Minolta DiMAGE E203: Kompaktní (nižší) střední třída

V životním běhu digitálního fotoaparátu je šest měsíců dlouhá doba – o své místo na stránkách časopisů si mezitím řekne nejeden konkurent a (bez výjimky klesající) cenová křivka několikrát změní svou strmost. Právě půl roku je u nás nabízen aparát Minolta DiMAGE E203 a ještě stále neprošel tou téměř nepostřehnutelnou změnou z prodejního artiklu v muzejní exponát. Má to své důvody.
Tento článek najdete v časopisu Computer 5/02, který vyšel 14. 3. 2002

Daniel Mikšík

Vybavení

Především je to přístroj s čipem CCD o dvou milionech pixelů, tedy s rozlišením už (a stále ještě) postačujícím potřebám fotografa-amatéra bez velkých uměleckých ambicí. Dále je to aparát s objektivem umožňujícím až třikrát změnit ohniskovou vzdálenost, což je rys veskrze sympatický, a schopným zaostřit od 25 cm v režimu makro (jinak od 0,8 m) – to jsou naopak parametry průměrné.

Klepněte pro větší obrázek

Celkovou koncepcí směřuje tento fotoaparát do kategorie automatických přístrojů, takže nastavení hodnot clony a času probíhá zcela automaticky, v režimu „manuál“ lze vybrat jeden ze dvou způsobů měření světla: váhové se zdůrazněným středem, nebo bodové.

Citlivost snímacího čipu (ekvivalent ISO 100) rovněž není možné měnit, při špatných světelných podmínkách však lze v manuálním režimu vybrat položku „dlouhá závěrka“ (long shutter) a dosáhnout tak expozičních časů až 2 s, a tím také výrazně lepších obrazových výsledků. Dalšími možnostmi, jak zasáhnout do způsobu expozice, je volba vyvážení bílé barvy (automatické, denní světlo, žárovka, zářivka, blesk) a korekce expozice (+/–1,5 EV). Blesk s udávaným dosahem 0,8–3 m lze používat v obvyklých režimech: automatický, automatický s redukcí jevu červených očí, vyrovnávací, vypnutý. Vestavěné kreativní programy zahrnují položky krajina, noční portrét, makro a samospoušť.

Užívání

Vnějším provedením splňuje DiMAGE E203 základní požadavky kompaktního digitálního fotoaparátu – malé kovové tělo, elegantní design, jednoduché ovládání. Na horní straně přístroje najdeme pouze spoušť a základní přepínací kolečko s pěti polohami: setup, prohlížení/přehrávání, vypnuto, automatický režim, manuální režim. Všechny zbývající ovládací prvky jsou umístěny v pravé části zadní stěny: stavový displej, tlačítko pro přepínání režimu blesku a kreativních programů, tlačítko pro výběr rozlišení výsledného obrázku (1 600 × 1 200, 1 280 × 960, 640 × 480), LCD monitor, tlačítko pro jeho zapnutí, tlačítko pro vstup do menu a konečně čtyřpolohový ovládací joystick.

Menu zobrazované na LCD displeji je jednoduché a přehledné, jen přepínací tlačítka jsou snad až nadmíru „prostorově úsporná“ a kladou relativně vysoký odpor. Hlavní ovládací joystick také není vždy přesný a při pohybu a nastavování v menu často dělal jiné věci, než jaké jsem si přál.

K provozu je aparát připraven ve srovnání s ostatními dosud testovanými přístroji velmi rychle (první obrázek exponuje za 3,4 s), zpoždění spouště bez namáčknutí je rovněž velmi slušné: 0,8–0,9 s.

Portrét Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Upozornění: větší linkované obrázky jsou v plném rozlišení fotoaparátu 1600x1200 a mají velikost od 250 do 400 kB.

Obrazové výsledky (ostrost, kresba, barevné podání) jsou výborné tam, kde je dostatek světla, v horších světelných podmínkách a při nutnosti vyrovnávat se s výraznými rozdíly jasu/stínu je znát úbytek výkonu. Komprimační algoritmus sice používá poměrně vysokého stupně komprese (produkuje obrázky o velikosti 250–500 kB), ale nijak viditelně nedegraduje kvalitu snímků.

Hodnocení

Minolta DiMAGE E203 stojí na hranici mezi plně automatickými kompaktními fotoaparáty a přístroji nabízejícími rozsáhlejší možnosti uživatelských zásahů do způsobu expozice. Rozlišení čipu CCD, rozměry, způsob ovládání a poskytované obrazové výsledky z něj činí spolehlivý rodinný či dokumentární fotoaparát. Vzhledem k době setrvání na trhu se pomalu přesouvá ze střední do nižší střední třídy, ale ve srovnání s podobně postiženou konkurencí rozhodně obstojí.

Plusy a mínusy

+ rychlost
+ trojnásobný optický zoom
+ výborný poměr komprese a kvality snímku
chybějící krytka objektivu
méně přesné ovládání
parametry
snímací prvek CCD, 2,1 mil. pixelů
objektiv* 35–105 mm; F: 2,8–4,6
manuální nastavení korekce expozice
max. výst. rozlišení a formát 1 600 × 1 200 bodů, JPEG
paměťové médium SD, MMC
komunikační rozhraní USB 1.1
LCD úhlopříčka 38 mm, 118 000 pixelů
napájení 2 akumulátory AA, 1 lithiová baterie CR-V3, síťový napáječ
rozměry (š × v × h) 101,5 × 61,5 × 40 mm
hmotnost (bez akumulátorů) 175 g
* údaje odpovídající kinofilmu

digitální kompaktní fotoaparát Minolta DiMAGE E203
Zdroj: Minolta, Brno
Telefon: (05) 41 55 85 11
Cena: 18 990 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (2) Další článek: Microsoft chystá Windows XP SE

Témata článku: Střední vzdálenost, Červené tlačítko, Střední třída, Joystick, Kinofilmy, Kompakt, Třída, Spolehlivý způsob, Vnější provedení, Dlouhá záruka, Kompaktní digitální fotoaparáty, Kompaktní rozměr, Žárovka, Střední, Str, Špatná podmínka, Přesná poloha, Komp, Režim, Jednoduché tělo, Kovové tělo, Vysoký dosah, TRI, Blesky, Špatné rozlišení


Určitě si přečtěte

Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky