Koronavirus | Internet | Hudba, filmy, seriály

Ministerstvo průmyslu žádá streamovací služby, ať zapomenou na HD a vysílají v nízké kvalitě

Pokud vás v následujících dnech překvapí nižší kvalita vaší IPTV nebo zapůjčeného filmů z některé z tuzemských videopůjčoven, na vině může být žádost zdejšího ministerstva průmyslu, aby namísto v HD/4K/8K vysílaly v nízké „SD“ kvalitě.

Ministerstvo vychází ze staršího prohlášení Evropské komise a sdružení státních regulátorů BEREC, které už minulý týden zveřejnil Český telekomunikační úřad. V tomto textu se nicméně pouze píše, že by měli internetoví poskytovatelé a streamovací služby porušit síťovou neutralitu v případě, že bude reálně hrozit přetížení sítě.

a3da46ad-2187-4bbb-94cb-0d53f9272def
Zvýšený průtok dat českým uzlem NIX, který propojuje desítky ISP a poskytovatelů obsahu, se už začal projevovat v měsíčním a ročním grafu

Skutečně ale hrozí? Velcí tuzemští poskytovatelé připojení k internetu a klíčové peeringové uzly by měly alespoň prozatím vydržet mnohem větší zátěž, něž kterou aktuálně Česko zažívá kvůli tomu, že  lidé přirozeně sedí doma a koukají na web.

Projekt Fenix vznikl kvůli DoS

Důvodů je hned několik, přičemž jedním z těch klíčových je projekt FENIX. Zrodil se v roce 2013 jako reakce na tehdejší vlnu DoS útoků a jeho členy jsou organizace, které mají několikanásobné jištění proti nečekaným špičkám v internetovém provozu.

bc248230-be86-468e-b8e4-b882850dca9e
Členové Fenixu by měli díky robustnější síťové architektuře utáhnout i mnohem větší zátěž

Stručně řečeno, pokud je váš operátor součástí Fenixu, už podle podmínek členství by na tom měl být mnohem lépe než ten, který se nyní může potýkat s nebývalou zátěží stovek tisíc Čechů na home-office.

V každém případě, český internet zatím nekolabuje a svět uklidňují i velké infrastrukturální služby jako Google Cloud, Amazon Web Services nebo třeba Microsoft Azure, byť ten poslední měl problémy v jednom ze svých britských datových center poté, co se v týdnu začala také Británie houfně uzavírat ve svých domovech.

ČTÚ a MPO: Nižší rozlišení obrazu ve streamu pomůže snížit přetížení datových sítí

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad se obrátily na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb. Stejně jako Evropská komise a Sdružení evropských regulačních orgánů je žádají, aby v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. 

Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo. MPO a ČTÚ tak navazují na výzvu Evropské komise a Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC z 19. března 2020. Více informací je k dispozici zde a také zde.

Diskuze (64) Další článek: Muskova SpaceX bude zásobovat budoucí vesmírnou stanici Gateway

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,