Ministerstvo informatiky: 10 milionová pokuta za spam

Nové legislativní úpravy z dílny Ministerstva informatiky: kromě jiného také tvrdé sankce za rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení.

Na tiskové konferenci dne 18. 9. ministr informatiky Vladimír Mlynář oznámil, že bylo ukončeno meziresortní připomínkové řízení k novele zákona o elektronickém podpisu a k návrhu zákona o regulovaných službách informační společnosti.

Obě legislativní úpravy jsou nyní vystaveny na stránkách Ministerstva informatiky k veřejné diskusi.Termín odeslání těchto zákonů do vlády byl zkrácen, čas na podávání veřejných připomínek je proto již jen zhruba 14 dní. Přímý odkaz na veřejné připomínky je zde.

Novela zákona o elektronickém podpisu

Návrh novely zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu upravuje požadavky související s používáním autentizačních dat určených pro autorizaci datové zprávy. Nově bude touto novelou do zákona zaveden pojem „kvalifikované časové razítko“ a upřesněna bude povinnost orgánů veřejné moci přijímat a odesílat elektronicky podepsané datové zprávy prostřednictvím elektronických podatelen. Novela rovněž obsahuje zavedení možnosti používat elektronické značky, které mohou být využity pro označení datových zpráv bez přímé kontroly fyzické osoby. Elektronické značky jsou dle MI ČR nutnou podmínkou propojení jednotlivých úředních registrů. Jsou také podmínkou pro zavedení možnosti získat na pobočkách České pošty ověřené úřední výpisy z některých registrů.

Regulace služeb informační společnosti – úlitba směrnicím EU

O poznání zajímavější je návrh zákona o regulovaných službách informační společnosti.
Ministr informatiky Vladimír Mlynář uvedl, že není zastáncem přílišné regulace na Internetu, avšak že tento zákon vyžaduje směrnice Evropského parlamentu a Rady (2000/31/ES o určitých aspektech služeb informační společnosti, zejména elektronického obchodního styku v rámci vnitřního trhu) a jeho přijetí předpokládá i Bílá kniha o elektronickém obchodu. Jaké jsou tedy nejzajímavější úpravy, uvedené v tomto návrhu zákona?

10 000 000

Číslice uvedená v mezinadpisu by mohla evokovat jistou televizní soutěž, ovšem případného „výherce“ by tato suma asi příliš nepotěšila, byla by pro něj totiž se znaménkem „ – „. Právě 10 milionů korun je maximální sankce, kterou dle návrhu zákona může uložit Úřad na ochranu osobních údajů za zasílání spamu typu nevyžádaných obchodních sdělení, která jsou v návrh zákona zakázána. Jedinou nevyžádanou elektronickou inzercí, která je v tomto návrhu povolena, je zasílání obchodních sdělení podle systému opt-in, tedy pouze s výslovným souhlasem adresáta. Maximální sankce 10 milionů korun dle Vladimíra Mlynáře zapadá do tzv. tvrdé linie, která je většinou zastávána ve státech EU či v USA.

Tato úprava vypadá vcelku chvályhodně, ovšem je třeba podotknout, že reguluje pouze spam typu nevyžádaných obchodních sdělení. Není tedy jisté, zda-li by se tento zákon, pokud bude přijat, mohl v tomto ohledu týkat i jiných než obchodních (např. politických) sdělení.

Já nic, já jsem jen provider …

Další oblastí, kterou návrh zákona upravuje, je odpovědnost poskytovatele služeb za obsah informací poskytovaných na Internetu. Dle návrhu zákona poskytovatel nebude nést odpovědnost za obsah webových stránek, nebude je tedy muset aktivně monitorovat. Ovšem v případě, kdy bude seznámen s protiprávní povahou určitých webových stránek (rozhodnutím soudu), bude mít za povinnost takové stránky znepřístupnit.

Aby se nám na Internetu lépe nakupovalo

Návrh zákona rovněž přesněji vymezuje problematiku informačních povinností při nákupu zboží přes Internet. Dle tohoto návrhu má například dodavatel povinnost elektronicky potvrdit přijetí objednávky. Nově se v návrhu stanoví i pravidla možnosti odstoupení od smlouvy ze strany spotřebitele (například v případě nedostatečných informací ze strany dodavatele).

Připomínky jsou (pravděpodobně) vítány

Jak již bylo uvedeno v úvodu, obě nově zpracované legislativní úpravy jsou nyní vystaveny k veřejné diskusi. Vladimír Mlynář uvedl, že uvítá pokud možno co největší zapojení veřejnosti do této diskuse. Neváhejte tedy a pokud máte k těmto úpravám co říci, vyslovte se (odkaz na veřejné připomínky ještě jednou zde). Možná budete i vyslyšeni. Připomínek je na uvedených stránkách zatím poměrně málo, ovšem uveřejněných reakcí ministerstva na ně je ještě méně, konkrétně vlastně reakce zatím nebyla uveřejněna ani jedna.

Diskuze (49) Další článek: Microsoft varuje před novým červem

Témata článku: Internet, Spam, Pokuty, Vnitřní orgán, Možnost reakcí, Časové razítko, Pokuta, Razítka, Výslovný souhlas, Veřejná služba, Reakce


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 14

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?