Mapy

Minulost vs. současnost. Jak vedle sebe srovnat staré a nové letecké snímky Česka?

Český úřad zeměměřický a katastrální testuje nový Geoprohlížeč. Mapová aplikace s desítkami různých vrstev se svým uživatelským rozhraním konečně posouvá do 21. století, je také rychlejší a má více funkcí. Původní Geoprohlížeč skončí k 3. listopadu 2020.

Užitečnou novinkou je možnost srovnat si dvě různé mapy vedle sebe (postup najdete i na videu):

  1. V horní liště klikněte na Přidat vrstvy.
  2. Jako první vyberete například Ortofoto ČR (aktuální letecké snímky).
  3. Jako druhou pak Archivní ortofoto, u níž si ještě zvolíte konkrétní rok. Jen myslete na to, že v daném roce se snímkuje vždy jen část území.
  4. Přes tlačítko Menu v levném horním rohu vyberte Překrývání a klikněte na Začni překrývat.
  5. Nyní můžete posuvníkem jednoduše zobrazovat dvě různé vrstvy. Přes tlačítko Seznam vrstev můžete ony archivní snímky nahradit jiným rokem.

Geoprohlížeč toho ale samozřejmě nabízí mnohem více. Můžete otestovat spoustu různých vrstev včetně infračervených (CIR), reliéfních či katastrálních map. Lze v něm měřit vzdálenosti i výměry. Nebo ukáže jiné souřadnicové systémy, ČÚZK totiž standardně pracuje s Křovákovým zobrazením s vychýleným severem.

Do nové aplikace již úřad přenesl také archivní mapy a analýzu výškopisu.

via Kamil Zmeškal

Váš názor Další článek: Notebook Lenovo IdeaPad 5 s Ryzenem 5: 16 GB paměti a výkon za příjemnou cenu

Témata článku: Software, Mapy, Analýza, CIRO, Geoprohlížeč, Jak, Česká republika, Snímek, Letecký snímek, ČÚZK, Mapa, Aplikace, Vrstva, Český úřad zeměměřický