Minolta DiMAGE X20 - recenze

Před nepříliš dlouhou dobou jsme na Živě recenzovali Minoltu DiMAGE Xt. Nyní vás podrobněji seznámíme s kolegou tohoto digitálního fotoaparátu - Minoltou DiMAGE s označením X20.

Základní rozdíl mezi těmito fotoaparáty je v rozlišení. Zatímco Xtéčko je 3mpix fotoaparát, X20 nabízí rozlišení "pouhých" 2 megapixelů. To se na dnešní dobu může zdát jako poměrně málo, ale na druhou stranu nezapomínejme, že digitální fotografování objevují stále noví a noví zájemci a pro něj tento přístroj velmi vhodný jako vstupní brána do digisvěta.

X20 je fotoaparát více než sympatický. Sice mu chybí hledáček - musíte si tedy vystačit s LCD displejem, ale na druhou stranu kvalita obrazu v hledáčku je u většiny digitálů této kategorie (a i u digitálů kategorií vyšších) lehce opomíjeným faktorem a tak jeho absence snad ani příliš nevadí.

Přístroj má velmi malé rozměry - s mírami 86 (W) x 67 (H) x 23,5 (D) mm se řadí mezi opravdové prcky. Dojem umocňuje ještě váha, která je pouhých 115 gramů (tedy asi jako středně lehký mobilní telefon). Na druhou stranu, přístroj je „jinak“ malý než jiné miniaturní přístroje. Zejména vzhledem k malé hloubce přístroje (něco málo přes 2 cm) jsem měl občas problémy jej „pořádně“ chytit a to se v několika případech negativně podepsalo na kvalitě výsledných fotek - byly roztřesené více, než bylo za daných podmínek nutné.

Pro koho je fotoaparát vhodný

Hodnotit tento fotoaparát a určit pro kterou skupinu uživatelů je vhodný, není vůbec jednoduché. Na jednu stranu se jedná o malého elegána, který se může dobře vyjímat v dámské kabelce, na druhou stranu to není fotoaparát absolutně bez funkcí a kvalitní provedení firmy Minolta má taky svá nepopiratelná plus, která se odráží jak na provedení a práci se samotným fotoaparátem, tak i na výsledné kvalitě fotografií.

Pokud vystačíte s automatem, kterému chybí hledáček, ale na druhou stranu se chcete blýsknout netradičním fotoaparátem nebo prostě chcete být styloví, může být Minolta Dimage X20 tím pravým zbožím právě pro vás.

Design přístroje

Jak jsem již napsal o několik řádek výše - X20 je elegán. Designéři si vyhráli se všemi detaily a na výsledné podobě je to velmi znát. LCD displej je zapuštěn do těla fotoaparátu, takže není přímo vystaven nebezpečí poškrábání.

Klepněte pro větší obrázekMikrofon je na přední straně fotoaparátu vedle blesku (reproduktor na zadní vedle LCD). Krytku objektivu je vysouvací a otevírá se automaticky po zapnutí přístroje. Přestože aparát nemá klasický vysouvací objektiv, optická soustava uvnitř fotoaparátu umožňuje využívat až trojnásobný optický zoom.

Přístup do menu se ovládá pomocí tlačítka na zadní straně, pohybujete se v něm pomocí křížového ovladače, které je ale řešen trochu nešťastně. Jak je vidět z fotografií, jedná se o ovladač, který využívá tlačítko zoom a dvě tlačítka po stranách pro pohyb v menu. Vzhledem k vzdálenosti jednotlivých tlačítek od sebe není možné je ovládat nakláněním palce, jak je obvyklé u jiných ovladačů řešených tímto způsobem. Palec musíte na jednotlivá tlačítka přesouvat a to není příliš praktické. Dá se na to ale zvyknout.

Dalším tlačítkem na zadní straně fotoaparátu se ovládá režim přehrávání. Tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje je umístěno na horní straně vedle spouště. Na stejném místě je přepínač ovládající režim focení nebo videa.

Otvor pro SD kartu nemá žádný kryt, za to je vedle viditelná několikabarevné dioda indikující práci s kartou. Několikabarevně svítící diody jsou i na přední straně fotoaparátu - jsou aktivní při zapínání i vypínání přístroje.

Pěkně je vyveden kryt USB portu - nejedná se o žádnou gumovou záslepku jako u jiných digitálů, ale o pěknou roletku, která přesně pasuje na konektor USB portu - detaily dotažené na maximum.

Jak je u digitálů z dílny Minolty zvykem, přístroj má předdefinované zvuky na určité činnosti. Například při zmáčknutí spouště se ozve zvuk, který vydávají při focení klasické zrcadlovky.

Ovládání

Většina funkcí fotoaparátu je přístupná z menu. Užitečné je, že nejpoužívanější funkci (vyvážení bílé, kompenzace expozice, režim blesku) je možno nastavit na dvě funkční tlačítka.

Pohyb v menu probíhá prostřednictvím zmíněného nepříliš praktického křížového ovladače. Při vstupu je vidět celkem 9 voleb - nastavení barvy / ČB, portrét, velikost snímků, blesk, režim focení, vyvážení bílé, kompenzace expozice, kvalita snímků a přístup do dalšího menu (kde lze nastavit funkční klávesy, citlivost - auto nebo ISO 64-400, hlasové poznámky, tisk data, používání digitálního zoomu). Přístroj nemá možnost manuálního nastavení, ale to u fotoaparátu této třídy nelze čekat.

Jak fotí

Klepněte pro větší obrázekKvalita výsledných fotografií je velmi dobrá. Při nastavení ISO na automat přístroj za špatných světelných podmínek volí možná trochu vyšší hodnoty než by bylo nezbytně nutné. To se negativně projevuje vyšší hladinou šumu. Lépe je nastavit ISO pevně na hodnotu 100 nebo 200. Podobně jako u jiných aparátů v této cenové relaci, nedoporučuji používat nastavení na nejvyšší ISO 400, potom je hladina šumu opravdu velmi vysoká.

Přístroj je schopný zaostřit od 10 centimetrů a nemá režim makra. Rychlost závěrky je v rozmezí 1/1000-4 vteřin. Vysoký čas dovoluje dělat dobré noční fotky i bez použití blesku. Oproti modelu Xt došlo ke zlepšení kresby v rozích snímků.

Délka zaznamenávaného videa s monofonním zvukem (15 fps) je omezeno maximální velikostí paměťové karty. Rozlišení může být 160x120 nebo 320x240 pixelů.

Baterie

Výrobce udává výdrž baterií při focení na nejvyšší kvalitu, s použitím blesku na 50 % fotek na cca 110 snímků. Moje praktická zkušenost, kdy jsem blesk používal výrazně méně, za to prohlížení snímků velmi často, tento údaj víceméně potvrzuje. 90 až 100 snímků je při použití dvou plně nabitých akumulátorů s vyšší kapacitou reálných. To je myslím velmi slušné.

Dodávané příslušenství

V balení s přístrojem se dodává pouze 8MB Secure Digital paměťová karta. To je velmi málo. Doporučuji koupi alespoň 128MB karty. Dále balení obsahuje manuál, prohlížeč, kabel pro připojení k TV, řemínek a dvě baterie.

Závěr

Pokud se chcete blýsknout a image hraje podstatnou roli ve vašem životě, bude Minolta DiMAGE X20 vaším dobrým společníkem. Jedná se o dobrý automat postavený na kvalitních základech firmy Minolta. Kvalita výsledných fotografií vás rozhodně nezklame.

Kde jsou testovací snímky?

Vzhledem k tomu, že přístroj produkuje snímky, které jsou kvalitou velmi podobné těm z Minolty Xt, přinášíme místo běžných ukázek pouze odkaz na starší recenzi Minolty Xt.

Váš názor Další článek: Recenze HOOP Dandy 230: malý a funkcemi našlapaný MP3 přehrávač

Témata článku: Praktická zkušenost, Recenze, Nabitý akumulátor, Minolta, Automaty, Optická soustava, Vysouvací konektor, Klasické zrcadlo, Kvalita snímků, Zadní strana, Digitální fotoaparáty recenze, REC, Jednotlivé fotky, Druhá strana, Monofonní zvuk, Špatná podmínka, Malé balení, Blesky, Nejvyšší detail


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF