Transmety?

Upřímně řečeno malé. Výrobce motivovalo ke spolupráci s touto firmou ohlášená nízká spotřeba ve spojitosti s vysokým výkonem, kterou od dosavadních dodavatelů mobilních procesorů x86 rodiny nedostaly. Rozhodnout se pro nový procesor není vůbec jednoduché ani levné. Výrobce musí uskutečnit a zaplatit plno záležitostí s tím spojených – od úpravy stávající či postavení nové výrobní linky přes vybavení diagnostickým zařízením specializovaným na nové obvody třeba po školení personálu. Pokud však Intel nabízí procesor, který se od již známých a používaných mobilních Pentií III v základních rysech neliší (tedy pouzdrem, významem vývodů, čipovou sadou atd.) a přitom poskytuje onu nízkou spotřebu (o kterou tady šlo), není nad čím váhat.

Jaké jsou mobilní šance firmy AMD?

V současné době (což podotýkám) jsou šance firmy AMD rovněž slabé, protože před týdnem uvedený Mobile Duron se nedá považovat za skutečné mobilní procesor. Jedná se spíš o dveřníka, který má otevřít dveře pro připravovanou sérii skutečně mobilních procesorů se vším všudy. Mobilní Palomino má podle předběžných informací mít nejen přiměřeně nízkou spotřebu „od přírody“, ale pro její snížení se má použít PowerNow! technologie. Ta se naposledy použila u procesorů Mobile AMD K6-II+ a Mobile K6-III+, kterým již odjel vlak.

Diskuze (22) Další článek: Computer Press získává obchodní podíl ve firmě Clark Net Project, s.r.o.

Témata článku: Pentium, Nízký výkon, Nízká spotřeba, Předběžný název, Výrobní linka, Hluboký spánek, Šance, Největší rána, Spotřeba, Slabý procesor, Pentium II, MHz, Pentium III, Japonský výrobce, Palomino


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor