Mobilní internet v Česku: jak si zajistit data, když se chystáte na dovolenou

  • Vodafone s T-Mobilem mají nové tarify, některý z nich si vyberte
  • Data lze do tarifů přidat levněji dopředu, nebo ex post. Známe ceny
  • Nakonec máme malý fígl, jak si zdarma přijít na letních 5 GB
Mobilní internet v Česku: jak si zajistit data, když se chystáte na dovolenou

Chystáte-li se letos strávit dovolenou v českých luzích a hájích, pak možná budete potřebovat větší porci mobilních dat, než co vám stačí během všedních dní. Bez dostupné Wi-Fi sítě se totiž počítá každý gigabajt. Operátoři byli roky na data skoupí a jejich nabídky prakticky totožné, karta se ale začíná pomalu obracet.

Po čtyřech letech stagnace přišel T-Mobile a krátce na to Vodafone s novou generací tarifů a i když operátoři v globále nezlevnili, přifoukli alespoň datové limity.

Namísto směšných 1,5 GB ve „flatovém“ tarifu tak dnes můžete mít za stejnou cenu téměř pětkrát tolik dat, což je sice lepší, ale i tak to nemusí stačit. Pokud například sledujete televizi prostřednictvím aplikace, spotřebujete cca 250 MB/15 min. Tak či onak, proveďte revizi tarifu a mějte na paměti, že operátoři vám základní limit navýší i bez ptaní (pokud neřeknete jinak).

Aktuálně vedou vodafonní sedmičky

Například základní neomezený tarif s 1,5 GB, který ještě nedávno nabízeli všichni tři operátoři za 749 Kč, stojí nyní u T-Mobilu 799 Kč, ale obsahuje 4 GB dat. U Vodafonu je za 777 Kč ještě o „giga“ navíc a další 2 GB pro ty, kteří si o ně kliknou v aplikaci Můj Vodafone (podmínky). U O2 stále pouhých 1,5 GB za 749 Kč. Dá se očekávat, že i O2 přijde s novinkami, ale v tuto chvíli je konkurenčně mimo hru.

Srovnání zahrnuje tarify T-Mobilu s adekvátně navýšenými datovými limity, za O2 jsou v tabulce tarify Free CZ data 5 GB (s dokupem 5 GB celkem 10 GB) a Free Evropa XL s 10 GB s jedním (celkem 20 GB) a pěti 10GB dokupy (celkem 60 GB).

Neomezené
volání a SMS
s 5 GB
s/bez úvazku
s 10 GB
s/bez úvazku
s 20 GB
s/bez úvazku
s 60 GB
s/bez úvazku
Vodafone 777 Kč 971 Kč 1077 Kč 1346 Kč 1777 Kč 2221 Kč 2777 Kč 3471 Kč
T-Mobile 998 Kč 1148 Kč 1298 Kč 1448 Kč 1898 Kč 2048 Kč 2499 Kč 2649 Kč
O2 999 Kč 1149 Kč 1498 Kč 1648 Kč 2698 Kč 2848 Kč 6694 Kč 6844 Kč

Pokud volání a SMS využijete jen okrajově, pak právě pro vás je určený hlasový tarif Mobil data od T-Mobilu, který nabízí 10 GB za 499 Kč (649 Kč bez úvazku). Dále vězte, že Vodafone přidá ke každému tarifu ještě 2 GB navíc, pokud si o ně řeknete v samoobsluze Můj Vodafone. Tarif s 60 GB nabídne Vodafone 12. června, pokud byste o něj náhodou stáli, u T-Mobilu vyjde levněji.

Po dosažení FUP limitu nastává konec. Už si nezasurfujete ani sníženou rychlostí

Za řeč stojí ještě tarif #jetovtobě od Vodafonu, který je určený studentům s ISICem do 26 let. Za pětistovku nabídne rovněž 10 GB dat (bez závazku).

Doporučení: Pokud budete datovat, nemá smysl mít nízký tarif, kde jsou příplatky extrémní (myšleno jednotková cena za megabajt). Zákazníci T-Mobilu a Vodafonu nechť přejdou (byť dočasně) na vyšší tarif s vyšším limitem. Zákazníci O2 nechť se porozhlédnou u konkurence, respektive zkontrolují si délku úvazku, možná právě v těchto dnech mnohým totiž úvazek končí a výrazně roste vyjednávací síla. Hlídejte si hlavně automatické prodloužení smlouvy, to určitě nechcete.

Každý svého FUPu strůjcem

Každý tarif má v základu určitý počet GB. Pokud dopředu víte, že spotřebujete víc, vyjde levněji si data navýšit dopředu. Je samozřejmě možné si data dokoupit i v okamžiku, kdy základní limit vyčerpáte, ale vyjde to dráž. Na druhou stranu, pokud data nespotřebujete, propadnou. Výše uvedené platí u Vodafonu i T-Mobilu, O2 dokoupená data převádí do další měsíce.

Vodafone:

Zvětšení datového balíčku + 2 GB + 3 GB + 5 GB + 10 GB
Cena balíčku 149 Kč 249 Kč 349 Kč 599 Kč

Pokud balíček spotřebujete, účtuje Vodafone automaticky 49 Kč za každých započatých 500 MB. Pro kontrolu útraty můžete využít službu DataStrop. Ta po dosažení určitého datového limitu další čerpání dat zablokuje. DataStrop si můžet nastavit nebo zrušit svépomocí, podle svých potřeb. Informace o čerpání dat najdete i v aplikaci Můj Vodafone:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

T-Mobile:

Balíčky pro tarify Mobil + 0,4 GB + 1 GB + 2 GB + 4 GB
Cena balíčku 99 Kč 199 Kč 299 Kč 399 Kč

Pokud základní objem spotřebujete, připojení se zastaví a operátor vás přesměruje do samoobsluhy Můj T-Mobile, kde si můžete data dokoupit:

  • 60 MB za 29 Kč
  • 220 MB za 100 Kč
  • 1000 MB za 200 Kč
  • 1200 MB za 229 Kč

Útratu můžete průběžně kontrolovat v aplikaci Můj T-Mobile:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

O2

U O2 se hraje jen na dokupování, dle základního limitu u vašeho tarifu vám operátor data za určitý poplatek obnoví, a to až třikrát automaticky. Další obnova je možná, ale zákazník ji musí provést manuálně.

Tarif data v základu obnova limitu
Free O2 60 50 MB 49 Kč
Free O2 Plus 200 MB 99 Kč
Free CZ 1 500 MB 149 Kč
Free Evropa 5 000 MB 499 Kč

Dokoupená a nespotřebovaná data se převádí do dalšího měsíce, kdy se čerpají jako první v pořadí. Kontrolu výdajů u O2 umožňuje služba Útrata (informace o okamžité útratě) a Info Limit. Druhá jmenovaná vás vyrozumí, pokud dosáhnete 80 % a 100 % vámi nastaveného finančního limitu. Přehled o čerpání dat najdete i v aplikaci Moje O2:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Předplacenka: jak získat 5 GB zdarma

Máte-li předplacenou kartu, jen těžko najdete slušnou nabídku, respektive nějakou, která výrazně vyčnívá nad ostatními. Přece jen ale máme jeden tip. Použijte svou předplacenou kartu nebo si nechce si zdarma SIMku poslat (třeba rovnou dvě od Kaktusu) a jednu přeneste k Tesco Mobile.

Tento virtuál má akční nabídku – pokud k němu do konce června přenesete číslo, dá vám 5 GB k dobru (platí na 30 dní). Balíček stojí běžně 549 Kč, jeho obnova 79 Kč, což není špatné. Druhou SIM můžete využít právě u Kaktusu, ten poměrně často nabízí dvojnásobek kreditu za dobití (sledujte jeho Facebook) a díky tomu tak můžete mít 1 GB za 150 Kč. Oba virtuálové umí LTE.

Diskuze (20) Další článek: Displeje Quantum Dot míří do počítačů. Acer představil první tablet

Témata článku: Facebook, Evropa, Smartphone, Připojení k internetu, Vodafone, T-Mobile, Slušná nabídka, Datový balíček, Operátor, Macro, Čerpání, Kaktus, Televize na internetu zdarma, Určitý počet, Tesco, Nový tarif, Datový limit, Data, Prodloužení, Mobilní data, Dosažení, Nízký tarif, Česká republika, Tarif, Neomezené volání


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

** Celý notebook včetně displeje se vejde pod 9 mm ** Výkon stačí pro kancelář, ale porazí ho stroje za třetinu ceny ** Ještě tenčí než předchozí generace, ale už ne tolik kompromisů

Tomáš Holčík | 34

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání