miro FP 175 17 palců v LCD

V současnosti mnoho uživatelů počítačů váhá mezi koupí klasického monitoru a LCD displeje. My jsme se na jednoho zástupce 17" LCD podívali blíže.

Klepněte pro větší obrázekJednalo se o plochý panel miro FP 175 na bázi aktivní technologie TFT (Thin Film Tranzistor) o viditelné úhlopříčce 17". Úhlopříčka 17" zde reprezentuje viditelnou úhlopříčku 43,2 cm nebo plochu 337,9 x 270,3 mm, což téměř odpovídá klasickému 19" monitoru. Maximální rozlišení je 1280x1024 při 75 Hz. Tato obnovovací frekvence je pro LCD panely dostačující, protože LCD buňky mají svou setrvačnost. Design panelu je střízlivý, ale pěkný. Ve spodní části monitoru najdeme integrovanou lištu s reproduktory a výstupem pro sluchátka a vstupem pro mikrofon. Bohužel, jak tomu u podobných integrovaných reproduktorů bývá zvykem, mohou sloužit maximálně tak k přehrávání zvuků Windows. Za další nevýhodu považuji to, že napájení není umístěno přímo v displeji, ale je řešeno pomocí externího 12V adaptéru. Displej se nedá nastavit výškově, ani otáčet okolo osy, lze ho pouze naklopit dopředu nebo dozadu. Spotřeba elektrické energie při provozu je střední (48 W), ovšem v úsporném režimu pouhých 5 W.

Často zmiňovaným handicapem LCD displejů bývá jejich pomalá odezva na změny. Bohužel musím potvrdit, Klepněte pro větší obrázekže u tohoto LCD tomu opravdu tak je. Například při posouvání internetových stránek pomocí kolečka myši byl obraz jakoby v závěsu a srovnal se až po zastavení. Odezvu výrobce uvádí do 50 ms, průměr bych viděl tak na 40 ms. Poslední výtka směřuje k nepřítomnosti digitálního vstupu (DVI-D) – k dispozici je pouze analogový (D-Sub) vstup – a k náročnému připojování tohoto analogového vstupu. Obrazový i napájecí konektor jsou umístěny svisle dolů, těsně u zadní stěny displeje, takže jejich připojení vyžaduje určitou zručnost.

Klepněte pro větší obrázek

 

Další výtky k displeji nemám; práce s ním byla velmi příjemná. Obraz byl čistý, barvy jasné a živé. Pár vadných pixelů se našlo, ale byly na okraji obrazu a po čase jsem si jich ani nevšiml. Podle vyjádření společnosti Agora, která monitory značky miro dováží, důvodem k reklamaci může být více než 15 vadných bodů, a to za předpokladu, že dva vadné body jsou od sebe vzdáleny minimálně 2 mm. Pokud je vzdálenost menší než 2 mm, mohou být vadné body maximálně 3. Potěšila funkce Auto (automaticky a kvalitně roztáhne obraz na celou šíři monitoru a nastaví vyvážení bílé, jas a kontrast), detailní vyvážení jednotlivých barev (červená/zelená/modrá) nebo volba pro vypnutí panelu po určité době nečinnosti. Hlasitost reproduktorů a jas můžete ovlivňovat, aniž byste přímo vstupovali do OSD menu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro sledování kvality displeje byly použity testovací obrazce PCTuningu. Veškeré hodnoty displeje se povedlo seřídit tak, že jsem byl až překvapen. Žádná přepálená bílá místa, shluky tmavých černých plošek nebo zaniklé proužky na kalhotách u testovacího obrázku. Jediné, co displeji dělalo problémy, bylo růžové pozadí u testu homogenity – barva nebyla jednolitá a směrem dolů se zesvětlovala.

Hledáte-li něco, co zabírá málo místa, vyznačuje se ostrým obrazem, neprodukuje teplo ani jiné záření, a nehodláte upravovat fotografie, zpracovávat video nebo hrát hry, můžete o tomto LCD uvažovat. Škoda jen té odezvy.

Parametry:

obrazovka TFT Active Matrix LCD
viditelná úhlopříčka 17" (43,2 cm)
bodová rozteč 0,264 mm
signálové vstupy Analogový RGB s oddělenou synchronizací TTL
ergonomie UL 1950, TUV-GS, IES Standard, CSA, FCC-Class B, CE Mark, FDA/DHHS, RFI, TCO`99,
rozměry Š x V x H 422 x 420 x 216,5 mm
úhel pohledu (vertikální/horizontální) –60°~+60°/–40°~+60°
hmotnost 6 kg
odezva neuvedena
maximální hodnota jasu 235cd/m2
maximální hodnota kontrastu 300:1
cena 23 168 Kč bez DPH

Zapůjčeno od firmy Agora.
Diskuze (24) Další článek: Pentium 4 Willamette - není zájem?

Témata článku: Video, LCD, Čistá energie, Maximální jas, Úsporný tranzistor, Úhlopříčka, Růžová sluchátka, Agora, Jednotlivá buňka, PAL, Maximální vzdálenost, Odezva, Aktivní technologie, Mir, Střední vzdálenost, Maximální hodnota, Handicap, Zelená plocha, Obrazový vstup, Mira, Bílé místo, Plochý panel


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní