Mobile Me: e-mail, úložiště a synchronizace podle Applu

Apple nabízí službu, která kombinuje e-mailovou schránku, správu agendy, webové úložiště, synchronizaci s iPhonem, webovou galerii a hosting. Vyplatí se?

Apple postavil svůj úspěšný byznys na provázání kvalitního hardwaru se službami. Právě jeho úspěchy s nabídkou služeb nedají spát konkurenci, vždyť iTunes Store je největší online obchod s hudbou, App Store zase s aplikacemi, iBook Store se chystá dobít knižní trh a tím Apple rozhodně nekončí. Jednou z jeho služeb je také Mobile Me, která však není tak obecně známá, jako slavné online obchody.

Úspěch produktů Applu bezesporu těží především z toho, že zákazník nedostane jen prostý produkt. Jsou v něm totiž připraveny vazby na služby, které by mohl potřebovat. V případě počítačů Mac dostane uživatel pochopitelně systém a základní balík softwaru, ze služeb by pak mohl potřebovat především prostředky ke komunikaci a sdílení. A to je právě Mobile Me.

Mobile Me nabízí e-mailovou schránku, adresář kontaktů, kalendář, webovou galerii, obecné úložiště a specialitku v podobě funkce pro vyhledávání polohy svého iPhonu. Právě iPhone byl jedním z dalších důvodů zrodu Mobile Me – Apple chtěl nabídnout službu pro vzdálenou synchronizaci uživatelských dat mezi počítačem a telefonem. Ale protože zde Apple našel příležitost k zisku, službu zpoplatnil, a to částkou 99 dolarů (79 eur) ročně. Stojí za ty peníze?

E-mail me

Základem služby Mobile Me je e-mail. Při založení účtu dostanete e-mailovou adresu s „me.com“ za zavináčem. Operační systém Mac OS X je na Mobile Me připraven, a tak stačí zadat své přihlašovací údaje a program Mail pro správu e-mailové schránky je připraven. Funguje synchronizace složek, zkrátka vše potřebné. K e-mailu můžete přistupovat také přes e-mail a pochopitelně také přes iPhone, kde funguje i push notifikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E-mailová schránka Mobile Me ve webovém prohlížeči a její základní nastavní

Jenomže kdo dnes nemá e-mail, aby potřeboval novou adresu? Apple se zřejmě spoléhá na to, že firemní uživatelé využijí v systému Snow Leopard možnost provázání s Microsoft Exchange, případně Google Apps, se soukromým e-mailem pak už není takový problém přemigrovat na adresu novou. Bohužel však nelze aplikovat alespoň zástupné posílání e-mailu, tak jak to umí některé poštovní programy nebo třeba webový Google – příjemce uvidí takovou e-mailovou adresu, jakou chcete (i když Outlook z bezpečnostních důvodů standardně ukazuje, že je e-mail odeslán ze zástupné adresy).

S jinou e-mailovou adresou účet na Mobile Me zkrátka neprovážete. Existuje tu možnost stahovat e-maily z jiné schránky prostřednictvím protokolu POP3, ale to už je snad lepší nastavit v této schránce přeposílání všeho na Mobile Me.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další nastavení, to je prakticky jen nezbytný základ

E-mailová schránka na Mobile Me má kapacitu danou sdíleným prostorem o velikosti 20 GB. Nabízí možnost vytváření složek, filtrování spamu, přeposílání nebo automatickou odpověď. Webové prostředí je líbivé a rychlé, ovšem od samotné služby nečekejte zázraky. Můžete si také zařídit až pět aliasů na doméně me.com, které můžete spravovat společně na jednom účtu. Ovšem proti takovému Gmailu je to po funkční stránce velmi chudý příbuzný.

Kontakty a kalendář

Hlavním důvodem pro pořízení e-mailu v rámci služby Mobile Me je synchronizace s iPhonem s okamžitým doručováním. Dále se pak s telefonem a počítačem synchronizují kontakty a kalendář. Ať už v telefonu, tak v počítači, stačí zadat jen uživatelské jméno a heslo k Mobile Me a vše začne fungovat. Nastavení se přitom dělá centrálně, nemusíte jej dělat pro mail, kalendář a kontakty zvlášť.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Správa kontaktů – k dispozici je mnoho položek, včetně fotky • možnosti nastavení nedávají moc rozletu

Adresář kontaktů nabízí standardní funkce – ke každé položce lze přiřadit hromadu parametrů, včetně fotografie. K dispozici je i rozřazování do skupin. Vrcholem funkčního nastavení je způsob řazení jmen, a to buď podle křestního jména, nebo podle příjmení.

Ani kalendář nenabízí nějaké pokročilé funkce pro sdílení, plánování schůzek atp. Pro soukromou agendu je však plně dostačující. Webová aplikace je opět elegantní, přitom rychlá a přehledná. K dispozici je možnost tvorby více barevně odlišených kalendářů, na které pak můžete nahlížet v denním, týdenním, nebo měsíčním přehledu. Každý záznam včetně barev a rozdělení do kalendářových skupin se pak přenáší mezi desktopovou aplikací iCal a kalendářem v iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zápis události do kalendáře a možnosti nastavení. Častěji však budete ke kalendáři přistupovaz z iPhonu či desktopového klienta.

Fotky, web a obecné úložiště

Mobile Me můžete použít také jako zálohu pro své fotografie. Přímo z programu iPhoto lze fotky exportovat do webového alba Mobile Me, případně lze nahrávat fotky přímo z webu. Opět se tu nabízí srovnání s konkurencí od Googlu a jeho webovými alby Picasa. Mobile Me je oproti nim daleko jednodušší, ale opět nabízí přehledný základ - nahrávání fotek, třídění do alb, prezentaci veřejnosti na adrese gallery.me.com/jmeno. Nějaké pokročilejší volby sdílení, nebo třeba geotaging nejsou k dispozici. Nicméně opět platí, že galerii si můžete prohlížet i v iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Založení galerie fotek prostřednictvím webového správce

Praktickou věcí je iDisk – obecné úložiště pro zálohu a synchronizaci souborů. Funguje podobně jako známý Dropboxči Live Mesh. Uživatelské složky se automaticky zálohují na web, kde můžete odkudkoli přistupovat ke svým souborům. Majitelé iPhonů si opět přijdou na své – prostřednictvím zdarma dostupné aplikace mohou prohlížet své složky a soubory z počítače. Ovšem jen prohlížet, editace není možná. Lze tak listovat obrázky či dokumenty, či přehrávat zvukové soubory či videa. Načítání probíhá přes internet a v případě multimediálních souborů se jedná o streaming, dokumenty a obrázky se pak ukládají do vyrovnávací paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Veřejná prezentace mé galerie na webu

Úložiště je dále možné využít jako hosting pro webové stránky vytvořené prostřednictvím programu iWeb, který dostanete v rámci balíčku aplikací iLife ke každému novému počítači Apple.

Hledání telefonu a další možnosti

Funkce Find My iPhone funguje pouze v případě, že máte svůj iPhone s Mobile Me synchronizovaný. Pak dokáže to kouzlo, že vám polohu vašeho iPhonu ukáže na mapě ve webovém prostředí Mobile Me. Pochopitelně se to hodí v okamžiku, kdy telefon ztratíte nebo někde zapomenete.

V rámci nastavení pak máte možnost rozdělit svůj přidělený 20GB prostor jednotlivým službám, respektive určíte podíl -emailové schránky na úkor zbytku. Můžete také nastavit publikaci webové stránky z aplikace iWeb na vlastní doméně (s e-mailem toto bohužel nejde), a samozřejmě se starat o své předplatné. A abych nezapomněl, prostřednictvím Mobile Me je také možné synchronizovat záložky v Safari.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
79 eur na rok za 20 GB úložiště a 200 GB trafic je na tento typ služby docela dost • možnost rozdělení prostoru

Služba je dostupná na dva měsíce zdarma, kdy si ji můžete vyzkoušet a zjistit, zda se vám investice 99 dolarů (79 eur) vyplatí. Uživatele ovšem může trochu vystrašit, že údaje o platební kartě požaduje Apple už při přihlášení do dvouměsíčního bezplatného provozu. Pokud pak účet včas nezruší, platba se po dvou měsících uskuteční (uživatel je opakovaně upozorněn e-mailem na me.com a na alternativní adresu).

Jednoduché a účelné, ale ty peníze...

Služba Mobil Me je důkazem, že ne všechno se Applu úplně daří. Po jejím spuštění o ní Sám Steve Jobs v interním e-mailu zaměstnancům Applu napsal, že nesplnila jeho očekávání, byla spuštěna ukvapeně a neplní standard Applu (píše SuperApple.cz). Sice už je od té doby značně vylepšena, ale stále se netěší takové popularitě, na jakou jsou u Applu zvyklí. Jedním z důvodů je bezesporu cena. Podobné služby od Googlu či Microsoftu máme dostupné zdarma, požadavek Applu platit každý rok 99 dolarů se tedy mnoha uživatelům nezamlouvá.

Výhodou Mobile Me je bezvadné provázání s aplikacemi na Macu a iPhonem. Jenomže to dnes zvládá Google také. Stačí si pořídit bezplatnou verzi Google Apps a můžete mít e-mail na vlastní doméně, kontakty a adresář, a vše to mít synchronizováno na protokolu Active Sync (MS Exchange) s iPhonem. Na Macu pak dobře funguje synchronizace přes IMAP (včetně podsložek, synchronizace smazaných zpráv atp.) a aplikace iCal a Adress Book.

Alternativy se najdou i pro další služby, které Mobile Me nabízí. Webových alb existuje hned několik, Google ke svým webový albům nabízí i aplikaci Picasa, která je dostupná i pro Mac a existují exportní pluginy pro software Applu. Pro iDisk můžete použít Live Mesh od Microsoftu či DropBox, který zajistí i synchronizaci s iPhonem, a obojí je v základu dostupné zdarma. Za příplatek si pak můžete dopřát větší kapacity úložišť.

Náhrady tedy existují, ale pochopitelně nejsou tak celistvé a nenabídnout například možnost hledání iPhonu či hostování stránky pro iWeb. Stojí za to investice 99 dolarů ročně? To už je na vašem zvážení. Když bychom to vzali čistě podle kapacity, tak za 20 GB bychom už platili i u konkurenčních služeb, byť méně. Hlavní výhodou Mobile Me je pak celistvost a provázání se vším ostatním od Applu. Pro úplnost ještě stručně o možnosti spolupráce Mobile Me s počítačem na Widows – Apple k tomuto účelu nabízí software Control Panel for Windows, která umožňuje synchronizaci s Outlookem a poskytne přístup na iDisk.

Diskuze (30) Další článek: Litl Webbook: originální mikronotebook výrazně zlevnil

Témata článku: Technologie, Apple, Web, Úložiště, iPhone 7, Chudý příbuzný, E-mailová adresa, Veřejná prezentace, Web Mail, Webové úložiště, Sync, Bezvadná funkce, Měsíční přehled, Webová služba, Live Streaming, APP, Uživatelské jméno, Picasa, Pace, Apple iPhone, Google Mail, iPhone 5, Mobile, iPhone 6, Dostupný soubor, Kvalitní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor