Mobilní internet v EU: surfovat můžete za ceny jako doma. Bez háčků

 • T-Mobile, O2 i Vodafone vám nebudou účtovat nic navíc, ale jen v EU
 • Za domácí ceny můžete datovat i telefonovat celkem v 31 zemích
 • Poprvé v historii se nemusíte strachovat o vyúčtování z dovolené
Mobilní internet v EU: surfovat můžete za ceny jako doma. Bez háčků

Nejpozději od půlky června se operátoři působící v zemích EU musí přizpůsobit regulaci, která si klade za cíl definitivně odstranit příplatky za čerpání služeb v zahraničí, tzv. roamingu (princip „Roam Like At Home“). Tím se rozumí jak datové tak hlasové služby. Z pohledu českého zákazníka dále podstatné, že všichni tři velcí operátoři zahrnují do zóny EU celkem 31 států (28 + 3).

Krom osmadvaceti členských zemí EU jsou to státy Evropského hospodářského prostoru (EEA), tedy Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Ještě zhruba dva roky budou regulaci podléhat i britští operátoři, a to do té doby, než jejich země „brexituje“.

Pozor si dávejte na Švýcarsko, které není členskou zemí EU ani EAA, ale je součástí Schengenu. Takže si při přejezdu ze sousedních zemí nemusíte vůbec všimnout, že jste EU opustili.

Co se týče termínů, jako první odboural roaming T-Mobile, a to od dubna, kdy začal nabízet nové tarify Mobil. Pro starší generace tarifů platí regulace od 11. června. Stejné datum ohlásil s obecnou platností i Vodafone. O2 se shoduje s nejzazším termínem stanoveným Evropskou komisí, tedy ruší roaming v EU od 15. června. Jen pro zajímavost, první kolo regulace vešlo v platnost před deseti lety v roce 2007.

Data jako doma, bez výhrad

Pokud nemáte firemní tarif, kde mohou platit speciální podmínky (třeba od T-Mobilu), ale klasický „občanský“ tarif byť s nějakou slevou, pak můžete čerpat veškeré datové služby úplně stejně jako doma, respektive za domácí ceny. Žádné příplatky, žádné roamingové limity ani háčky a podmínky pod čarou.

Evropská komise, 2007: „Roaming je sprosté okrádání zákazníků“

Data můžete v zóně EU čerpat opravdu tak, jak jste doma zvyklí ať už jde o balíčky navyšující základní datový limit či balíčky zakoupené ex post po jeho vyčerpání. Tuzemští operátoři zatím neplánují žádné omezující podmínky, ačkoli i na pojistky proti nadužívání schválený regulační rámec myslí.

Přehled cen tarifů, které data obsahují a ceny dokupů najdete v tomto článku:

Příklad: v domácím tarifu máte 10 GB – můžete je čerpat zcela bez omezení a po jejich vyčerpání si můžete další balíček dokoupit za stejnou cenu jako doma.

Ekvivalentně platí i to, že volání a SMS jsou v roamingu (opět v zóně EU) zpoplatněny stejnou sazbou jako doma do cizí sítě. A pozor, za domácí ceny můžete volat nejen do ČR, ale v rámci celé EU.

Příklad: s neomezeným tarifem voláte z Rakouska do Španělska za domácí sazbu, tedy zdarma (obecně se uplatní sazba za volání do cizí sítě).

A ještě drobné upozornění pro zákazníky O2. Operátor má rovnou dva roamingové tarify: Svět Basic, kde platí regulace roamingu a Volání bez hranic, který se vyplatí spíš mimo EU. Takže si dobře prověřte, jaký tarif máte nastavený.

Hledají skuliny, slovenský Orange našel

Někteří operátoři přemýšlí, jak regulaci obejít, ceny v tuzemsku jsou ale tak vysoké, že se operátoři rozhodli nijak své tarify neomezovat a zcela dostát principu „Roam Like At Home“. Krom firemních zákazníků T-Mobilu, kteří dostali na výběr buď výhody plynoucí z korporátní smlouvy nebo roaming za domácí ceny, se do restrikce pustil ještě Vodafone, který rozhodl roaming úplně blokovat u datových SIM karet (SIM do notebooku, tabletu).

Existují ale i křiklavější příklady, konkrétně slovenský Orange. Ten internet v tarifech rozdělil na řádných 100 MB, které lze čerpat i v roamingu, plus bonusová data pro využití jen na Slovensku. Nepoměry jsou markantní, bonus se pohybuje v rozmezí 500 MB až 6 GB, což lze s úspěchem označit za obcházení regulace a pokud se 15. června nic nezmění, může se Orange potýkat se zásahem regulátora.

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, Slovensko, O2, Evropská unie, Připojení k internetu, LTE, Vodafone, T-Mobile, Island, Like, Orange, Roaming, SMS, Česká republika, Rakousko, Švýcarsko, Rámec, Firemní zákazník, Zóna, Evropská komise, Neomezený tarif, Stejný princip, Český zákazník, SIM

44 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Virteal 2. 6. 2017 19:20:12
  Tak ja nevim, ale mam snad usta a muzu se domluvit ne? Prijedu do ciziny...
 • lubokubo76 2. 6. 2017 18:56:40
  Na 1 strane píšete "ako doma", na druhej (našťastie ste nezabudli) píšete...
 • Adam Vágner 2. 6. 2017 12:00:28
  Surfovat i venku za ceny jako doma? To je spíš noční můra než nějaká...
Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 12

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 89


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí