Minolta Dimage Xt: trojitý zoom do kapsy

Dimage Xt se řadí k nejmenším digitálním fotoaparátům na světě a mimo rozměrů zaujme i unikátním vestavěným objektivem s trojnásobným zoomem.
Kapitoly článku

Tělo fotoaparátu je vyrobeno ze stříbrného kovu a propůjčuje tak přístroji elegantní vzhled. Na čele najdeme objektiv (při vypnutém přístroji je překryt automaticky posouvanou chromovanou krytkou), blesk a hledáček. Jelikož Dimage dokáže pracovat i se zvukem, tak se v dolní části nachází několik otvorů za nimiž je skryt mikrofon. Pokud přístroj otočíme, spatříme LCD displej (úhlopříčka 3,8 cm), optický hledáček, otočný volič režimů (fotografie, video, prohlížení, nastavení), ovladač ZOOM, programovatelné klávesy a klasické ovládací prvky (menu, vypínání displeje, blesku a mazání/rychlé prohlížení snímků).

Spolu s s fotoaparátem získáte i poutko na ruku, USB kabel, TV kabel, nabíječku na akumulátory, samotný akumulátor a CD s ovladači.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Dobře se ovládající střízlík

Jistě se sluší zmínit, že jsem měl tu čest s jedním z nejtenčích digitálních fotoaparátů s 3x optickým zoomem na světě. Přístroj má miniaturními rozměry nejen co se týče tloušťky (20 mm). Výška 67 mm, šířka 85,5 mm i hmotnost 120g se také pohodlně schovají v kapsičce u košile. Mohlo by se zdát, že u takto titěrného zařízení bude problém s jeho ovládáním. Ale není tomu tak. Oblíbil jsem si hlavně jakýsi polojoystick pro ovládání zoomu a menu (nahoru, dolu + stisknout), ale také dvě programovatelná tlačítka po jeho stranách. Těm můžete přiřadit téměř jakoukoliv funkci důležitou pro fotografování (korekci expozice, vyvážení bílé, režim snímání, citlivost ISO nebo režim činnosti). Menu obsahuje vždy tři záložky: Basic, Custom 1 a Custom 2. Je velice pěkně graficky zpracované a největším problémem při jeho procházení se mi jevila nemožnost pohybu „polojoysticku“ do stran. To by procházení nabídkami ještě více zjednodušilo.

Co se vlastně ukrývá uvnitř?

Do neuvěřitelně úzkého těla přístroje japonští konstruktéři vměstnali mimo jiné 9elementovou optiku s 3x optickým zoomem (ten je možno doplnit ještě vypínatelným 4x digitálním zoomem) a CCD snímač o rozlišení 3,3 MPx. Světelnost objektivu se pohybuje mezi f=2,8 až f=3,6, zoomem měnitelná ohnisková vzdálenost čítá F=5,7 – 17,1 mm (odpovídá 37 - 111 mm). Zaostřit je přístroj schopen již ve vzdálenosti 15 cm od snímaného objektu. Při samotném fotografování si máme možnost zvolit buď bodové, nebo celoplošně zostřování (5 zaostřovacích bodů). O samotný akt sejmutí snímku se stará uzávěrka s expozičním časem 1/1000 až 4 s.

A co z toho poté vyleze?

Na výběr máme čtyři rozlišení: 640 x 480, 1280 x 960, 1600 x 1200 a 2048 x 1536 px (velice jsem postrádal klasické a pro uchování fotografií běžné 1024 x 768) a čtyři kvality komprese (TIFF, Fine, Standart a Economy). Exportní fotografií formát je tedy .TIFF nebo .JPG, pro videa .MOV a pro zvuky .WAV. Co se týče kvality fotografií, byl jsem spokojen, i když jsem většinu času používal z důvodu malé kapacity karty ekonomickou, tedy nejztrátovější kompresi. Snímky se po vytvoření ukládají na SD nebo MMC karty.

Světlo, video, zvuk…

O dodatečné nasvícení scény se stará celkem rychle se nabíjející blesk, který dokáže pracovat ve všech obvyklých režimech (automatický, automatický s redukcí červených očí, vyrovnávací, noční scéna, vypnuto). Jak jsem již výše naznačil, přistroj dokáže nahrávat i video se zvukem. Mimo to že si ke každému snímku můžete namluvit 15sekundovou poznámku (v praxi jsem to sice ani jednou nepoužil, ale určitě se najdou i situace, kdy tato funkce bude k nezaplacení), můžete Minoltu využít i jako plnohodnotný digitální záznamník (na 128MB paměťovou kartu se vejde 180 minut hlasového záznamu). Video lze na foťáčku nahrávat libovolně dlouhé (samozřejmě v závislosti na velikosti paměťové karty) a to ve dvou rozlišeních: 320 x 240, či 160 x 120 pixelů, přičemž přístroj pořídí 15 snímků za vteřinu. Výsledek si lze ihned, včetně zvuku přehrát na LCD displeji.

Akumulátor, základ života

Minolta pro model Dimage Xt použila Li-Ion akumulátor s typovým označením NP-200. Při běžném používání na něj vyfotíte něco kolem 150 snímků, nebo si můžete 2 hodiny prohlížet své výtvory. Po vybití se buď celý foťák, či jen samotný akumulátor vloží do nabíječky, kde se zhruba za 2,5 hodiny dobije. Jelikož má nabíječ podobně miniaturní rozměry jako foťák, doporučuji ho mít stále při sobě.

Cesta na monitor

Pro propojení s USB portem počítače se dodává USB kabel s proprietárním konektorem. Instalace ovladačů proběhne po připojení samozřejmě automaticky. Na přiloženém CD najdeme ještě program Minolta Dimage Viewer, Remote Camera Driver a Quick Time Player (pro videa MOV). Jak jste jistě poznali, Dimage jde používat i jako webkamerka. Při jejím používání jsem ale nebyl s kvalitou obrazu úplně spokojen. Vše se mi totiž zdálo až příliš laděné do červena. Poslední výtka, kterou bych měl ohledně propojení s PC se týká displeje. Ten se při zasunutí USB kabelu totiž rozsvítí a zhasne až při jeho odpojení.

Ortel: Nevinen

Minolta Dimage Xt je ideální stylový doplněk do vaši digisbírky. Za cenu kolem 13 000 korun dostanete opravdu skvělý exponát nejen co se týče vzhledu. Je zde totiž použita kvalitní optika, jednoduché ovládání a v neposlední řadě také kvalitní dílenské zpracování. To vše dělá z Minolty jednoho z favoritů nižší střední třídy.

Ukázkové fotky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zapůjčil: Minolta
Cena: přibližně 13000 Kč včetně DPH

Témata článku: Video, Zoom, Úzké video, Kinofilmy, Black and White, Nabíječka, Paměťové karty, Paměťová karta, Zatažená obloha, Žárovka, Nejtenčí USB, Automatické zaostřování, Skutečný obraz, Živý snímek, Maximální počet, NTSC, Proprietární konektor, Fotografie video, Staré video, Přibližná doba, Minolta, Move, Blesky, Technický parametr, Skutečný obrPřehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

Přehled aprílových vtípků 2021: Ajťáci se dnes opět neberou vážně

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2021 ** Článek postupně aktualizujeme ** Pokud sami nějaký objevíte, podělte se v komentářích

Lukáš Václavík
AprílBulvár a vtípky
Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

Když e-mail nestačí: šest způsobů, jak poslat velký soubor nebo video

** Potřebujete poslat velký soubor, který se „nevejde“ do e-mailu? ** Pak máte několik možností, jak dostat data k jejich příjemci ** Podívejte se na šest způsobu, jak poslat velký soubor nebo video

Karel Kilián
SouborÚložištěCloud
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware