Mobilní Intel až do 366 MHz

Nové mobilní procesory Intelu jsou o 25 procent menší než jejich předchůdci.
Společnost Intel představila již koncem listopadu 1998 ve Varšavě dva nové mobilní procesory. Jsou jimi Mobile Pentium II a Mobile Celeron. Údaje o těchto procesorech pro notebooky se - zřejmě z obchodních důvodů - nesměly uveřejnit dříve, než 25. ledna 1999.

Notebooky si mohutně razí cestu
Trh s notebooky se stále rozšiřuje, podle konzultační a marketingové firmy Dataquest o 18 % ročně. V roce 2001 má dojít oproti roku 1997 ke zdvojnásobení prodeje notebooků. Přispívá k tomu i jejich stále nižší cena, která u vstupních modelů notebooků začíná na 1 500 dolarech.

Oba procesory jsou určeny pro dva různé segmenty trhu. Mobile Pentium II je určen pro nejvyšší třídu notebooků, zvanou business. Mobile Celeron je zase namířen na nové trhy obilních počítačů, které mají zasáhnout co nejširší segment trhu s levnějšími notebooky.

Tři druhy notebooků
Intel dnes rozeznává celkem tři segmenty mobilních počítačů - prvním je tzv. mainstream (hlavní proud), pak to jsou vstupní modely pro nejširší trh, který je zároveň citlivý na cenu, a segment subnotebooků, jejichž uživatelé potřebují velmi lehký přístroj, a současně musí pracovat ve standardním prostředí.

Rychlosti nových mobilních procesorů od společnosti Intel se pohybují od 266 MHz až do 366 MHz.

Poprvé na jednom plátku
Procesor Mobile Pentium II již obsahuje na jednom čipu jak CPU s 20,6 miliony tranzistorů, tak 256 kB vyrovnávací paměti cache druhé úrovně, takže je menší a zároveň má opětovně nižší spotřebu.

Nový procesor Mobile Pentium II, pouzdřený do pouzdra nazvaného BGA, je o 98 % menší a o 97 % lehčí, než jeho protějšek pro stolní počítače, a zhruba o 25 % menší, než dřívější Mobile Pentium, pouzdřený do Mobile Mini Cartridge.

Celeron s nízkou spotřebou pro většinu
Jak již bylo uvedeno, procesor Mobile Celeron je určen pro masový trh s notebooky. Jeho rychlost také není nikterak malá, protože se vyrábí s pracovními frekvencemi 266 MHz a 300 MHz, a pro urychlení má 128KB cache druhé úrovně. Pro tento procesor je určena čipová sada 440DX.

Díky vnějšímu napájení pouhých 2,5 voltu a vnitřní 1,6V technologii mají procesory Mobile Celeron spotřebu pouhých 7 W (266MHz verze) a 7,7 W (300MHz verze). Procesory Mobile Pentium II budou pravděpodobně mít spotřebu energie zhruba o 30 % vyšší.

Většinou budou malinké
Nové procesory Mobile Pentium II od společnosti Intel budou většinou vyráběny novou technologií, a pouzdřeny do pouzdra nazvaného BGA, a to od 266MHz verze přes 300 MHz, až po nejvýkonnější 366MHz Mobile Pentium II. Přesto budou u většiny verzí existovat ještě pouzdra Mini Cartridge, a všechny verze procesorů Mobile Pentium II budou vyráběny v pouzdru Mobile Module. I starší druhy pouzder totiž mají své výhody. Procesory v pouzdře Mini Cartridge a Mobile Module mají snazší montáž do konektoru, a Mobile Module je navíc vybaven o čipovou sadu.

Překvapivě nízká cena
Především 266MHz Mobile Celeron začíná na 106 dolarech v pouzdru BGA, nejlevnější 266MHz Mobile Pentium II je se 187 dolary na stejné úrovni, jako 300MHz Celeron. Pak už ceny rostou téměř násobně - 300MHz Mobile Pentium II je za 321 dolarů, 333MHz bude za 465 dolarů a nejvýkonnější Mobile Pentium II s pracovní frekvencí 366 MHz je za 696 dolarů. Procesory pouzdřené do Mobile Module a do Mini Cartridge budou kvůli použité technologii pouzdření o něco dražší, jejich implementace však výrobce vychází levněji, protože se zasouvají do slotu a v (nepravděpodobném) případě lze notebook později povýšit na nový procesor. Procesory v pouzdře BGA se pájejí do základní desky.

Zákon velkých čísel
Cena počítače se odvíjí ode všech součástek, tedy také od ceny procesoru. Společnost Intel zřejmě opět pochopila zákon velkých čísel. Když se prodá násobné množství levnějších procesorů, vydělá na tom více, než na několika drahých kusech. Zákazník naopak většinou ušetří.
Váš názor Další článek: Soudce navrhuje rozdělení Microsoftu na tři firmy kuriózním způsobem

Témata článku: Notebooky, Nejlevnější cesta, Nízká spotřeba, Cartridge, Mobilní trh, Mobilní verze, Segment, Nízká úroveň, Nový druh, Mobil, MHz, Volt, Mini počítač, Nejlevnější verze, Celeron a Pentium, Drahý kus, Mobile, Volta, Nový zákon, Nízká cena


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku