Minox představuje digitální minifotoaparát DD1

Německá firma Minox, výrobce legendárních špionážních fotoaparátů Minox nebo digitálního fotoaparátu Leica M3, uvedla svoji novinku s označením DD1. Jedná se o 2 megapixelový digitální fotoaparát zajímavý svým technickým konceptem a především netradičním designem, který připomíná kosmickou loď ze seriálu Star Trek.
Tělo fotoaparátu je kulaté a ploché. Kvalitní ostrost a světelnost snímků je dosažena pěti vícevrstvými skleněnými čočkami s IR filtrem. Objektiv je celkově nejnápadnějším prvkem a tvoří střed celého přístroje. Je také nejdůležitější komponentou v kvalitativním řetězci. V kombinaci s 2.1 megapixelovým čipem, propracovanou elektronikou a speciálně vyvinutým programovým vybavením poskytuje brilantní kvalitu snímků s celkově přirozeným ztvárněním.

Z důvodu zvláštního tvaru nemá fotoaparát žádný LCD displej, ale jen dvoumístný číslicový segment, který plní funkci počítadla snímků. Pro výběr kompozice záběru je k dispozici alespoň integrovaný optický hledáček. Přístroj má ohniskovou vzdálenost od 48 mm a systém fix-foxcus. Stylová závěrka, zdířka na baterii a konektor USB jsou umístěny na vnějším okraji těla přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

DD1 ukládá snímky do interní flash paměti o kapacitě 32 MB. Ta ale bohužel není rozšiřitelná, takže počet pořízených snímků je tím limitován. Fotoaparát umí zachytit také video o rozlišení 320x240 pixelů do formátu AVI. Všechny důležité funkce jsou ergonomicky navrženy a začleněny do vícefunkčního tlačítka na zadní straně přístroje, kterým se aparát rovněž uvádí do chodu. Ovládání je velmi jednoduché a nevyžaduje dlouhé studování příruček - i začátečník je s fotoaparátem schopen ihned pracovat. Expoziční rozsah je od půl metru po nekonečno. Expozice je indikována akustickým signálem. Napájení zajišťuje baterie typu CR2 a přístroj je napájen také při připojení přes USB. Po 60 sekundách nečinnosti se přístroj automaticky vypíná.

Značka Minox vždy zaručovala jemnou mechanickou preciznost při miniauturních rozměrech. Tento základní princip je aplikován rovněž na DD1, která vznikala pod heslem "Preciznost do každé kapsy". Očekává se, že se stane dalším milníkem v historii Minoxu. V kontextu unikátních výrobků této firmy se jedná jistě o ojedinělý produkt, a pouhý předefinovaný fixní zaostřovací systém je u této kategorie "obrazových záznamníků" bežný. Avšak jistým "mínusem" se jeví absence externí paměťové karty. Počet 40 fotografií, které se zhruba vejdou do interní paměti při lepším rozlišení může být málo, zvláště při delších cestách bez možnosti přístupu k PC nebo notebooku. Je to zřejmě daň za nekonvenční uspořádání a tvar, protože jiní výrobci umí slot na SD kartu vtěsnat i do velmi malých digitálů (viz Axia eyeplate mega). Jistým řešením pak může být externí přenosná "imagebanka" nebo zařízení na instatntní ukládání snímků jakým je "Dispy" od firmy Green House.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry minifotoaparátu jsou 83 x 75 x 32 mm (průměr 2,9 palce) a váží 120 gramů. Má být dostupný ještě v srpnu za cenu okolo 200 Euro. Fotoaparát podporuje Microsoft Windows 98SE/ME/2000/XP a MacOS 9.x. Na webových stránkách výrobce je možno nalézt trojrozměrné animace a prohlédnout si tak fotoaparát dokonale ze všech stran.

Parametry

Fotosenzor: 3.0 MP CMOS (2.1 MP hardwarové rozlišení)
Režimy rozlišení: Super High Resolution (3.0 MP): 2048 x 1536 pixelů (Interpolation)
Fine High Resolution (2.1 MP) or Fine Low Resolution (2.1 MP): 1600 x 1200 pixelů
Super Low Resolution (2.1 MP): 1600 x 1200 pixelů
Web-Cam / Video: 320 x 240 pixelů
Interní paměť: FLASH 32 MB
Kompresní poměry: super/high (3.0 MP): 1:9 / fine/high (2.1 MP): 1:5 fine/low (2.1 MP): 1:7,5 / super/low (2.1 MP): 1:12
Kapacita paměti: Super High Resolution (3.0 MP): průměrně 40 snímků
Fine High Resolution (2.1 MP): průměrně 40 snímků
Fine Low Resolution (2.1 MP): průměrně 60 snímků
Operační paměť: 16 MB SD-RAM
Clona: F 2.8
Ohnisková vzdálenost: 9,6 mm / 0,38 palce: průměr. 48 mm / 1.89 palce
Vyvážení bílé: automatické
Samospoušť: 10 sekund

O firmě Minox

Lotyššský inženýr Walter Zapp (narozen 4. září 1904 v Rize) chtěl vytvořit malý přenosný fotoaparát, který by dobře sedl do dlaně a přesto měl vysokou kvalitu. Subminiaturní kamera Minox, v různých variantách, byla po léta nejpoužívanějším špionážním fotoaparátem. Tento přístroj, považovaný za jeden z divů technologie, byl jeden z prvních, který byl dosažitelný. Kamera se původně vyráběla v letech 1937 až 1944 v Rize. Používala speciální film o čtvrtinové velikosti vzhledem k standardnímu 35 mm kinofilmu, s kapacitou až 50 snímků.

V letech 1958 až 1972 byl vyráběn model Minox B v ultralehkém hliníkovém krytu. Vzhledem k malé velikosti fotoaparátu, bylo snadné ho skrýt a pracovat s ním prostřednictvím jedné ruky. Přitom poskytoval znamenité fotografie a výborně se hodil k fotografování zblízka, což se dalo využívat např. k ofocení tajných dokumentů.

V roce 1969 byl uveden Minox C. Usvědčený vyzvědač John A. Walker ml. používal Minox dodaný KGB k fotografování tajných kódů používaných Národní bezpečnostní agenturou v USA pro Sověty. Řada těchto zajímavých minifotoaparátů používajících film formátu 8x11 je velmi dlouhá a obsahuje mnoho dalších modifikací přičemž je neustále zdokonalována. Aktuální modely mají označení TLX a CLX. V současnosti se firma Minox prezentuje především jako výrobce kvalitních digitálních fotopřístrojů, i když v její nabídce nalezneme i "klasické" fotoaparáty na kinofilm, kompakty i dalekohledy. Z její digitální produkce zaujal zejména loňský model MINOX Digital Classic Camera Leica M3 2.1.

Diskuze (13) Další článek: Otevřený dopis členům CZ.NIC

Témata článku: Video, Dalekohledy, Leica, Jemné rozlišení, Kinofilmy, Resolution, Dlouhý snímek, Trojrozměrný snímek, Green House, Zvláštní tvar, Trojrozměrný model, Rozlišení, Fine, Walker, Walter, Riga, Mp, Vnější okraj, Bílá elektronika, Speciální film, Dlouhá léta, Malý výrobce


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku