Ministerstvo informatiky zaplatí audit ADSL

Jak jsme vás již na Živě v několika článcích informovali, na českém telekomunikačním trhu se chystá nezávislý audit ADSL, který by měl ukázat, jak na tom ČR skutečně s ADSL je. Až do včerejška nebylo ale jasné, kdo tento audit zaplatí, což poněkud ztěžovalo jeho realizaci.

O co vlastně jde

Myšlenka nezávislého auditu ADSL se zrodila počátkem října, kdy Tele2 oznámilo, že důvodem pro ukončení poskytování ADSL jeho zákazníkům byla špatná a především odlišná kvalita ADSL pro jednotlivé ISP. Český Telecom se proti těmto obviněním samozřejmě ohradil. Krátce poté vystoupil generální ředitel Tiscali ČR – Naveed Gill – s návrhem provést nezávislý audit ADSL, který by tato obvinění definitivně prokázal či vyvrátil. Český Telecom souhlasil. Postupem času se předmět nezávislého auditu rozšířil na celkem šest bodů:

  1. Rychlost aktivace služeb ADSL zákazníkům
  2. Rychlost instalace zákaznického zařízení ADSL
  3. Rychlost odbavení reklamací
  4. Počet a doba trvání odstávek ADSL v důsledku obsluhy služeb Českým Telecomem
  5. Skutečná úroveň agregace
  6. Skutečné přenosové rychlosti u zákazníků v rámci deklarované agregace

Český Telecom 14. 11. oficiálně potvrdil, že souhlasí s měřením všech šesti ukazatelů a zopakoval své stanovisko, že nemá před ISP a veřejností co skrývat. Podle slov tiskového mluvčího Českého Telecomu, Vladana Crhy, si jeho společnost přeje, aby tento audit proběhl a je připravena poskytnout maximální součinnost při jeho realizaci.

Kdo audit provede

Nejprve se řešila otázka toho, jak a kdo celý audit provede. Realizace celého auditu byla rozdělena do dvou fází – stanovení metodiky měření a realizace měření dle stanovené metodiky. První fáze se zatím rozhodli účastnit: Aliatel, Czech On Line, Český Telecom a Tiscali. Contactel a Nextra účast odmítli a ostatní ISP se nechtěli vyjádřit ani v jednom směru.

Otázka, kdo provede zmiňovaný audit ADSL, byla zodpovězena také velice rychle. Jako nezávislá instituce, která by měla dostatečné technické vybavení, znalosti a dostatečný kredit v očích veřejnosti bylo zvoleno České vysoké učení technické v Praze, přesněji Katedra telekomunikační techniky na Fakultě elektrotechnické.

Kdo audit zaplatí

Původně bylo ve hře několik scénářů financování celého auditu – audit by provedlo bezplatně ČTÚ, audit by financovali sami operátoři, audit by platilo Ministerstvo informatiky. První z verzí vypadla jako první. Ta druhá z nich zase nebyla pro některé operátory a ISP příliš lákavá. Jedinou nadějí pro rozsáhlý audit, který by umožňoval účast i těch nejmenších ISP, bylo tedy financování ze strany Ministerstva informatiky. Několikadenní jednání, které proběhlo mezi ministrem informatiky – Vladimírem Mlynářem – a koordinátorem projektu – Martinem Zikmundem – vyvrcholilo při včerejším setkání na Ministerstvu informatiky. Toho se zúčastnil také vedoucí Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT – doc. Ing. Boris Šimák, CSc. a Ing. Jiří Vodrážka, Ph.D. – odborný asistent zabývající se na Katedře telekomunikační techniky problematikou ADSL. A výsledek? Ministerstvo informatiky bude financovat nezávislý audit ADSL ze svého rozpočtu.

„Vysokorychlostní přístup k Internetu je jednou z priorit našeho ministerstva. Nezávislý audit, který provede ČVUT, nám dá informaci o tom, jak na tom ADSL v ČR skutečně je,“ uvedl ministr Mlynář na závěr včerejšího setkání.

V nejbližších dnech tedy ČVUT začne kontaktovat jednotlivé ISP. Ti budou ještě znovu osloveni a informováni o nově vzniklé situaci, která jim umožní se celého auditu účastnit bez jakýchkoliv finančních nároků na jednotlivé účastníky.

Co bude dál

Celý audit si vyžádá pravděpodobně několik měsíců tvrdé práce a nejrůznějších měření, jak na fyzické vrstvě ADSL, tak na vrstvě protokolární (tedy IP). Kdy se začne měřit bude nyní závislé na rychlosti, se kterou se podaří stanovit metodiku měření. Výsledky celého auditu by každopádně měly být k dispozici v průběhu příštího kalendářního roku.

Diskuze (75) Další článek: Servery Debianu byly napadeny hackerem a odstaveny

Témata článku: Audi, Dostatečná rychlost, Otázka toho, Nezávislý audit, Včerejší setkání, Ministerstvo informatiky, Odborný asistent, Audit, ADS, Rozsáhlý audit, Technické vybavení, Měření, Boris, ADSL


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky