MiniZip – ExplorerZip v bleděmodrém

Virovou novinkou je červík MiniZip, který ovšem není vůbec nic nového, je to jen ExplorerZip trochu jinak zakódovaný.
Virovou novinkou je červík MiniZip, který ovšem není vůbec nic nového, je to jen ExplorerZip trochu jinak zakódovaný. O ExplorerZipu jsme na Živě psali, dojde vám prostě anglicky psaný e-mail, kde je vám doporučeno se podívat na přibalené soubory, které jsou komprimovány ve zdánlivě samorozbalujícím se archívu. Když tento soubor spustíte, počítač se zaviruje a rozešle opět e-maily se sebou samým na lidi ve vašem adresáři. Kromě toho si na disku vybírá soubory s příponou .C, .CPP, .H, .ASM, .DOC, .XLS a .PPT, kterým nastavuje nulovou délku. Dokáže tedy zmařit dost práce.

MiniZip využívá toho, že antivirové společnosti docela slušně analyzují i komprimované soubory, zabalené například programem PKLite, nicméně nějak zapomněly na trochu obskurnější NeoLite. MiniZip je tak prostě virem ExplorerZip, jehož kód byl archivován NeoLitem. Díky tomu to viru si jistě NeoLite oblíbí i antivirové společnosti, které jej zařadí na seznam podporovaných komprimačních programů.

Několik amerických společností již hlásilo napadení tímto virem.

Důležitý update
Virus MiniZip se objevil v České republice a bohužel dnes ráno i ve firmě Computer Press. Ještě neaktualizovaný antivirový systém firmy jej nerozpoznal a někteří naši zaměstnanci ve spěchu odklikli tento virus a spustili ho. Virus byl již z firemních strojů odstraněn, nicméně některé e-maily již odešly. Proto upozorňujeme, že naši zaměstanci píší skutečně česky a neposílají vám určitě soubor ZIPPED_FILES.EXE dobrovolně. Virus také využívá triku, že při otevření zprávy v Outlooku jsou přiložené soubory umístěné s ikonami na spodní liště, tam je při prvním pohledu vidět jen ikona WinZIPu a text ZIPPED_FILES, přípona .EXE je až na dalším řádku, který není hned viditelný. Zpráva vám přijde jako odpověď na jinou vaši zprávu, podle subjectu e-mailu ji nepoznáte.
Váš názor Další článek: Microsoft zabalil Fahrenheit a jede si jen na svém písečku

Témata článku: Virus, Winzip, Psaný e-mail, Neaktualizovaný systém, Ble, .doc


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky