Mobility | Surface

Mobil od Microsoftu míří do Evropy. Surface Duo se začne prodávat v Německu, dostane i další aplikace

Surface Duo je skládací zařízení se dvěma displej, které plní funkci telefonu i tabletu. Běží na operačním systému Android s přizpůsobeným vzhledem a funkcemi, samozřejmě pak nechybí předinstalované aplikace Microsoftu. Prodej zatím běží jen ve Spojených státech, a to už od srpna, bude se ale rozšiřovat. 

I když netradiční hybrid nezískal úplně nejlichotivější hodnocení zejména od odborné veřejnosti, přesto se americká firma rozhodla, že jej postupně uvede na některé další trhy. Začátkem roku 2021 se tak mohou těšit zájemci v Kanadě, Velké Británii, Francii a Německu. Odtud už to bude jen kousek, aby některý z individuálních prodejců dovezl zařízení i k nám.

Surface Duo těží z plochy dvou displejů, které mají přispět zejména k pracovní produktivitě a částečně zastoupit používání větších zařízení, jako jsou tablety, laptopy nebo konvertibly. Protože prostředí běží na Androidu (i když hodně upraveném do podoby připomínající desktopové Windows 10), musí Microsoft své mobilní aplikace upravit tak, aby mohly plochy dvou displejů využívat.

Dvě aplikace nebo větší plocha pro jednu

Stěžejní je multitasking – tedy práce dvou aplikací zároveň, každé na jednom křídle displeje. Tuto funkci už výrobce odladil na svém balíku Microsoft 365. Zároveň lze například prohlížet Outlook Mail a na druhé polovině Kalendář, nebo si třeba při video konferenci přes Microsoft Teams připravovat prezentaci v Powerpointu.

Někdy se ovšem může hodit plocha dvou displejů v rámci jedné aplikace, a to nikoli pouhým „rozlitím“ na obě půlky s mezerou uprostřed, ale pro pohodlnější a logickou práci. Takto plochu už umí využít například Amazon Kindle (pro přirozené čtení knihy) nebo Spotify (pro pohodlnější brouzdání v knihovně hudby a současný poslech).

V režimu dvou displejů lze samozřejmě otevírat i další aplikací než jen ty od Microsoftu, například nativní od Googlu nebo i některé od třetích stran (Amazon Kindle, Spotify). Podobným způsobem je optimalizován také TikTok. Microsoft nadále spolupracuje s vývojáři i s Googlem na rozvoji platformy směrem ke dvěma displejům, což by časem mohlo pomoci i jiným výrobcům podobně zaměřených zařízení. Aktuálně je to třeba několik smartphonů LG s krytem Dual Screen.

Představení Surface Duo na videu:

Diskuze (11) Další článek: Co dělají vaše děti na počítači: 8 tipů na programy pro rodičovskou kontrolu

Témata článku: Microsoft, Google, USA, Spotify, Android, Německo, Evropa, Francie, Velká Británie, Mobility, TikTok, PowerPoint, Surface, Kanada, MIRI, Dual Screen, Mobil, Outlook Mail, Plocha, Aplikace, DAL, Displej, Amazon Kindle, Duo, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony