Mobilní monitor od Toshiby si vystačí s USB portem

Hodila by se vám i na cestách konfigurace dvou monitorů, která příliš nezvýší hmotnost notebookové tašky? Toshiba představila monitor, který je napájen pouze z USB.

Již v mnoha testech bylo prokázáno, že při určitých činnostech na počítači jsou dva až tři monitory mnohem efektivnější, a David polesný jistě není jediným uživatelem, který se tímto heslem řídí. V případě notebooků se ale obvykle musíme spokojit s jedním monitorem. Představeny sice byly i speciální modely například od Lenova, které obsahovaly i malý vysouvací displej, to však pochopitelně není zrovna to pravé řešení.

Na efektivní práci i na cestách a mimo hlavní pracovní prostor se zaměřila i společnost Toshiba, která představila nový čtrnáctipalcový monitor s velmi nízkou spotřebou, kterou je schopen pokrýt USB port.

Čtrnáct palců a tenký profil

Toshiba Mobile LCD Monitor, tak zní přesný název monitoru s produktovým označením PA3923U-1LC3. Monitor má 14" širokoúhlý displej s rozlišením 1 366 × 768, takže si na něm můžete částečně vychutnat i základní HD video s rozlišením 1 280 × 720.

Klepněte pro větší obrázek

Maximální jas je 220 cd/m2, přičemž kontrast je až 400 :1. To sice není mnoho, ale vše závisí právě na spotřebě, která je omezená právě možnostmi USB portů. Mírně horší parametry jsou i v oblasti překreslování, respektive odezvy, která činí 16 ms. Monitor nelze doporučit rozmazleným grafikům, dokáže totiž zobrazit pouze 256 000 barev. V případě běžné kancelářské práce ale asi jen těžko poznáte rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry monitoru jsou 34 × 24 × 1,5 cm, ale nejvíce potěší především nízká hmotnost, která je pouze 1,27 kg. V běžné tašce nebo batohu s notebookem a další výbavou tak tento rozdíl příliš nepoznáte. V balení naleznete kožené pouzdro, Y USB kabel a ovladače na CD.

Dva USB porty mu budou stačit

Monitor používá pro napájení i přenos obrazových dat pouze jeden Y USB kabel, který se připojuje do dvou USB portů. Není tak nutné s sebou nosit napájecí adaptér a další propojovací kabely typu VGA nebo DVI. Toshiba k monitoru prodává také běžný napájecí 30W adaptér, který dokáže přimět monitor k maximálnímu jasu. Při připojení přes USB port je totiž nutné omezit spotřebu na nižší úroveň, takže je jas monitoru v takovém případě menší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

K dispozici jsou i samostatná tlačítka na přední straně monitoru, pomocí kterých lze jas měnit, u připojení USB portu však především směrem k nižším hodnotám. Kompatibilita je zaručena s Windows 7, Vista i XP, přičemž funkční by měl být i s počítači od Applu.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že k připojení monitoru jsou nutné dva USB porty vedle sebe, může nastat problém s některými notebooky, které mají jediný port nebo obsahují dva, ale na každé straně šasí pouze jeden. I tento problém se ale dá vyřešit pomocí dalšího prodlužovacího USB kabelu, ale už to není tak pohodlné.

Na prezentace i rychlejší práci

Monitor sice zdánlivě vypadá jako zbytečnost, u mnoha uživatelů by však jistě našel své místo. Díky připojení coby rozšířené plochy ho lze pohodlně využít pro prezentace, ale i jako náhradu produktivní kanceláře s více monitory na cestách.

Klepněte pro větší obrázek

Koncová cena za tento monitor je 200 dolarů (přibližně 4 600 Kč s DPH), takže se nejedná o žádné drahé řešení. Dokoupit lze i zmíněný klasický adaptér do zásuvky za cenu 40 dolarů.

Využili byste osobně tento monitor? Vyjádřete se v diskuzi.

Video

Toshiba k představení tohoto monitoru zveřejnila i oficiální video s prezentací, můžete si ho prohlédnout přímo zde a jak je vidět, monitor lze během pár sekund bez problému uklidit:

 

Diskuze (11) Další článek: Computer 7/11: IE9 versus Firefox 4

Témata článku: Hardware, USB, Monitory, Monitor, Jediný kabel, Jediná cesta, Drahé řešení, TOS, Běžný notebook, USB port, Nízký jas, Klasický adaptér, Jediný rozdíl, Přesný název, Běžný monitor, USB kabely, Kožené pouzdro, Jediný uživatel, Základní hd, Napájecí kabely, Nízký kontrast, Maximální jas, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5