Sociální sítě

Místo vstupu na burzu prodej. USA donutily Číňany prodat seznamovací aplikaci Grindr

Místo vstupu na burzu prodej. USA donutily Číňany prodat seznamovací aplikaci Grindr

Americká komise pro zahraniční investice (CFIUS) aktuálně přiměla čínskou firmu Beijing Kunlun Tech Co Ltd prodat populární seznamovací aplikaci Grindr, kterou získala akvizicí v roce 2016. Krok souvisí s obavou o ochranu soukromí uživatelů s ohledem na čínského majitele. Informoval o tom web Reuters.

Grindr je populární seznamovací aplikace, která sama sebe chatakterizuje jako největší sociální síť pro gay, bisexuální, transgender a queer osoby. V roce 2017 pak měla celosvětově na 27 milionů uživatelů, konkrétní čísla, kolik z nich bylo v rámci USA, nejsou dostupná.

Firma Kunlun není v rámci IT technologií žádným nováčkem, vlastní například i největší (48%) podíl v prohlížeči Opera. V současné době se ale CFIUS zaměřuje na vývojáře populárních aplikací a to, jak nakládají s daty uživatelů. Kunlun koupil Grindr v roce 2018, 60% podíl ve společnosti ale firma měla již od roku 2016. Dohromady za transakci dala dle 250 milionů dolarů. I přes to ale zůstala americkou firmou se sídlem v Kalifornii.

Služba se potýkala s několika problémy

Za poslední roky se Grindru podařilo sesbírat hned několik skandálů týkajících se soukromí. Aplikace spočívá v zobrazování a chatování s lidmi ve vašem okolí, které ale neukazuje konkrétně na mapě, pouze jak jsou přibližně daleko. Již ale v roce 2016 byla odhalena chyba, kvůli které mohla být zjištěna konkrétní poloha jakéhokoliv uživatele, což je obzvláště problematické v zemích, které penalizují za projevy homosexuality.

Minulý rok pak měla síť problém s tím, že sdílela HIV status svých uživatelů s třetími stranami, stejně jako došlo ke zneužití interních API a opět úniku polohy uživatelů.

Aktuálně tak po zásahu úřadu hledá Kunlun kupce, ještě v loňském roce se přitom chystal aplikaci vstup na burzu. Takovýto zásah je přitom poměrně nezvyklý, většinou státní orgány zareagují přímo při nákupu a případný prodej do zahraničí zakáží – konkrétně se tak stalo například při pokusu o prodej aplikace pro posílání peněz MoneyGram, který měl koupit Alipay.

Mezi potenciálními kupci by se mohla objevit i konkurence například z Match Group, kteří vlastní Tinder, svůj zájem ale firma na dotaz serveru TechCrunch nepotvrdila. Naopak vlastník aplikace Badoo se vyjádřil, že o akvizici neuvažuje a dále se bude zaměřovat na vlastní aplikaci Chappy.

Diskuze (2) Další článek: Tesla obvinila několik bývalých zaměstnanců. Prý ukradli informace a šli ke konkurenci

Témata článku: Sociální sítě, USA, Mobilní aplikace, Čína, Opera, Tinder, Sledování, Soukromí, Burza, Aplikace, Seznamovací aplikace, MoneyGram, Grindr, Kalifornie, Uživatelé, Badoo, Číňan, Reuters, Match Group, Alipay


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize