Software | Linux | Operační systémy | Politika

Mnichov by se mohl vrátit k Linuxu. Město chce vsadit na open source

  • Mnichov ukázal, že i velká administrativa může fungovat na Linuxu
  • V současnosti od něj ale upouští a vrací se k Windows
  • Nové vedení město se však k open source opět upírá
Mnichov by se mohl vrátit k Linuxu. Město chce vsadit na open source

Příběh třetího největšího německého města o vzestupu a pádu svobodného softwaru ještě nekončí. Mnichov se v roce 2003 stal symbolem toho, že i velká administrativa může používat Linux a open source řešení. Před třemi lety však nové vedení města od původní iniciativy upustilo a opět chtělo používat Windows a další proprietární software. Jenže „zítra“ může být zase všechno jinak.

Koalice Sociálních demokratů a Zelených, která teď bavorskou metropoli řídí, totiž zveřejnila vizi pro roky 2020 až 2026. „Kdekoliv to bude technicky a finančně možné, město se bude spoléhat na otevřené standardy a svobodný software, aby se nestalo závislým na konkrétních firmách,“ stojí v dokumentu.

Tento princip chce Mnichov uplatnit také ve výběrových řízeních. Dokonce chystá veřejnou stránku, na které bude ukazovat, kde a který software používá a kolik jej jejich provoz a správa stojí. Software vyvinutý městem či pro město pak bude mít otevřené zdrojové kódy, přičemž tajné budou jen osobní údaje či důvěrné informace.

Klepněte pro větší obrázek

Prozatím jde jen o vizi a město ještě nepodniklo konkrétní kroky k realizaci. Pokud k nim však dojde, nemusí se opakovat situace ze začátku století. Pokud si město nechá zpracovat novou analýzu, podle níž by přechod na Linux nepřinesl úspory či byl nevýhodný z jiných hledisek, mohlo by zůstat u softwaru Microsoftu a open source využívat jen částečně. Ve vizi ostatně Linux explicitně nezmiňuje.

Výlet do historie

Mnichov měl v roce 2003 před sebou dva scénáře. Na úředních počítačích končila podpora Windows NT 4.0 a město mohlo buď přejít na Windows XP, nebo se uvolnit ze spárů proprietárních řešení a využít OSS. Magistrát většinou hlasů rozhodl o druhé variantě.

Začal tedy proces postupné migrace na vlastní operační systém LiMux (postavený na Debianu), kancelářský balík OpenOffice.org, prohlížeč Firefox a pošťáka Thunderbird. Město si nechalo vyvinout také nástroj Wollmux coby rozšíření pro OpenOffice, které se staralo o šablony, verzování dokumentů a jiné specifické požadavky úřadu.

Až v roce 2006 se open source skutečně začal používat a o další dva roky byl Limux nainstalovaný jen na zhruba 10 % počítačů. Jejich poměr postupně rostl a Mnichov přechodovou fázi oficiálně dokončil v roce 2013. To měl 18 tisíc počítačů a 15 tisíc jich běželo na LiMuxu. Pracovní prostředí se mezitím změnilo z Debianu na Ubuntu, z KDE 3.5 na KDE 4.x, z OpenOfficu na LibreOffice, ale nešlo o nic dramatického.

Dramata přišla až v roce 2016 a pokračují do současnosti. Microsoft toho roku založil v Mnichově centrálu, kde chtěl zaměstnat asi tři tisíce lidí. Město si nechalo agenturou Accenture zpracovat analýzu, jak jsou úředníci s open source softwarem spokojení a jestli by návrat k Windows a MS Office nebyl výhodný. Závěr nebyl jednoznačný ani pro jedno řešení, ale radní se rozhodli vyhovět té nespokojené části a iniciovali migraci na Windows 10, která by měla skončit letos.

Pikantní na tom je, že předloni německá televize ARD odvysílala reportáž, podle níž prý většina zaměstnanců LiMux chválila a že přechod si osobně přál tehdejší starosta Dieter Reiter. Ten nicméně popřel, že by šlo o vděk za to, že Microsoft v Mnichově otevřel pobočku. Jak to bylo ve skutečnosti, se již možná nedozvíme. Mnichov a jeho IT oddělení ale budou plnit stránky novin i nadále.

via ZDNet

Diskuze (48) Další článek: Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Linux, Počítače, Windows 10, Firefox, Operační systémy, Open source, OpenOffice, Windows XP, Politika, Ubuntu, Thunderbird, Debian, VSA, Accenture, Limux, ARDA, MÉST, MS Office, Oss, Zelený, Source, Windows NT, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
18 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

18 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

** Waze je oblíbená navigace s prvky sociální interakce ** Uživatelé v reálném čase vzájemně sdílí cenné dopravní informace ** Znáte všechny funkce a vychytávky této povedené aplikace?

Adam Kos
WazeTipy a trikyNavigace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět