Minolta DiMAGE Scan Elite 5400: digitálně na kinofilm

Pokud máte bohatý archiv kinofilmů, které byste chtěli digitalizovat, nebo jste naopak profesionál, který nechce přijít o investici do kvalitního analogového vybavení, zaujme vás jistě tento filmový skener.

V dnešní době digitálních fotoaparátů postupně skenery ustupují do ústraní, to ale neznamená, že by nějak ustrnuly ve vývoji. V kategorii filmových skenerů, tedy skenerů snímajících diapozitivy či negativy z kinofilmu, se navíc přenesla luxusní výbava i do dostupných produktů. Pokud tedy máte rozsáhlý archiv kinofilmů a současně nechcete přijít o investici do svého drahého analogového fotoaparátu, je filmový skener zajímavým řešením.

V létě se na našem trhu představila novinka, jedna z několika mála zástupců rodiny filmových skenerů, Minolta DiMAGE Scan Elite 5400. Jedná se o vskutku malé, kompaktní a elegantní zařízení na stůl, kterým můžete skenovat nejrozšířenější kinofilmový formát velikosti 35 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skener se řadí mezi menší a luxusně provedené kousky. Filmové skenery vypadají běžně zcela jinak než ty deskové, tento ale vyniká i mezi filmovými.

Skener se mi zalíbil už při prohlížení jeho fotek na webu. Tento pocit se jen utvrdil po jeho vybalení z krabice. Elegantní podlouhlá karoserie upoutá svým hliníkovým čelním panelem s oválným otvorem pro film a čtyřmi chromovanými ovládacími prvky.

První kovové tlačítko obsahuje diodku a slouží pro zapnutí a vypnutí skeneru. Druhé tlačítko využijete spolu s nainstalovanou utilitou k okamžitému skenování. Třetí tlačítko vysouvá adaptér pro filmový pás nebo diapozitivy v rámečcích. Posledním ovládacím prvkem je větší a vystouplý otočný knoflík pro možnost ručního ostření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do skeneru se filmy nebo diapozitivy vkládají pomocí adaptérů, uprostře je adaptér na kinofilm, vpravo na diapozitivy.

Na zadním panelu jsou konektory napájení a dva konektory pro datové spojení s počítačem: USB 2.0 a FireWire.

Součástí dodávky skeneru jsou USB i FireWire kabel, adaptér pro filmový pás se šesti snímky a adaptér pro čtyři diapozitivy v rámečcích. Dalším vybavením je malý a hezký, leč naprosto zbytečný stojánek. Samozřejmostí je síťový zdroj.

Technické parametry

Elektroniku snímání tvoří třířádkový CCD snímač s maximálním optickým rozlišením 5400 bodů na řádek. V této cenové kategorii je to naprosto bezkonkurenční. Nejedná se totiž o interpolované, ale skutečně o fyzické rozlišení. Snímací optika se skládá z osmi členů ve čtyřech skupinách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celková fotka byla skenována na nejvyšší rozměr a rozlišení, výsledek po ořezu měl 4992 x 7600 - při DPI 300 možno použít na tisk plakátu A2 ofsetem! * Na výřezu z originálu si všimněte prokreslení detailů a relativně malého zrna. Pro fotonadšence: snímek pořízen z ruky fotoaparátem Canon EOS 50 + setový objektiv, foceno v té době na běžný film Kodak s ISO200)

Snímač je pevně uchycen v konstrukci skeneru. Při skenování a ostření se pohybuje průsvitná předloha (negativ či diapozitiv) v adaptéru uvnitř skeneru pomoci velmi přesného, jemného krokového motorku. Zdrojem světla, jak je obvyklé u většiny skenerů, je fluorescenční lampa se studenou katodou.

Dalším velmi hodnotným parametrem u tohoto skeneru je dynamický rozsah (densita). V této kategorii skenerů opět nevídané číslo 4,8. Jedná se sice o "počítanou" hodnotu, jaká je skutečná densita se mi nepodařilo zjistit. Nicméně excelentní podání barev a nízký šum ve tmavých plochách mi říká - neřeš, nepátrej.

Převodník A/D se svými 16 bity umožňuje maximalizovat kvalitu barevného podání při výstupu v souborech s barevnou hloubku 8 nebo 16 bitů na kanál. Tímto, vcelku dnes běžným nastavením, získáme velmi kvalitní podání barev a pro následné zpracování velmi věrnou škálu barevných tonů. Např. pleťovky nebo přírodní záběry jsou dokonalé.

Dobrý a ještě lepší obraz

Díky technologii skeneru a chytře navržené skenovací utilitě se vám podaří dostat i z dosti poškozeného, nekvalitního, starého a třeba i vybledlého záběru úžasný výsledek.

Toho dosáhnete s pomocí několika hardwarových a softwarových funkcí. Pomocí 16bitového A/D převodníku, vysoké densitě CCD snímače, ale i možnosti několikanásobného skenování jednoho snímku, zaznamenáte velmi mnoho jemných detailů. Můžete použít 2, 4, 8 nebo dokonce 16násobného počtu průchodů skenování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skenovaný výřez na nejvyšší rozlišení DPI 5400 – 16 bitů se dvěma průchody * Zvětšený detail, všimněte si jemných drobností. Ve skutečnosti je hlava s očima na diapozitivu velká resp. malá 3 mm! - bohužel při tomto záběru byl použit film s větším zrnem : a obrázky nebyly po té nikterak upravovány (např. softwarově doostřeny)

Skvělých výsledků pro snížení hrubosti filmového zrna na diapozitivu nebo negativu, dosáhnete pomocí funkce Grain Dissolver. Pro rychlé a snadné vyleštění předlohy, pro rychlé opravy vybledlých barev, pře nebo podexponování a další neduhy starých nebo nekvalitních filmových předloh slouží další udělátko Pixel Polish. Posledním a nejvýraznějším vylepšovačem kvality obrazu je HW technologie DigitalICE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bez zapnutých funkcí Grain Dissolver a D-ICE * se zapnutými funkcemi Grain Dissolver a D-ICE * detail skenu v rozlišení DPI 3200. Všimněte si zjemnění zrna díky Grain Dissolver.

Tato funkce, kterou poprvé představily skenery firmy Nikon, dokáže opravovat vady na filmu, jako jsou např. škrábance, prachové nečistoty, otisky prstů a další. Pracuje na principu přesného snímání povrchu infračerveným paprskem, je tedy implementována do hardwaru. Při zapnutí funkce Digital ICE se při samotném skenování sleduje povrch filmu a zaznamenává sebemenší odchylka celistvosti emulze (škrábanec, prachová částečka atd.). Posléze složitý algoritmus vyhodnotí zaznamenané souřadnice poškození a pomocí několika metod interpolace nahradí chybějící pixely do výsledného obrazu. Výsledná doba skenu se notně prodlouží a závisí i na výkonu počítače. V plných rozlišeních se jedná i o velmi objemné soubory.

Instalace skeneru a software

Na přibaleném cédéčku jsou všechny potřebné ovladače (PC a MAC), program pro skenování a kompletní úpravu výsledku DiMAGE Scan Utility, jednoduchá a rychlá utilitka Easy Scan Utility nebo utilita pro dávkové skenování Batch Scan Utility.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S touto utilitou se dosahuje velké produktivity, ovšem pozor na nastavení velikosti (vhodné pro skeny menší než A4). Dalším programem je odlehčená verze Photoshopu – Adobe Photoshop Elements 2.0 – k dalšímu zpracování digitálních obrázků. Papírový manuál zde nehledejte, elektronický manuál ve formátu PDF je rovněž na CD.

Instalace skeneru proběhla ve Windows XP i Windows 2000 zcela bezproblémově. Po připojení přes kabel USB i FireWire, počítač automaticky skener našel a nabídnul dialogové menu pro instalaci ovladače.

Klepněte pro větší obrázek Pracovní okno DiMAGE Scan Utility

Program DiMAGE Scan Utility patří svým vzhledem spíše mezi starší koncepci. Nicméně přehledností a množstvím funkcí patří mezi profesionální skenovací programy. Ovládání programu je přirozené a velmi intuitivní.

Skenujeme a upravujeme

Vložíte-li ústřižek filmu (max. 6 políček) do filmového adapteru, nezapomeňte na správnou orientaci hlava/pata – nebudete muset otáčet ve skenovacím programu. Mohli byste používat i bavlněné rukavice, alespoň tak nepoškodíte a zbytečně neznečistíte film. Také byste měli film vložit emulzí směrem ke snímači, aby vám správně fungoval Digital ICE. Orientace je graficky znázorněna na adapteru, vždy se ještě podívejte proti světlu, zda správně sedí políčka s okénky adapteru. Adaptér s filmem lehce vložte na okraj otvoru skeneru, opět se nemůžete splést, vše je graficky znázorněno na adaptéru, skener si ho sám podá.

Nejdříve naskenujete všechny snímky v adaptéru rychlým indexem. Potom je nutné CCD snímač pořádně zaostřit na film. K tomu slouží buď automatický jednobodový Autofocus nebo ovládání programového ladění Power Focus či ruční ostření na skeneru.

Potom nastavíte náhledovou kvalitu snímků a předskenujete vybraný snímek. Dále provedete základní obrazové úpravy (jas, kontrast, gama apod.), případně zapnete funkce na vylepšení kvality (digital ICE, Grain Dissolver, Pixel Polish) a snímek naskenujete ve finální kvalitě v požadovaném rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekPo naskenování můžete výsledek ještě poopravit pomocí velkého množství funkcí pro korekce intenzity barev, jednotlivých kanálů, jasu, kontrastu. Můžete provádět detailní úpravy histogramu, které znáte z Adobe Photoshopu, několik funkcí na úpravu ostrosti apod.

Rychlost skenování závisí na výsledném rozlišení, respektive jak velkou část filmu skener snímá. Rovněž při zapnutí funkce vícenásobného skenování počítejte s násobky času. Stejně tak při zapnutí funkce DigitalICE, jak jsem psal výše, se čas může i velmi značně protáhnout. Pokud skenujete negativy, nemusíte se obávat o kvalitu. Sice to má opět neblahý vliv na výsledný čas, ale algoritmus na převod do pozitivních barev je dokonalý.

Rychlosti snímání (zjednodušeně) PC III 256 RAM MS Windows 2000 USB 2.0

index (6 snímků) 21 s
předsken 10 s
final scan (117MB) 60 s (bez korekcí, 8 bitů, diapozitiv)
final scan 20 min. a více (digital ICE + korekce)

Výsledná kvalita skenů je naprosto nekompromisní. Skeny 35 mm diapozitivů lze klidně použít i pro tisky velikosti A4-A3 na kvalitní papír prestižních časopisů. Pro větší tisky A3-A2 je nutno počítat s hrubším zrnem a samozřejmě s kvalitnějším nastavením a časově náročnějším skenováním. Po převedení třeba na 90DPI můžeme vytisknout na inkjet plotrech plakát s výškou přes dva metry.

Klady

+ Design a malé kompaktní rozměry
+ Kvalita barev a ostrost skenu
+ Jednoduchá obsluha
+ Příznivá cena

Zápory

- Omezení velikosti a druhu skenované předlohy – 35 mm diapozitiv/negativ
- Nízká produktivita - při nastavení adekvátní kvality při rozměrech nad A4
- Ve velmi tmavých plochách se objevuje šum

Parametry

Skener Minolta DiMAGE Scan Elite 5400
optické rozlišení: 5400 DPI
skenované předlohy: 24,61 x 36,69 mm
výstupní rozlišení max: 5232 x 7800 pixelů
výstupní tiskové (300DPI) 44 x 64 cm
rozměry (Š x V x H): 65 x 165 x 360 mm
hmotnost: 2,5 kg
minimální konfigurace: Pentium 166 MHz nebo PowerPC G3, 128MB RAM a 600 MB volného místa na HDD
doporučená konfigurace: Pentium III-IV nebo PowerPC G4, 256-512MB RAM a 2 GB volného místa na HDD - čím vyšší výkon počítače, tím rychleji bude trvat ta část, kdy se interně zpracovávají údaje při korekcích a úpravách fotografie (Digital ICE, Pixel Polish, Grain Dissolver)
Cena: 27 668 včetně DPH (Cybex.cz)

Kontakt: Minolta

 

Diskuze (1) Další článek: Microsoft má patent na HTML aplikace

Témata článku: Software, Windows, Úžasný výsledek, Malý rozměr, Skener, Nízký jas, Jemné rozlišení, Objektivy nikon, Utility, Elegantní počítač, Ruční úprava, EOS, Úprava PC zdroje, Plotry, Canon EOS, Skenery, Volná plocha, Částečka, Výsledné rozlišení, Adapter, Jemný detail, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Scan, Otočný knoflík, Luxusní elektronika


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky