Minolta Dimage Xt: trojitý zoom do kapsy

Dimage Xt se řadí k nejmenším digitálním fotoaparátům na světě a mimo rozměrů zaujme i unikátním vestavěným objektivem s trojnásobným zoomem.
Kapitoly článku

Tělo fotoaparátu je vyrobeno ze stříbrného kovu a propůjčuje tak přístroji elegantní vzhled. Na čele najdeme objektiv (při vypnutém přístroji je překryt automaticky posouvanou chromovanou krytkou), blesk a hledáček. Jelikož Dimage dokáže pracovat i se zvukem, tak se v dolní části nachází několik otvorů za nimiž je skryt mikrofon. Pokud přístroj otočíme, spatříme LCD displej (úhlopříčka 3,8 cm), optický hledáček, otočný volič režimů (fotografie, video, prohlížení, nastavení), ovladač ZOOM, programovatelné klávesy a klasické ovládací prvky (menu, vypínání displeje, blesku a mazání/rychlé prohlížení snímků).

Spolu s s fotoaparátem získáte i poutko na ruku, USB kabel, TV kabel, nabíječku na akumulátory, samotný akumulátor a CD s ovladači.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Dobře se ovládající střízlík

Jistě se sluší zmínit, že jsem měl tu čest s jedním z nejtenčích digitálních fotoaparátů s 3x optickým zoomem na světě. Přístroj má miniaturními rozměry nejen co se týče tloušťky (20 mm). Výška 67 mm, šířka 85,5 mm i hmotnost 120g se také pohodlně schovají v kapsičce u košile. Mohlo by se zdát, že u takto titěrného zařízení bude problém s jeho ovládáním. Ale není tomu tak. Oblíbil jsem si hlavně jakýsi polojoystick pro ovládání zoomu a menu (nahoru, dolu + stisknout), ale také dvě programovatelná tlačítka po jeho stranách. Těm můžete přiřadit téměř jakoukoliv funkci důležitou pro fotografování (korekci expozice, vyvážení bílé, režim snímání, citlivost ISO nebo režim činnosti). Menu obsahuje vždy tři záložky: Basic, Custom 1 a Custom 2. Je velice pěkně graficky zpracované a největším problémem při jeho procházení se mi jevila nemožnost pohybu „polojoysticku“ do stran. To by procházení nabídkami ještě více zjednodušilo.

Co se vlastně ukrývá uvnitř?

Do neuvěřitelně úzkého těla přístroje japonští konstruktéři vměstnali mimo jiné 9elementovou optiku s 3x optickým zoomem (ten je možno doplnit ještě vypínatelným 4x digitálním zoomem) a CCD snímač o rozlišení 3,3 MPx. Světelnost objektivu se pohybuje mezi f=2,8 až f=3,6, zoomem měnitelná ohnisková vzdálenost čítá F=5,7 – 17,1 mm (odpovídá 37 - 111 mm). Zaostřit je přístroj schopen již ve vzdálenosti 15 cm od snímaného objektu. Při samotném fotografování si máme možnost zvolit buď bodové, nebo celoplošně zostřování (5 zaostřovacích bodů). O samotný akt sejmutí snímku se stará uzávěrka s expozičním časem 1/1000 až 4 s.

A co z toho poté vyleze?

Na výběr máme čtyři rozlišení: 640 x 480, 1280 x 960, 1600 x 1200 a 2048 x 1536 px (velice jsem postrádal klasické a pro uchování fotografií běžné 1024 x 768) a čtyři kvality komprese (TIFF, Fine, Standart a Economy). Exportní fotografií formát je tedy .TIFF nebo .JPG, pro videa .MOV a pro zvuky .WAV. Co se týče kvality fotografií, byl jsem spokojen, i když jsem většinu času používal z důvodu malé kapacity karty ekonomickou, tedy nejztrátovější kompresi. Snímky se po vytvoření ukládají na SD nebo MMC karty.

Světlo, video, zvuk…

O dodatečné nasvícení scény se stará celkem rychle se nabíjející blesk, který dokáže pracovat ve všech obvyklých režimech (automatický, automatický s redukcí červených očí, vyrovnávací, noční scéna, vypnuto). Jak jsem již výše naznačil, přistroj dokáže nahrávat i video se zvukem. Mimo to že si ke každému snímku můžete namluvit 15sekundovou poznámku (v praxi jsem to sice ani jednou nepoužil, ale určitě se najdou i situace, kdy tato funkce bude k nezaplacení), můžete Minoltu využít i jako plnohodnotný digitální záznamník (na 128MB paměťovou kartu se vejde 180 minut hlasového záznamu). Video lze na foťáčku nahrávat libovolně dlouhé (samozřejmě v závislosti na velikosti paměťové karty) a to ve dvou rozlišeních: 320 x 240, či 160 x 120 pixelů, přičemž přístroj pořídí 15 snímků za vteřinu. Výsledek si lze ihned, včetně zvuku přehrát na LCD displeji.

Akumulátor, základ života

Minolta pro model Dimage Xt použila Li-Ion akumulátor s typovým označením NP-200. Při běžném používání na něj vyfotíte něco kolem 150 snímků, nebo si můžete 2 hodiny prohlížet své výtvory. Po vybití se buď celý foťák, či jen samotný akumulátor vloží do nabíječky, kde se zhruba za 2,5 hodiny dobije. Jelikož má nabíječ podobně miniaturní rozměry jako foťák, doporučuji ho mít stále při sobě.

Cesta na monitor

Pro propojení s USB portem počítače se dodává USB kabel s proprietárním konektorem. Instalace ovladačů proběhne po připojení samozřejmě automaticky. Na přiloženém CD najdeme ještě program Minolta Dimage Viewer, Remote Camera Driver a Quick Time Player (pro videa MOV). Jak jste jistě poznali, Dimage jde používat i jako webkamerka. Při jejím používání jsem ale nebyl s kvalitou obrazu úplně spokojen. Vše se mi totiž zdálo až příliš laděné do červena. Poslední výtka, kterou bych měl ohledně propojení s PC se týká displeje. Ten se při zasunutí USB kabelu totiž rozsvítí a zhasne až při jeho odpojení.

Ortel: Nevinen

Minolta Dimage Xt je ideální stylový doplněk do vaši digisbírky. Za cenu kolem 13 000 korun dostanete opravdu skvělý exponát nejen co se týče vzhledu. Je zde totiž použita kvalitní optika, jednoduché ovládání a v neposlední řadě také kvalitní dílenské zpracování. To vše dělá z Minolty jednoho z favoritů nižší střední třídy.

Ukázkové fotky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zapůjčil: Minolta
Cena: přibližně 13000 Kč včetně DPH

Témata článku: Video, Živý snímek, Úzké video, Přibližná doba, Skutečný obraz, Nabíječka, Move, Maximální počet, Starý přístroj, Automatické zaostřování, Zvukový komentář, Paměťová karta, Minolta, Nejtenčí USB, Fine, Zoom, Custom, Žárovka, Kinofilmy, Kvalitní optika, Paměťové karty, Monofonní zvuk, Staré video, Technický parametr, Skutečný obr


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF