Sociální sítě

Místo vstupu na burzu prodej. USA donutily Číňany prodat seznamovací aplikaci Grindr

Místo vstupu na burzu prodej. USA donutily Číňany prodat seznamovací aplikaci Grindr

Americká komise pro zahraniční investice (CFIUS) aktuálně přiměla čínskou firmu Beijing Kunlun Tech Co Ltd prodat populární seznamovací aplikaci Grindr, kterou získala akvizicí v roce 2016. Krok souvisí s obavou o ochranu soukromí uživatelů s ohledem na čínského majitele. Informoval o tom web Reuters.

Grindr je populární seznamovací aplikace, která sama sebe chatakterizuje jako největší sociální síť pro gay, bisexuální, transgender a queer osoby. V roce 2017 pak měla celosvětově na 27 milionů uživatelů, konkrétní čísla, kolik z nich bylo v rámci USA, nejsou dostupná.

Firma Kunlun není v rámci IT technologií žádným nováčkem, vlastní například i největší (48%) podíl v prohlížeči Opera. V současné době se ale CFIUS zaměřuje na vývojáře populárních aplikací a to, jak nakládají s daty uživatelů. Kunlun koupil Grindr v roce 2018, 60% podíl ve společnosti ale firma měla již od roku 2016. Dohromady za transakci dala dle 250 milionů dolarů. I přes to ale zůstala americkou firmou se sídlem v Kalifornii.

Služba se potýkala s několika problémy

Za poslední roky se Grindru podařilo sesbírat hned několik skandálů týkajících se soukromí. Aplikace spočívá v zobrazování a chatování s lidmi ve vašem okolí, které ale neukazuje konkrétně na mapě, pouze jak jsou přibližně daleko. Již ale v roce 2016 byla odhalena chyba, kvůli které mohla být zjištěna konkrétní poloha jakéhokoliv uživatele, což je obzvláště problematické v zemích, které penalizují za projevy homosexuality.

Minulý rok pak měla síť problém s tím, že sdílela HIV status svých uživatelů s třetími stranami, stejně jako došlo ke zneužití interních API a opět úniku polohy uživatelů.

Aktuálně tak po zásahu úřadu hledá Kunlun kupce, ještě v loňském roce se přitom chystal aplikaci vstup na burzu. Takovýto zásah je přitom poměrně nezvyklý, většinou státní orgány zareagují přímo při nákupu a případný prodej do zahraničí zakáží – konkrétně se tak stalo například při pokusu o prodej aplikace pro posílání peněz MoneyGram, který měl koupit Alipay.

Mezi potenciálními kupci by se mohla objevit i konkurence například z Match Group, kteří vlastní Tinder, svůj zájem ale firma na dotaz serveru TechCrunch nepotvrdila. Naopak vlastník aplikace Badoo se vyjádřil, že o akvizici neuvažuje a dále se bude zaměřovat na vlastní aplikaci Chappy.

Diskuze (2) Další článek: Tesla obvinila několik bývalých zaměstnanců. Prý ukradli informace a šli ke konkurenci

Témata článku: USA, Sociální sítě, Mobilní aplikace, Čína, Opera, Tinder, Sledování, Soukromí, Aplikace, Reuters, Alipay, MoneyGram, Uživatelé, Kalifornie, Číňan, Seznamovací aplikace, Badoo, Burza


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky