Ministerstvo informatiky: Za překlad webu půl milionu

Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která toto pondělí a úterý probíhala v Hradci Králové, představilo Ministerstvo informatiky projekt Bezpečně Online. Jedná se o webové stránky pro uživatele, kteří na nich najdou mnoho užitečných informací k zabezpečení počítače a nerizikovému chování na internetu. Nejasnosti ale zůstávají okolo nákladů na projekt.
Ministerstvo informatiky: Za překlad webu půl milionu

Ministryně Dana Bérová agentuře ČTK v souvislosti s uvedením projektu řekla: „Cílem je poskytnout uživatelům informace, jak lépe chránit počítač, například, že k počítači nemůžeme pustit úplně každého.

Podobnou iniciativu vnímáme jednoznačně pozitivně a Ministerstvo informatiky si za tento typ projektu zaslouží velkou chválu. Z pohledu běžného občana vyvíjí aktivitu, která se ho přímo dotýká. Podobných aktivit přitom ministerstvo vyvíjí více a odborníci i laici tak působení ministryně Bérové vnímají právem pozitivně.

Představuje se: Bezpečně Online

Jádro projektu spočívá ve webových stránkách, které nalezneme na snadno zapamatovatelné adrese www.BezpecneOnline.cz. Jednoduchý vzhled podtrhuje zaměření stránek na méně znalé uživatele. Základem jsou tři kategorie, ve kterých návštěvníci naleznou několik desítek konkrétních rad, jak:

  • chránit počítač,
  • chránit sebe,
  • chránit firmu.

Každá kategorie obsahuje zhruba dvacet podrobně napsaných článků s praktickými radami typu „Jak bezpečně používat Internet Explorer“ (jedním ze sponzorů projektu je společnost Microsoft), „Blokování reklamních pop-up oken“, „Zabezpečení webkamer“, „Nejznámější mýty o internetové bezpečnosti“ a další.

Jednotlivá témata jsou přitom vzájemně pospojována, takže uživatel může přecházet postupně z jednoho tématu na druhé. Během jednoho odpoledne tak lze snadno projít celý web a dozvědět se spoustu zajímavých informací. Potud tedy samá chvála.

Klepněte pro větší obrázek

Chraňte počítač, sebe i firmu!

Kopie 1:1

První otázka se objeví ve chvíli, kdy se návštěvník podívá na stránku partnerů (Microsoft, SPRINX Systems, Hewlett-Packard). Vedle těchto firem je uvedeno také poděkování sdružení GetSafeOnline.org: „Informace uveřejněné na těchto webových stránkách jsou použity s laskavým svolením sdružení GetSafeOnline.org.“

Už letmý pohled na tyto anglicky psané stránky dává tušit, že celý projekt Bezpečně Online je do posledního písmene kopií právě tohoto úspěšného webu. Podobný není jenom vzhled a struktura stránek, ale také veškerý obsah.

V české verzi jsou hlavní odkazy pojmenovány: Chraňte svůj počítač, Chraňte sebe, Chraňte svoji firmu. Anglické stránky nabízí volby: Protect your PC, Protect yourself, Protect your business.

Přeloženy jsou i další odkazy, stejně tak texty článků. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, pokud uvedu, že vlastního obsahu na stránkách Bezpečně Online patrně příliš mnoho není – naprostá většina projektu je kopií úspěšného webu GetSafeOnline.org.


Představu o překladu může dát srovnání úvodního odstavce z článku věnovaného internetovému prohlížeči Mozilla Firefox. Jak je z ukázky patrné, překlad je velmi kvalitní.

Co je to Firefox

Firefox je bezplatný, otevřený internetový prohlížeč, který si lze nainstalovat místo (nebo vedle) programu Internet Explorer. Řada lidí mu dává přednost, protože má navíc některé funkce jako prohlížení v panelech (tabbed browsing), ale jeho popularita stoupá především proto, že je považován za bezpečnější než Internet Explorer.

What is Firefox

Firefox is a free, open-source web browser that can be used instead of (or in addition to) Internet Explorer. Many people prefer it because it has extra features like tabbed browsing but its growing popularity is mainly due to the fact that it is considered safer than Internet Explorer.

Obrázky u článků jsou nasnímány z českých verzí programů. Konkrétně u článku o internetovém prohlížeči Firefox je ale anglická verze přiloženého obrázku názornější, protože autor pro dokumentaci bezpečnostních nastavení zaškrtl nastavení tak, jak je doporučeno v textu. Česká verze naproti tomu doporučuje blokovat vyskakovací okna, příslušné políčko na obrázku ale zaškrtnuto není.


Cena za projekt? Vysoká

Samotné poznání skutečnosti, že celý projekt je pouhým překladem, by ale nebylo důvodem ke kritice – originální i české stránky jsou zpracovány opravdu dobře a uživatelům mohou dát mnoho velmi hodnotných informací. Podle poděkování na českých stránkách také s největší pravděpodobností nedochází k žádnému porušování autorských práv. Co je tedy špatně?

Podle ministryně Bérové na projektu spolupracovalo několik soukromých firem a celý projekt dosud přišel na 450 tisíc korun. Bez ohledu na jeho přínos a profesionální zpracování vyvstávají otázky, zda je tato částka přiměřenou odměnou za překlad cca 80 článků a několika stran dalšího textu.

Jistě, autoři české verze museli připravit také webové stránky (byť i ty jsou víceméně kopií anglického originálu), vytvořit vlastní rejstřík a prolinkovat odkazy. Přes to všechno je odměna téměř půl milionu korun za tento web velmi vysoká.

E-mail tiskové mluvčí Ministerstva informatiky s žádostí o bližší informace byl odeslán v pondělí večer. Do středečního večera nám odpověď nedorazila. Kontaktní telefon pro novináře, uvedený na webových stránkách MI, včera v pět hodin odpoledne také nikdo nezvedal.

Vysvětlení?

Podle zveřejněných informací má na projekt navazovat informační kampaň složená z roadshow a přednášek. Lze uvedenou sumu vysvětlit špatnou interpretací informací v případě, že do ní již jsou zahrnuty náklady i na tyto akce? Potom by uváděná částka byla odůvodnitelná. Stejně tak se naskýtá možnost, že část prostředků šla na pořízení obsahu – v tom případě ale nesedí slova „s laskavým svolením“ použitá v poděkování sdružení GetSafeOnline.org.

Ať je realita jakákoliv, publicita tomuto projektu může pouze prospět a čím dříve se podaří rozptýlit nejasnosti okolo jeho nákladové složky, tím lépe.

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Webkamery online, Pořízený obrázek, Vysoký obsah, Profesionální zpracování, Vysoká částka, Podobný projekt, Překlad, Internetový prohlížeč, Celý internet, People, První otázka, Půl milionu, Protect, Otevřený internet

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 54

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje