Koronavirus | Internet | Hudba, filmy, seriály

Ministerstvo průmyslu žádá streamovací služby, ať zapomenou na HD a vysílají v nízké kvalitě

Pokud vás v následujících dnech překvapí nižší kvalita vaší IPTV nebo zapůjčeného filmů z některé z tuzemských videopůjčoven, na vině může být žádost zdejšího ministerstva průmyslu, aby namísto v HD/4K/8K vysílaly v nízké „SD“ kvalitě.

Ministerstvo vychází ze staršího prohlášení Evropské komise a sdružení státních regulátorů BEREC, které už minulý týden zveřejnil Český telekomunikační úřad. V tomto textu se nicméně pouze píše, že by měli internetoví poskytovatelé a streamovací služby porušit síťovou neutralitu v případě, že bude reálně hrozit přetížení sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Zvýšený průtok dat českým uzlem NIX, který propojuje desítky ISP a poskytovatelů obsahu, se už začal projevovat v měsíčním a ročním grafu

Skutečně ale hrozí? Velcí tuzemští poskytovatelé připojení k internetu a klíčové peeringové uzly by měly alespoň prozatím vydržet mnohem větší zátěž, něž kterou aktuálně Česko zažívá kvůli tomu, že  lidé přirozeně sedí doma a koukají na web.

Projekt Fenix vznikl kvůli DoS

Důvodů je hned několik, přičemž jedním z těch klíčových je projekt FENIX. Zrodil se v roce 2013 jako reakce na tehdejší vlnu DoS útoků a jeho členy jsou organizace, které mají několikanásobné jištění proti nečekaným špičkám v internetovém provozu.

Klepněte pro větší obrázek
Členové Fenixu by měli díky robustnější síťové architektuře utáhnout i mnohem větší zátěž

Stručně řečeno, pokud je váš operátor součástí Fenixu, už podle podmínek členství by na tom měl být mnohem lépe než ten, který se nyní může potýkat s nebývalou zátěží stovek tisíc Čechů na home-office.

V každém případě, český internet zatím nekolabuje a svět uklidňují i velké infrastrukturální služby jako Google Cloud, Amazon Web Services nebo třeba Microsoft Azure, byť ten poslední měl problémy v jednom ze svých britských datových center poté, co se v týdnu začala také Británie houfně uzavírat ve svých domovech.

ČTÚ a MPO: Nižší rozlišení obrazu ve streamu pomůže snížit přetížení datových sítí

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad se obrátily na poskytovatele tuzemských streamovacích služeb. Stejně jako Evropská komise a Sdružení evropských regulačních orgánů je žádají, aby v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. 

Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo. MPO a ČTÚ tak navazují na výzvu Evropské komise a Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC z 19. března 2020. Více informací je k dispozici zde a také zde.

Diskuze (64) Další článek: Bill Gates k pandemii: je nutné na 6 až 10 týdnů zastavit celé Spojené státy

Témata článku: Koronavirus, Internet, Hudba, filmy, seriály, COVID-19, Velká Británie, IPTV, Stream, DOS, Poskytovatel obsahu, Poskytovatel, Nízká kvalita, Rozlišení obrazu, Evropská komise, AWS, ISP, Fenix, Fenixu, Microsoft Azur, Streamovací služba, Česká republika, Google Cloud, BEREC


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 100

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X