Mobilita hýbe dnešním podnikovým světem

Mobilita již dnes není nic zvláštního. Žijeme v době, kde se technologie neustále vyvíjejí kupředu a s roustoucí kvalitou služeb úměrně rostou i požadavky uživatelů.
Mobilita hýbe dnešním podnikovým světem

S tím souvisí i aktuální trendy jako BYOD (Bring Your Own Device) – tedy nutnost dát zaměstancům možnost volby v používání osobních zařízení i pro pracovní účely a pracovat kdykoliv a odkudkoliv. I podle analytiků společnosti Gartner je mobilita a diverzita mobilních zařízení jednou z top 10 podnikových priorit roku 2014.

Vize mobility od Microsoftu

Podle výzkumu společnosti Forrester dnes průměrný zaměstnanec používá tři a více zařízení. Počítače přestávají být primárním zdrojem přístupu k IT službám a stále větší důraz je kladen na vývoj mobilních aplikací. Díky této mobilní diverzitě vzrůstá i riziko neoprávněných přístupů k firemním aplikacím stejně jako hrozba napadení škodlivým softwarem.

EMS, neboli Enterprise Mobility Suite je nové ucelené řešení od Microsoftu, které adekvátně odpovídá na příležitosti a nástrahy, které s trendem mobility ve firmách souvisí. Enterprise Mobility Suite obsahuje cloudový nástroj Windows Intune sloužící ke správě mobilních a klientských zařízení v podnikovém prostředí. Windows Intune se dá integrovat s oblíbeným on-premise řešením pro správu System Center Configuration Manager. Oba produkty se vzájemně doplňují a zajistí vám tak provázaný pohled nad vaši serverovou i klientskou firemní infrastrukturu. Součástí EMS řešení jsou i cloudové služby Microsoft Azure Active Directory Premium pro jednotnou identitu uživatelů a služby Microsoft Azure Rights Management Services pro řízení práv a přístupů. Služby jsou dostupné v obou variantách, tedy on-premise i v cloudu.

Zákaznící chtějí ucelená řešení, ne nespočet samostatných produktů

Stále častěji dnes organizace stojí před úkolem výběru vhodných softwarových nástrojů, které nejen že uspokojí potřeby odpovědných osob ve firmě, ale současně zajistí hladký běh všech procesů uvnitř organizace. To se často může jevit jako nelehký úkol. Je totiž třeba nejen sladit nespočet různých softwarových nástrojů a provést jejich integraci, ale také brát v potaz různá omezení a bezpečnost v dané firmě, jako je ochrana a přístup k citlivým datům, přístup do firemní sítě z různých mobilních zařízení a podobně. 

S přechodem firemního IT do cloudu může dnes pomoci unikátní řešení, které umožňuje zkombinovat nejednu technologickou novinku s použitelností a praktičností vedoucí k větší efektivitě celkového řešení. Hlavními výhodami tohoto řešení jsou:

 • Hybridní identita – tj. jednotné přihlášení k firemním aplikacím a správa přístupů. Nastavit lze například i multifaktorovou autentizaci uživatelů, či upozornění v případě anomálií v rámci přehledných bezpečnostních reportů pro administrátory.
 • Management mobilních zařízení – tj. správa veškeré mobilní infrastruktury společnosti – veškeré mobilní telefony, tablety všech výrobců a značek s podporou nejen Windows, ale i operačních systémů Android a iOS.
 • Ochrana citlivých dat – tato ochrana je zaměřena především na správu identit, ale dá se rozšířit i na oblast řízeného přístupu k aplikacím a podnikovým datům. Uživatelům například umožňuje vytvářet a číst chráněný obsah v aplikaci Microsoft Outlook.

 

V cloudu, nebo on-premise?

S rychlým nástupem cloudových technologií dnes většina firem stojí před celou řadou otázek. Zda do cloudu vůbec přejít, pokud ano, tak jaké výhody jim to přinese a zda je to vůbec možné v rámci on-premise infrastruktury společnosti. Přesun aplikací do cloudu je limitovaný především existencí citlivých firemních dat, která nemohou opustit prostředí serverovny, a tedy nemohou být přesunutá do cloudu, často se na ně také vztahují specifické právní předpisy apod. První rozhodnutí je pak ovlivněno i analytickou stránkou věci, jako jsou úspory, benefity z přechodu apod.

Vedení společnosti tedy obvykle hledá odpovědi na následující otázky:

Cloud ano, či ne:

 • Jaká je ROI přechodu?
 • Vyplatilo by se nám přenést celou infrastrukturu do cloudu?
 • Nebo využívat jen některé cloudové služby a vyvíjet synchronizační nástroje?

Mobilní zařízení

 • Spravovat, nebo nespravovat mobilní zařízení?
 • Omezit používání čistě na firemní zařízení, nebo dát uživatelům možnost volby v použití libovolných osobních zařízení i pro pracovní účely (BYOD)?
 • Pokud spravovat, dají se zařízení spravovat společně se zbytkem infrastruktury, ať už je v cloudu nebo on-premise?

Správa dat v cloudu:

 • Existují citlivá data, která nelze přenést do cloudu?
 • Existuje možnost nastavení správné datové ochrany a řízeného přístupu i v cloudu?
 • Je tato úroveň srovnatelná s tou, co používá naše společnost on-premise?

Microsoft nabízí to nejlepší z obou světů

Právě hybridní scénáře, které jsou dostupné v rámci Enterprise Mobility Suite (EMS) poskytují odpověď na tyto otázky.

ROI – návratnost investice do cloudových služeb je poměrně vysoká, i když je vhodné vždy analyzovat konkrétní situaci. K té je možné použít kalkulátor poskytovaný Microsoftem nebo jeho partnerem. Obecně však lze říci, že pokud někomu platíte paušálně a odpadá vám starost řešit případné problémy, alokovat lidi na správu produktu, pohlídat si jeho aktualizace a další práce s tím spojené, jedná se o cenově výrazně výhodnější řešení. Pokud k tomu připočtete i variantu hybridního cloudu, řešíte tím tedy i odečty za spotřebovanou elektřinu na serverech, část serverů jako takových (tedy cena za „železo“), odpadá opět i aktualizace, nutnost řešení vadného hardwaru, komunikace s dodavatelem hardwaru atd.

Přenést část nebo celek – toto rozhodnutí je vždy na společnosti, nicméně hybridní cloud vznikl za jediným účelem – spojit to nejlepší z obou světů a umožnit využívat cloudové služby i společnostem, které by si o cloudu mohly nechat jen zdát, protože mají ve svých serverovnách citlivá data, která nelze přenést „někam“ do cloudu, tedy datového centra jiné společnosti. Právě hybridní scénáře umožňují přenést jen část a zbytek dat mít uložený ve firmě. Je možné nastavit a využívat moderní konektory, které oba celky kvalitně propojí a umožní využívat jen předem definované části dat z on-premise datových úložišť i v cloudových službách. Typickým příkladem může být například služba PowerBI, ale i infrastrukturní propojení IaaS a produktů pro ucelenou správu celé vaší firemní infrastruktury z rodiny System Center.

Spravovat, nebo nespravovat mobilní zařízení – obecně, pokud vaši zaměstnanci používají chytré mobilní přístroje, ať už se jedná o mobilní telefony nebo tablety, vystavujete vaši firmu riziku nákazy škodlivým softwarem nebo jinému narušení bezpečnosti. Vynalézavost dnešních útočníků je mnohonásobně vyšší než tomu bylo dříve, je proto nutné dohlédnout na správu těchto zařízení, jejich registraci v rámci podnikové sítě, zajistit bezpečný přístup k informacím i automatické aktualizace podnikového softwaru. V rámci EMS je umožněno spravovat všechna zařízení ve společnosti, tedy i ta mobilní, společně s dalšími částmi infrastruktury, tj. servery, laptopy apod. To vše pomocí jednotného portálu pro správu.

Možnosti nastavení datové ochrany a řízeného přístupu – jednou z největších novinek poslední doby je přenesení nejcennějšího serveru ve společnostech do prostředí cloudových služeb – jedná se o domain controller – tedy doménový řadič nebo adresářový server. Tento server je nyní možné buď plně propojit s jeho cloudovou podobou, případně ho kompletně nahradit cloudovým nástupcem Microsoft Azure Active Directory. Pro společnost představuje toto řešení, ať už v jakékoliv variantě, zásadní změny při správě především v hybridních prostředích. Odpadá nutnost federovat veškerá přihlášení pro koncové uživatele, a současně je možné přehledněji spravovat tyto uživatele a všechny procesy ve firmě. Díky jednotné identitě konečně můžete adekvátně propojit vaše zaměstnance s procesy ve společnosti, které mají podobu automatizovaných pracovních postupů v rámci integrovaných podnikových informačních systémů. Bezpečný přístup a ochranu firemních dat zajišťuje cloudový nástroj RMS (Rights Management Services), který je dnes již součástí služby Office 365 a v rámci EMS řešení je přidána podpora pro existující on-premise produkty (Exchange, SharePoint, Windows Server).

Nebuďte pozadu, vyzkoušejte EMS již dnes, nyní navíc za zvýhodněnou cenu
EMS představuje sjednocení několika zásadních produktů, které byly doposud vyvíjeny samostatně, a které představovaly již z principu a ucelenosti procesů ve společnosti nutnost integrování pomocí složitých, vývojově leckdy až skoro nemožných, postupů. Nyní je k dispozici řešení, které dokáže adekvátně zastoupit systém na kompletní správu infrastruktury, dokáže dopomoci k moderním hybridním scénářům, a to jak infrastrukturním, tak i datovým. Rozvíjen a doplňován může být přitom velice jednoduchým způsobem, protože není potřeba měnit polovinu hardwaru a softwaru. Stačí pouze změnit pomocí pár kliknutí konfigurace ve webovém rozhraní a není ani potřeba se starat o servis, protože tato starost přechází na společnost Microsoft. Další výhodou je správa veškerých zařízení ve společnosti, tedy nejen notebooků nebo serverů, ale také mobilních zařízení. Umožňuje řídit sofistikovanými postupy správu uživatelů a přístupů, aniž by se musela konfigurovat množství nastavení, služeb a produktů.

Řešení Enterprise Mobility Suite je navíc do 31. prosince 2014 k dispozici za zvýhodněnou cenu. Kontaktujte vašeho obchodního zástupce nebo Microsoft partnera pro více informací.

Autor článku: Jan Marek, redtoo s.r.o.

Klepněte pro větší obrázek
 

Autor článku je držitelem ocenění Microsoft MVP, v současné době pracuje ve společnosti redtoo s.r.o (http://www.redtoo.com/)

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Microsoft představil Xim. Synchronizované prohlížení fotek na mobilu

Témata článku: Technologie, Microsoft, Chráněný obsah, Pro Premium, Podnikový produkt, Mobilní data, IT služba, Rychlý nástup, Narušení bezpečnosti, Obchodní zástupce, Pracovní účel, Výhodné řešení, Mobilní zařízení, Možné řešení, Jimi, Osobní zařízení, Mobilita, Podnikový nástroj, Hlavní výhoda, Podnik, Domain Controller, Mobilní infra, Software co to je, Přístup, Citlivý uživatel, Nejlevnější pracovní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu