Internet | Wi-Fi

Mobilní internet je v 33 zemích světa rychlejší než Wi-Fi. A to i v Česku

Mobilní internet je v 33 zemích světa rychlejší než Wi-Fi. A to i v Česku

Panuje obecná představa, že pokud člověk potřebuje rychle něco na mobilu stáhnout, Wi-Fi bude vždy rychlejší než mobilní připojení. Toto už ale dávno neplatí. Analytická firma Open Signal porovnala průměrnou rychlost stahování přes mobilní data a přes Wi-Fi v 80 zemích světa a odhalila, že ve 33 zemích vítězí mobilní internet. Jednou z těchto zemí je i Česká republika.

Ve výběrů těchto 33 zemí jsou jak rozvinuté státy, tak rozvojové regiony. A zastoupeny jsou skoro všechny kontinenty - Afrika, Evropa, Asie i Latinská Amerika. V Austrálii například průměrná rychlost mobilního internetu překonala Wi-Fi o 13 Mb/s.

Rozdíl 10 Mb/s ve prospěch mobilního internetu se pak konal například v Libononu, Omanu, Kataru, Řecku a u nás v České republice. Ocitli jsme se tak mezi zeměmi, kde je rozdíl největší - jako průměrnou rychlost mobilního internetu u nás Open Signal vyhodnotil 28,8 Mb/s a u Wi-Fi 18,6 Mb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Česko má šestý největší rozdíl mezi průměrnou rychlostí stahování přes mobilní data a přes Wi-Fi

Pro porovnání, co se týče Slovenska, to také skončilo ve skupině zemí s rychlejším mobilním internetem než Wi-Fi. Rozdíl je ale podstatně menší, a to zhruba o 2 Mb/s.

Země, kde rozdíl prakticky neexistoval, byly Norsko, Belgie, Maďarsko a Bangladéš. A pak byly země, kde je rozdíl masivně ve prospěch Wi-Fi - například v USA o 25 Mb/s. Sem patří také Hong-Kong, Jižní Korea nebo Singapur.

Výrobci telefonů by proto podle Open Signal měli změnit svou strategii a přestat Wi-Fi upřednostňovat. Protože trend je jasný - půjde mobilním směrem a výstavba sítí 5G ho ještě umocní. Už současné LTE poskytuje rychlost, o které si přes Wi-Fi v některých regionech mohou nechat zdát.

Ale jak víme z praxe, nejde jen o rychlost. Wi-Fi připojení se u nás abnormálně daří z důvodu praktik velkých operátorů – za počáteční rozvoj lokálních Wi-Fi vděčíme Telecomu a jeho laxnímu přístupu k rozvoji ADSL, nyní popularitu Wi-Fi udržují vysoké ceny datových tarifů u mobilních operátorů a k nim omezení objemu stažených dat v rámci FUP. Operátoři si za to dokonce letos odnesli „ocenění“ v podobě anticeny ankety Křišťálová Lupa - cena českého internetu.

Diskuze (23) Další článek: Microsoft získal patent na skládací optiku mobilních fotoaparátů

Témata článku: Internet, Wi-Fi, USA, Evropa, LTE, Austrálie, Jižní Korea, Křišťálová lupa, Slovensko, Afrika, Lokální wi-fi, Datový tarif, Rychlost, ADSL, Rozvinutý stát, Rychlost stahování, Maďarsko, Bangladéš, Latinská Amerika, Český internet, Katar, Mobilní připojení, Rozdíl, Mobilní data, Belgie


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů