Mitsumi CR 4804 TE: lokalizovaná pícka

Chcete vědět, jak dopadla mechanika Mitsumi CR 4804 TE v redakčním testu?
Petr Švéda: Firma Mitsumi není na českém trhu žádným nováčkem – její počítačový sortiment zahrnují myši, klávesnice, CD-ROM a disketové mechaniky. Právě mechanika FX400 byla v mnoha případech téměř nezničitelná. Rovněž na poli zapisovacích a přepisovacích mechanik nemá firma pouze jediný produkt. A jak dopadla mechanika Mitsumi CR 4804 TE v redakčním testu?

Podivné označení
Při prvním pohledu na mechaniku není ihned zcela jasné, jakými rychlostmi je schopna číst a zapisovat. Podle manuálu tedy přes rozhraní EIDE umožňuje zápis a přepis čtyřnásobnou rychlostí, čtení pak 24násobné. Reálná průměrná rychlost čtení naměřená při testech byla však nižší: Mechanika četla data z cédéčka přibližně rychlostí 2,3 MB/s (15,4×). Výrobcem udávaná průměrná přístupová doba 135 ms byla při testech horší o 3 ms.

O stabilitu mechaniky je postaráno 2 MB vyrovnávací paměti. Chod mechaniky je téměř neslyšitelný, a to včetně vystavování čtecí hlavy! Nejvíce hluku tak působí zakládání disku do mechaniky. Dodávané cédéčko s ovladači by si ovšem zasloužilo trochu doladit – přece jen chybové hlášení (ještě k tomu v němčině) po vložení CD do mechaniky nepůsobí zrovna nejdůvěryhodnějším dojmem. Je možné, že u testované mechaniky byl přiložen špatně vylisovaný exemplář nebo byl použit nestandardní způsob ochrany proti kopírování, disk se tak totiž choval i v jiných mechanikách.

Lokalizace je v ceně
Již z balení mechaniky je patrné, že je určena pro evropský trh. Veškerá dokumentace je provedena v 15 evropských jazycích, mezi nimiž nechybí ani čeština. A to i na obalu produktu! S pomocí tištěné dokumentace je mechaniku schopen nainstalovat snad téměř každý uživatel. Instalace a popis programového vybavení je pak umístěn na přiloženém cédéčku, opět v českém jazyce. Ovládací program však už česky není, mezi hlavní pětku evropských jazyků jsme se bohužel nedostali. Jako bonus jsou na cédéčku dvě hry.
interní mechanika CD-ROM se zápisem přepisem CD
Mitsumi CR 4804 TE
Zdroj: CHS Czechia s.r.o., Sezemice
Telefon: (40) 60 28 404
Cena: 7 800 Kč bez DPH
9 500 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: rozhraní EIDE, čtecí rychlost 24×, zápisová rychlost 4×, přepisovací rychlost 4x, průměrný čas přístupu 135 ms, vyrovnávací paměť 2MB, spolehlivost (MTBF) > 50 000 hodin, software WinOnCD 3.6 a Packet CD 3.0, 1× CD-R médium, 1x CD-RW médium
Zdroj: Computer 23/99
Diskuze (4) Další článek: Chraňte si své stroje UPS

Témata článku: Software, MIT, MITS, Podivný program, Interní označení, Software na Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf
Lukáš Václavík
ProhlížečeSoftwareFirefox