Letadla | Rusko | ADS-B

Mladík, který stalkoval soukromé letadlo Elona Muska, nyní sleduje lety Putina a ruských oligarchů

Vysokoškolský student, který se proslavil sledováním pohybu soukromého letadla Elona Muska, teď virtuálně pronásleduje ruské magnáty. Devatenáctiletý Jack Sweeney sleduje letadla ruského prezidenta Vladimira Putina a více než dvaceti miliardářů, kteří se dostali pod mezinárodní tlak kvůli invazi na Ukrajinu, informuje agentura Bloomberg.

V příspěvku na sociální síti Twitter nejprve představil nový účet PutinJet s tím, že nelze očekávat příliš přesné údaje, protože v Rusku není dostatečné pokrytí přijímači ADS-B, ze kterých čerpá data. O den později pak představil další účet Russian Oligarch Jets publikující informace o letech ruských oligarchů.

Stalkování ruských miliardářů

Na seznamu sledovaných se objevují letadla Vladimira Putina a dalších ruských VIP osobností jako jsou Vladimir Potanin, Norilsk Nikel, Vagit Alekperov, Roman Abramovič, Oleg Děripaska, Michail Prokhorov, Ališer Usmanov, Viktor Vekselberg či Vladimir Lisin. Celkem se jedná o 46 strojů patřících více než dvaceti miliardářům.

Ačkoli Sweeney není jediný, kdo tyto informace poskytuje, jeho účty na Twitteru jsou zajímavé snadnou dostupností a lákavou možností nahlédnout do života dnešních miliardářů. Sám říká, že nové účty založil poté, co obdržel řadu žádostí o sledování letadel ruských oligarchů. O značném zájmu svědčí skutečnost, že během několika dní získal více než 270 tisíc sledujících.

„Lidé se mě na Putina ptají už delší dobu. Chtěli vědět, jestli ho mohou sledovat,“ řekl Sweeney v rozhovoru pro televizní stanici NBC News. Putinova letadla zřejmě netráví ve vzduchu mnoho času, ale bohatí lidé z jeho okolí zjevně ano.

„Letadla, kterými tito oligarchové létají, jsou naprosto šílená,“ komentoval Sweeney skutečnost, že nejbohatší lidé v Rusku cestují velkými komerčními dopravními letadly jako jsou Airbus A319 či Boeing 737. „Jejich letadla jsou ve srovnání s ostatními tryskáči doslova obrovská.“

Polohu prozrazuje ADS-B

Ačkoli pro běžného člověka může být fascinující vidět, kam ruští miliardáři létají, je nutné poznamenat, že nejsou k dispozici žádné další informace, které by lety dávaly do souvislostí – například kdo může být na palubě nebo důvod cesty.

Vzhledem k tomu, že někteří magnáti vlastní více letadel, je poměrně obtížné pomocí údajů ze Sweeneyho účtů přesně vysledovat jejich polohu v daném čase. Přistání letadla v Londýně ještě neznamená, že v něm seděl jeho majitel.

Důležité je, že Sweeney nedělá nic nezákonného – pouze zpracovává a zveřejňuje údaje, které jsou veřejně dostupné, ve snadněji pochopitelné formě. Informace čerpá z několika zdrojů, včetně stránky ADS-B Exchange.

ADS-B Exchange je jedním z několika webů, jež shromažďují data od dobrovolníků, kteří provozují zařízení na sledování pohybu letadel. Patrně nejznámější stránkou v tomto segmentu je švédský Flightradar24. Přijímače signálu lze sehnat za několik desítek dolarů a ADS-B Exchange poskytuje stručný návod, který vysvětluje, jak je uživatelé mohou připojit k počítači Raspberry Pi a sdílet data.

Diskuze (23) Další článek: Chcete poslouchat rádiovou komunikaci ruských vojáků na Ukrajině? Možná je odhalíte přímo ve svém prohlížeči

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,