CES 2017 | IoT | Datová centra

Místo klasického topení může doma hřát kus datacentra. Zdarma

  • Q.RAD je radiátor pro domácnosti, který topí díky výpočetním procesorům uvnitř
  • Topení se podílí na distribuovaných výpočtech
  • Uživateli jsou zpětně propláceny náklady na elektřinu, takže topí zdarma

Živě.cz z Las Vegas: V datových centrech řeší, jak se tepla zbavit, v domácnostech si zas lidé potřebují zatopit. Vzájemné uspokojení těchto potřeb řeší Q.RAD. Základem řešení je domácí radiátor, uvnitř kterého není klasické topné těleso, nýbrž výpočetní počítač. Stačí dostatečně rychlá internetová přípojka a můžete topit úplně zadarmo, přitom ve vašem topení budou probíhat distribuované výpočty.

Startup původně z Francie vystavuje své řešení na veletrhu CES 2017 s ambicemi prorazit do USA. Ale na rozdíl od mnohých jiných zde vystavujících startupů to už zdaleka není jen nápad, v domovské Francii už funguje a jsou zde instalovány první tisícovky výpočetních topných těles. Na druhé straně pak výpočetní výkon spokojeně využívají některé tamní instituce.

Chytrý radiátor s topením zdarma

Ze strany uživatele je to prostě chytré topení, které se kromě elektriky připojuje i k internetu. Vypadá docela pěkně, horní dřevěnou desku lze vybírat z různých dekorů a kromě samotného topení je to prvek chytré domácnosti s mnoha senzory (teplota, tlak, vlhkost, CO2).

Pochopitelně podrobně měří spotřebu a vyzářený výkon, zároveň má ale i senzory pro měření kvality vzduchu v místnosti, můžete ho všelijak programovat a například i vytvářet profily vytápění pro různé členy domácnosti. A poslouží také jako Wi-Fi router a bezdrátová nabíječka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chytré topení je ozdobeno horní dřevěnou deskou. Vzhledem k zahřívání je umístění bezdrátové nabíječky lehce diskutabilní, ale vestavěný Wi-Fi router nebo čidla pro měření kvality ovzduší se bezesporu hodí

Samotný hardware uvnitř je bezúdržbový. Nemá žádné pohyblivé části, ventilátory či pevné disky. Pouze několik výpočetních čipů a další řídící elektroniku pasivně chlazenou.

A co je nejlepší. Zaplatíte jen za jeho pořízení, vytápění už je pak zdarma. Díky přesnému měření totiž zařízení ví, kolik elektrické energie spotřebovalo a tyto náklady jsou vypláceny zpět na účet uživatele.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik energie se spotřebovalo a jak kvalitní vzduch je v místnosti? Vše lze podrobně monitorovat

Výpočetní datacentrum

Ze strany firem, které by chtěli výpočetní výkon těchto zařízení využít, se jedná o výpočetní datacentrum jako každé jiné. Objednají si u provozovatele požadovanou službu a už se nemusí starat, kde jejich výpočty probíhají. Dohodnutý výpočetní výkon mají zkrátka zajištěný.

Je třeba zdůraznit, že toto distribuované datacentrum slouží k výpočtům, nikoli k ukládání dat. Žádná data uložená v cloudu tedy neleží v domácnostech roztroušených všude možně. Tam se dostanou jen střípky z výpočetních úloh a ze samostatného radiátoru nelze získat žádná smysluplná data.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládat topení můžete senzorovými tlačítky přímo na topení, anebo skrze chytrou aplikaci

Díky tomuto modelu se tvůrcům podařilo přesvědčit i bankovní instituce, aby toto nevšední datacentrum využily. Těm totiž nahrává další vlastnost tohoto řešení – hodí se pro plánované výpočty, tedy nikoli v reálném čase. Zkrátka ke zpracování přichystaného balíku transakcí.

Pro zákazníky je hlavní výhodou cena. Provozovatelé totiž nemusí stavět obrovské datacentrum, platit za jeho pronájem a především pak za technologie k jeho chlazení. A na samotnou výrobu topných těles jim přispějí sami zákazníci, kteří si je koupí. Díky tomu jsou náklady ze strany zájemce o výpočetní výkon přibližně čtvrtinové oproti standardnímu datacentru.

Co zima a léto? Vyřešeno

Topení lze podle potřeby regulovat. Chytře je vyřešena i problematika ročních období, aby v létě topení nehřálo zbytečně moc a v zimě poskytlo dostatečný výkon.

Zaprvé je celá síť těchto zařízení hromadně optimalizována a řízena tak, aby byl výkon rovnoměrně rozložen, případně směrován k těm uživatelům, kteří si zrovna chtějí zatopit. Když není dostatek výpočetní „práce“ a lidé chtějí více tepla, pustí se do oběhu projekty distribuovaných výpočtů různých výzkumných organizací. Takových projektů využívající distribuované výpočty je celá řada, od výzkumu rakoviny až po analýzu dat z vesmíru. Nikdy tak nebude problém, aby bylo „čím zatopit“.

Klepněte pro větší obrázek
Uvnitř topení je bezúdržbový, pasivně chlazený výpočetní počítač se třemi procesory

O něco horší je to v létě, kdy naopak potřeba topit není. To tvůrci řeší tím, že je výpočetní výkon jednotlivých radiátorů výrazně naddimenzovaný. Uvnitř výpočetního počítače pracuje hned trojice procesorů s širokým rozsahem nastavení zátěže (Intel Core i7). Standardně pracují podtaktované a vyprodukují jen tolik tepla, co průměrný člověk.

V létě tak topení standardně bude topit jen velmi slabě a efekt bude takový, jakoby v místnosti pobývala jedna osoba navíc. To aspoň slibují tvůrci. Pokud by neměli pravdu, museli byste holt častěji větrat anebo část ušetřených peněz za topení investovat do klimatizace. Řešení každopádně zaujme především v severněji položených zemích.

Topení vyprodukuje maximálně 500 W tepelného výkonu. Aby se teplo vyzařovalo pozvolna, jedná se o akumulační těleso s hmotností 27 kg. Napájí se z běžné sítě. Ovládat lze přes dotykový dřevěný panel se senzorovými plochami anebo skrze mobilní aplikaci.

V Česku se zatím s provozem nepočítá, ale s důrazným „zatím“. Není žádný velký problém řešení distribuovat v podstatě kdekoli. Zatím jsou ale pro tvůrce důležitější větší trhy, kde mohou oslovit více zákazníků na obou stranách.

Diskuze (97) Další článek: Chytrý relaxátor vás naučí správně odpočívat

Témata článku: CES 2017, IoT, CO2, Datová centra, Ušetřené peníze, Dostatečný výkon, Výpočetní výkon, Dóm, Datové centrum, Uspokojení, Bezdrátová nabíječka, Vytápění, Polární kruh, Roční období, Topné těleso, Přípojka, Sony Vegas Pro, Zahřívání, Těleso, Výpočetní čip, Internetová přípojka, DOM, Severní polární kruh, Přesné měření, Kus25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
GTA 5 stále vypadá k světu, nové modifikace ji přibližují fotorealismu

GTA 5 stále vypadá k světu, nové modifikace ji přibližují fotorealismu

Grand Theft Auto V má za sebou pěknou řádku let, ale komunita moderů nepolevuje.

Michal Maliarov
Grand Theft Auto VModifikace
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows