Ministerstvo informatiky: 10 milionová pokuta za spam

Nové legislativní úpravy z dílny Ministerstva informatiky: kromě jiného také tvrdé sankce za rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení.

Na tiskové konferenci dne 18. 9. ministr informatiky Vladimír Mlynář oznámil, že bylo ukončeno meziresortní připomínkové řízení k novele zákona o elektronickém podpisu a k návrhu zákona o regulovaných službách informační společnosti.

Obě legislativní úpravy jsou nyní vystaveny na stránkách Ministerstva informatiky k veřejné diskusi.Termín odeslání těchto zákonů do vlády byl zkrácen, čas na podávání veřejných připomínek je proto již jen zhruba 14 dní. Přímý odkaz na veřejné připomínky je zde.

Novela zákona o elektronickém podpisu

Návrh novely zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu upravuje požadavky související s používáním autentizačních dat určených pro autorizaci datové zprávy. Nově bude touto novelou do zákona zaveden pojem „kvalifikované časové razítko“ a upřesněna bude povinnost orgánů veřejné moci přijímat a odesílat elektronicky podepsané datové zprávy prostřednictvím elektronických podatelen. Novela rovněž obsahuje zavedení možnosti používat elektronické značky, které mohou být využity pro označení datových zpráv bez přímé kontroly fyzické osoby. Elektronické značky jsou dle MI ČR nutnou podmínkou propojení jednotlivých úředních registrů. Jsou také podmínkou pro zavedení možnosti získat na pobočkách České pošty ověřené úřední výpisy z některých registrů.

Regulace služeb informační společnosti – úlitba směrnicím EU

O poznání zajímavější je návrh zákona o regulovaných službách informační společnosti.
Ministr informatiky Vladimír Mlynář uvedl, že není zastáncem přílišné regulace na Internetu, avšak že tento zákon vyžaduje směrnice Evropského parlamentu a Rady (2000/31/ES o určitých aspektech služeb informační společnosti, zejména elektronického obchodního styku v rámci vnitřního trhu) a jeho přijetí předpokládá i Bílá kniha o elektronickém obchodu. Jaké jsou tedy nejzajímavější úpravy, uvedené v tomto návrhu zákona?

10 000 000

Číslice uvedená v mezinadpisu by mohla evokovat jistou televizní soutěž, ovšem případného „výherce“ by tato suma asi příliš nepotěšila, byla by pro něj totiž se znaménkem „ – „. Právě 10 milionů korun je maximální sankce, kterou dle návrhu zákona může uložit Úřad na ochranu osobních údajů za zasílání spamu typu nevyžádaných obchodních sdělení, která jsou v návrh zákona zakázána. Jedinou nevyžádanou elektronickou inzercí, která je v tomto návrhu povolena, je zasílání obchodních sdělení podle systému opt-in, tedy pouze s výslovným souhlasem adresáta. Maximální sankce 10 milionů korun dle Vladimíra Mlynáře zapadá do tzv. tvrdé linie, která je většinou zastávána ve státech EU či v USA.

Tato úprava vypadá vcelku chvályhodně, ovšem je třeba podotknout, že reguluje pouze spam typu nevyžádaných obchodních sdělení. Není tedy jisté, zda-li by se tento zákon, pokud bude přijat, mohl v tomto ohledu týkat i jiných než obchodních (např. politických) sdělení.

Já nic, já jsem jen provider …

Další oblastí, kterou návrh zákona upravuje, je odpovědnost poskytovatele služeb za obsah informací poskytovaných na Internetu. Dle návrhu zákona poskytovatel nebude nést odpovědnost za obsah webových stránek, nebude je tedy muset aktivně monitorovat. Ovšem v případě, kdy bude seznámen s protiprávní povahou určitých webových stránek (rozhodnutím soudu), bude mít za povinnost takové stránky znepřístupnit.

Aby se nám na Internetu lépe nakupovalo

Návrh zákona rovněž přesněji vymezuje problematiku informačních povinností při nákupu zboží přes Internet. Dle tohoto návrhu má například dodavatel povinnost elektronicky potvrdit přijetí objednávky. Nově se v návrhu stanoví i pravidla možnosti odstoupení od smlouvy ze strany spotřebitele (například v případě nedostatečných informací ze strany dodavatele).

Připomínky jsou (pravděpodobně) vítány

Jak již bylo uvedeno v úvodu, obě nově zpracované legislativní úpravy jsou nyní vystaveny k veřejné diskusi. Vladimír Mlynář uvedl, že uvítá pokud možno co největší zapojení veřejnosti do této diskuse. Neváhejte tedy a pokud máte k těmto úpravám co říci, vyslovte se (odkaz na veřejné připomínky ještě jednou zde). Možná budete i vyslyšeni. Připomínek je na uvedených stránkách zatím poměrně málo, ovšem uveřejněných reakcí ministerstva na ně je ještě méně, konkrétně vlastně reakce zatím nebyla uveřejněna ani jedna.

Diskuze (49) Další článek: Microsoft varuje před novým červem

Témata článku: Internet, Spam, Pokuty, Pokuta, Možnost reakcí, Časové razítko, Vnitřní orgán, Spa, Výslovný souhlas, Veřejná služba, Razítka, Reakce


Určitě si přečtěte

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

** IPTV je dle mnohých budoucnost televize ** K největším českým poskytovatelům patří Kuki ** Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Jakub Čížek | 26

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů