Připojení k internetu

Mobilní internet v Česku: jak si zajistit data, když se chystáte na dovolenou

  • Vodafone s T-Mobilem mají nové tarify, některý z nich si vyberte
  • Data lze do tarifů přidat levněji dopředu, nebo ex post. Známe ceny
  • Nakonec máme malý fígl, jak si zdarma přijít na letních 5 GB
Mobilní internet v Česku: jak si zajistit data, když se chystáte na dovolenou

Chystáte-li se letos strávit dovolenou v českých luzích a hájích, pak možná budete potřebovat větší porci mobilních dat, než co vám stačí během všedních dní. Bez dostupné Wi-Fi sítě se totiž počítá každý gigabajt. Operátoři byli roky na data skoupí a jejich nabídky prakticky totožné, karta se ale začíná pomalu obracet.

Po čtyřech letech stagnace přišel T-Mobile a krátce na to Vodafone s novou generací tarifů a i když operátoři v globále nezlevnili, přifoukli alespoň datové limity.

Namísto směšných 1,5 GB ve „flatovém“ tarifu tak dnes můžete mít za stejnou cenu téměř pětkrát tolik dat, což je sice lepší, ale i tak to nemusí stačit. Pokud například sledujete televizi prostřednictvím aplikace, spotřebujete cca 250 MB/15 min. Tak či onak, proveďte revizi tarifu a mějte na paměti, že operátoři vám základní limit navýší i bez ptaní (pokud neřeknete jinak).

Aktuálně vedou vodafonní sedmičky

Například základní neomezený tarif s 1,5 GB, který ještě nedávno nabízeli všichni tři operátoři za 749 Kč, stojí nyní u T-Mobilu 799 Kč, ale obsahuje 4 GB dat. U Vodafonu je za 777 Kč ještě o „giga“ navíc a další 2 GB pro ty, kteří si o ně kliknou v aplikaci Můj Vodafone (podmínky). U O2 stále pouhých 1,5 GB za 749 Kč. Dá se očekávat, že i O2 přijde s novinkami, ale v tuto chvíli je konkurenčně mimo hru.

Srovnání zahrnuje tarify T-Mobilu s adekvátně navýšenými datovými limity, za O2 jsou v tabulce tarify Free CZ data 5 GB (s dokupem 5 GB celkem 10 GB) a Free Evropa XL s 10 GB s jedním (celkem 20 GB) a pěti 10GB dokupy (celkem 60 GB).

Neomezené
volání a SMS
s 5 GB
s/bez úvazku
s 10 GB
s/bez úvazku
s 20 GB
s/bez úvazku
s 60 GB
s/bez úvazku
Vodafone 777 Kč 971 Kč 1077 Kč 1346 Kč 1777 Kč 2221 Kč 2777 Kč 3471 Kč
T-Mobile 998 Kč 1148 Kč 1298 Kč 1448 Kč 1898 Kč 2048 Kč 2499 Kč 2649 Kč
O2 999 Kč 1149 Kč 1498 Kč 1648 Kč 2698 Kč 2848 Kč 6694 Kč 6844 Kč

Pokud volání a SMS využijete jen okrajově, pak právě pro vás je určený hlasový tarif Mobil data od T-Mobilu, který nabízí 10 GB za 499 Kč (649 Kč bez úvazku). Dále vězte, že Vodafone přidá ke každému tarifu ještě 2 GB navíc, pokud si o ně řeknete v samoobsluze Můj Vodafone. Tarif s 60 GB nabídne Vodafone 12. června, pokud byste o něj náhodou stáli, u T-Mobilu vyjde levněji.

Po dosažení FUP limitu nastává konec. Už si nezasurfujete ani sníženou rychlostí

Za řeč stojí ještě tarif #jetovtobě od Vodafonu, který je určený studentům s ISICem do 26 let. Za pětistovku nabídne rovněž 10 GB dat (bez závazku).

Doporučení: Pokud budete datovat, nemá smysl mít nízký tarif, kde jsou příplatky extrémní (myšleno jednotková cena za megabajt). Zákazníci T-Mobilu a Vodafonu nechť přejdou (byť dočasně) na vyšší tarif s vyšším limitem. Zákazníci O2 nechť se porozhlédnou u konkurence, respektive zkontrolují si délku úvazku, možná právě v těchto dnech mnohým totiž úvazek končí a výrazně roste vyjednávací síla. Hlídejte si hlavně automatické prodloužení smlouvy, to určitě nechcete.

Každý svého FUPu strůjcem

Každý tarif má v základu určitý počet GB. Pokud dopředu víte, že spotřebujete víc, vyjde levněji si data navýšit dopředu. Je samozřejmě možné si data dokoupit i v okamžiku, kdy základní limit vyčerpáte, ale vyjde to dráž. Na druhou stranu, pokud data nespotřebujete, propadnou. Výše uvedené platí u Vodafonu i T-Mobilu, O2 dokoupená data převádí do další měsíce.

Vodafone:

Zvětšení datového balíčku + 2 GB + 3 GB + 5 GB + 10 GB
Cena balíčku 149 Kč 249 Kč 349 Kč 599 Kč

Pokud balíček spotřebujete, účtuje Vodafone automaticky 49 Kč za každých započatých 500 MB. Pro kontrolu útraty můžete využít službu DataStrop. Ta po dosažení určitého datového limitu další čerpání dat zablokuje. DataStrop si můžet nastavit nebo zrušit svépomocí, podle svých potřeb. Informace o čerpání dat najdete i v aplikaci Můj Vodafone:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

T-Mobile:

Balíčky pro tarify Mobil + 0,4 GB + 1 GB + 2 GB + 4 GB
Cena balíčku 99 Kč 199 Kč 299 Kč 399 Kč

Pokud základní objem spotřebujete, připojení se zastaví a operátor vás přesměruje do samoobsluhy Můj T-Mobile, kde si můžete data dokoupit:

  • 60 MB za 29 Kč
  • 220 MB za 100 Kč
  • 1000 MB za 200 Kč
  • 1200 MB za 229 Kč

Útratu můžete průběžně kontrolovat v aplikaci Můj T-Mobile:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

O2

U O2 se hraje jen na dokupování, dle základního limitu u vašeho tarifu vám operátor data za určitý poplatek obnoví, a to až třikrát automaticky. Další obnova je možná, ale zákazník ji musí provést manuálně.

Tarif data v základu obnova limitu
Free O2 60 50 MB 49 Kč
Free O2 Plus 200 MB 99 Kč
Free CZ 1 500 MB 149 Kč
Free Evropa 5 000 MB 499 Kč

Dokoupená a nespotřebovaná data se převádí do dalšího měsíce, kdy se čerpají jako první v pořadí. Kontrolu výdajů u O2 umožňuje služba Útrata (informace o okamžité útratě) a Info Limit. Druhá jmenovaná vás vyrozumí, pokud dosáhnete 80 % a 100 % vámi nastaveného finančního limitu. Přehled o čerpání dat najdete i v aplikaci Moje O2:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Předplacenka: jak získat 5 GB zdarma

Máte-li předplacenou kartu, jen těžko najdete slušnou nabídku, respektive nějakou, která výrazně vyčnívá nad ostatními. Přece jen ale máme jeden tip. Použijte svou předplacenou kartu nebo si nechce si zdarma SIMku poslat (třeba rovnou dvě od Kaktusu) a jednu přeneste k Tesco Mobile.

Tento virtuál má akční nabídku – pokud k němu do konce června přenesete číslo, dá vám 5 GB k dobru (platí na 30 dní). Balíček stojí běžně 549 Kč, jeho obnova 79 Kč, což není špatné. Druhou SIM můžete využít právě u Kaktusu, ten poměrně často nabízí dvojnásobek kreditu za dobití (sledujte jeho Facebook) a díky tomu tak můžete mít 1 GB za 150 Kč. Oba virtuálové umí LTE.

Diskuze (16) Další článek: Displeje Quantum Dot míří do počítačů. Acer představil první tablet

Témata článku: Evropa, Facebook, T-Mobile, Vodafone, Připojení k internetu, Smartphone, Vysoký limit, Poplatek, Televize na internetu zdarma, Vysoký tarif, Kaktus, Slušná nabídka, T-Mobil, Giga, Data, SIM karta Vodafone, Tarif, Určitý počet, Nízký tarif, Akční nabídka, Česká republika, Úvazek, Druhá strana, Velká porce, Všední den, Nejprodávanější televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky