Mobilní monitor od Toshiby si vystačí s USB portem

Hodila by se vám i na cestách konfigurace dvou monitorů, která příliš nezvýší hmotnost notebookové tašky? Toshiba představila monitor, který je napájen pouze z USB.

Již v mnoha testech bylo prokázáno, že při určitých činnostech na počítači jsou dva až tři monitory mnohem efektivnější, a David polesný jistě není jediným uživatelem, který se tímto heslem řídí. V případě notebooků se ale obvykle musíme spokojit s jedním monitorem. Představeny sice byly i speciální modely například od Lenova, které obsahovaly i malý vysouvací displej, to však pochopitelně není zrovna to pravé řešení.

Na efektivní práci i na cestách a mimo hlavní pracovní prostor se zaměřila i společnost Toshiba, která představila nový čtrnáctipalcový monitor s velmi nízkou spotřebou, kterou je schopen pokrýt USB port.

Čtrnáct palců a tenký profil

Toshiba Mobile LCD Monitor, tak zní přesný název monitoru s produktovým označením PA3923U-1LC3. Monitor má 14" širokoúhlý displej s rozlišením 1 366 × 768, takže si na něm můžete částečně vychutnat i základní HD video s rozlišením 1 280 × 720.

Klepněte pro větší obrázek

Maximální jas je 220 cd/m2, přičemž kontrast je až 400 :1. To sice není mnoho, ale vše závisí právě na spotřebě, která je omezená právě možnostmi USB portů. Mírně horší parametry jsou i v oblasti překreslování, respektive odezvy, která činí 16 ms. Monitor nelze doporučit rozmazleným grafikům, dokáže totiž zobrazit pouze 256 000 barev. V případě běžné kancelářské práce ale asi jen těžko poznáte rozdíl.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry monitoru jsou 34 × 24 × 1,5 cm, ale nejvíce potěší především nízká hmotnost, která je pouze 1,27 kg. V běžné tašce nebo batohu s notebookem a další výbavou tak tento rozdíl příliš nepoznáte. V balení naleznete kožené pouzdro, Y USB kabel a ovladače na CD.

Dva USB porty mu budou stačit

Monitor používá pro napájení i přenos obrazových dat pouze jeden Y USB kabel, který se připojuje do dvou USB portů. Není tak nutné s sebou nosit napájecí adaptér a další propojovací kabely typu VGA nebo DVI. Toshiba k monitoru prodává také běžný napájecí 30W adaptér, který dokáže přimět monitor k maximálnímu jasu. Při připojení přes USB port je totiž nutné omezit spotřebu na nižší úroveň, takže je jas monitoru v takovém případě menší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

K dispozici jsou i samostatná tlačítka na přední straně monitoru, pomocí kterých lze jas měnit, u připojení USB portu však především směrem k nižším hodnotám. Kompatibilita je zaručena s Windows 7, Vista i XP, přičemž funkční by měl být i s počítači od Applu.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že k připojení monitoru jsou nutné dva USB porty vedle sebe, může nastat problém s některými notebooky, které mají jediný port nebo obsahují dva, ale na každé straně šasí pouze jeden. I tento problém se ale dá vyřešit pomocí dalšího prodlužovacího USB kabelu, ale už to není tak pohodlné.

Na prezentace i rychlejší práci

Monitor sice zdánlivě vypadá jako zbytečnost, u mnoha uživatelů by však jistě našel své místo. Díky připojení coby rozšířené plochy ho lze pohodlně využít pro prezentace, ale i jako náhradu produktivní kanceláře s více monitory na cestách.

Klepněte pro větší obrázek

Koncová cena za tento monitor je 200 dolarů (přibližně 4 600 Kč s DPH), takže se nejedná o žádné drahé řešení. Dokoupit lze i zmíněný klasický adaptér do zásuvky za cenu 40 dolarů.

Využili byste osobně tento monitor? Vyjádřete se v diskuzi.

Video

Toshiba k představení tohoto monitoru zveřejnila i oficiální video s prezentací, můžete si ho prohlédnout přímo zde a jak je vidět, monitor lze během pár sekund bez problému uklidit:

 

Témata článku: Hardware, USB, Monitory, Nízký kontrast, Jediný rozdíl, Monitor, Jediná cesta, Běžný monitor, Nízký jas, USB kabely, Běžný notebook, Kožené pouzdro, Napájecí kabely, Jediný kabel, Maximální jas

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje