Mluvící a naslouchající prohlížeč

Softwarový gigant IBM a tvůrci Opery připravují společný projekt prohlížeče podporujícího standart XHTML s modulem pro hlasový vstup i výstup.

Společnosti IBM a Opera ohlásily spolupráci na společném projektu při vývoji víceúčelového prohlížeče postaveného na standardech XHTML+Voice (X+V). Projekt je cílen zejména na mobilní zařízení a první betaverze se dá očekávat již na podzim.

Víceúčelový prohlížeč je založen na ideji nabídnout uživateli možnost kombinovaného vstupu a výstupu. Prohlížeč bude reagovat jak na vstup z klávesnice, tak na hlasový vstup, podobně by to mělo být i s výstupem. V roce 1990 se také fanoušci PC platformy dohadovali o tom, jak rychle počítače nabídnou rozmanité metody výstupu současně (text na monitoru, obrázky a audio). Dnes to není žádný luxus a těmito vlastnostmi je vybaven i nejpomalejší počítač.

IBM a Opera se snaží nabídnout vývojářům standard pro tvorbu interaktivních webových aplikací, které dovolí uživateli vložit text například do formuláře běžným vepsáním pomocí klávesnice nebo jednoduše jednotlivé příkazy zadáte a pole vyplníte hlasem, navíc bude nový prohlížeč podporující tyto standardy umět číst i obsah obrazovky.

U XHTML se vycházelo ze standardu XHTML 1.1 definovaného konsorciem W3C, což je modulově pojatá verze XHTML 1.0, ovšem se striktní definicí. IBM a Opera k tomu ještě přidali standard VoiceXML a snaží se vytvořit nový formát kombinující možnosti obou při zachovávání modularity.

Bude možnost napsat webovou stránku v XHTML, pak následně přidat extra VoiceXML kód a prohlížeč vám třeba přečte seznam možných cílových měst nebo naopak vy jako uživatel cílové město zadáte hlasem a prohlížeč formulář sám vyplní.

Zatím nebyly specifikovány podporované platformy, ale Opera je multiplatformní a IBM jistě ví, proč si vybrala tohoto partnera. Pokud vše vyjde můžou tito silní spojenci ovládnout trh nejenom stolních počítačů, ale i různých mobilních zařízení, kde by i uplatnění bylo ještě větší. Nyní se bojuje o velký trh mobilních zařízení s přístupem na Internet. Opera má na tomto velmi dobrou výchozí pozici pro ovládnutí širokého spektra telefonů, handheldů, mluvících aut, ledniček a mikrovlnek. Nemluvě o tom, že pokud se ovládání hlasem osvědčí dá se poměrně rychle implementovat i do jiných aplikací.

Snaha obou firem může být podpořena i studií, kterou v roce 2000 provedli studenti Marylandské univerzity, kdy porovnávali použitelnost ovládání prohlížeče hlasem a výsledky srovnávali se standardním ovládáním pomocí myši. Zjistili, že hlasové ovládání v některých případech zkracuje dobu ovládání až o polovinu.

Aby se jeden bál pomalu promluvit i v autě, ale stejně křičet „reset“ při zatuhnutí nepomůže :)

Diskuze (10) Další článek: U AMD se snižovaly ceny

Témata článku: Prohlížeče, Opera, Podporovaný prohlížeč, Reset, Hlasový příkaz, Prohlížeč, Hlasové ovládání, Cílové zařízení, Ovládání


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery