MiniDisc Sony N510 – nejlepší MP3 přehrávač?

Nejlevnější NetMD přehrávač Sony N510 za slušnou cenu dokáže převálcovat většinu MP3 přehrávačů. Technologie NetMD nabízí rychlé nahrávání skladeb na MiniDisc, čímž odstraňuje jednu z vážných výtek na adresu MiniDisců.
MiniDisc Sony N510 – nejlepší MP3 přehrávač?
Kapitoly článku
MiniDisc je platforma společnosti Sony a je tomu právě 10 let, co spatřila světlo světa. V počítačovém využití se nikdy neuchytila, a tak malé přenosné přehrávače až do nedávna nepřekročily svůj stín obyčejného byť kvalitního přehrávače.

S uvedením technologie NetMD se karta pomalu obrací a jednoduché a rychlé nahrávání spolu s MP3 a WMA kompatibilitou přidávají systému MiniDisc opět na zajímavosti. Jaký je nejlevnější přehrávač s modelovým označením MZ-N510, který bez problémů poráží většinu klasických MP3 přístrojů?

Klepněte pro větší obrázek

Velikostí padne akorát tak do ruky a o mnoho nepřevyšuje rozměr média, jen je tlustší.

NetMD - co to vlastně je?

Již několik let skoro mrtvý systém MiniDisc začala Sony oživovat někdy před dvěma lety. Nastupující MP3 přehrávače a s nimi přicházející jednoduché nahrávání hudby nastartovalo vývoj NetMD technologie, která konečně využívá potenciál MiniDisců na 100 %. Malé rozměry, nízká hmotnost, obrovská výdrž na jedno nabití baterie, vysoká kvalita záznamu – to všechno tady bylo. Nicméně nutnost optického vstupu zdrojového systému (CD přehrávač atp.), pomalé jednorychlostní nahrávání a zoufalé pokusy o změnu v podobě PC linku činily MiniDisc přístroje zajímavé jen pro omezenou skupinu lidí (většinou hudební nadšenci, DJs atp.). Samotný systém NetMD spočívá ve spojení rekordéru (přístroje) s počítačem přes sběrnici USB. Hudbu lze tímto způsobem nahrávat několikanásobně rychleji než přes normální audio vstup.

NetMD v praxi

Ze všeho nejdříve je nutné přístroj připojit k počítači, nainstalovat potřebné ovladače a software SonicStage (součástí dodávky). Následně si v aplikačním rozhraní programu SonicStage vyberete skladby z pevného disku nebo cédéčka, importujete je do virtuální knihovny aplikace a můžete nahrávat. Pokud chcete přenést hudbu ve formátech WAV či MP3, je nutné ji nejprve převést do ATRACu. To za vás samozřejmě udělá program a ihned konvertované skladby nahraje na minidisk. Na výběr máte ze tří režimů formátu ATRAC – SP (nejkvalitnější, rychlost 8×), LP2 (16×) a LP4 (32×). Poslední zmiňovaný se nedoporučuje, jelikož ořezáním basů a výšek skladbu degraduje. V případě, že zvolíte nejlepší kompromis (LP2, rychlost USB 16×), na jeden minidisk vměstnáte až 160 MB hudby (80minutový disk), které jsou nahrány zhruba za 10 minut. V programu SonicStage samozřejmě můžete skladby plně editovat (přesouvat, rozdělovat, spojovat, přejmenovávat), což navíc podporuje i samotný přehrávač. Rychlost komunikace je v tomto případě omezena přehrávačem, sice lze využít i USB 2.0, rychlost se ale nezvýší.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací program SonicStage slouží pro kopírování skladeb na MiniDisc. Skladby musíte mít před kopírováním v knihovně, nejedná se o prosté překopírování souborů ze složky.

Ochrana autorských práv…

Jak jsem se již zmínil, písničky je nejprve nutné importovat do knihovny SonicStage. Vzhledem k jakési ochraně autorských práv je poté lze na nahrát pouze na tři různé MiniDiscy. Tuto překážku ale můžete jednoduše obejít - stačí smazat skladby z knihovny a importovat je znovu. Skladby nahrané na MiniDiscu můžete přenést zpět do počítače (check-in), ale platí jedno omezení – zpět do počítače lze přenést jen skladby nahrané ze stejného počítače a pomocí technologie NetMD. Pokud budete mít MiniDisc nahraný například přes optický vstup, nepůjdou skladby do PC nahrát. Také nesmíte zapomenout, že jakmile přenesete skladby z MiniDiscu do PC, je MiniDisc automaticky smazán.

Témata článku: Software, Sony, Atp, Boule, FM Tuner, Hold, Check In, MiniDisc, Quick, Sprint, Dálkové ovladače, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Špuntová sluchátka, Horní strana, Modré světlo, Nabíječka, Dálkový ovladač, Malá krabička, Opravdový fajnšmekr, Funkce, Dálkové ovládání, Malá část, Stříbrné tělo, Sluchátko, Spona

146 komentářů

Nejnovější komentáře

  • rocker 25. 2. 2007 11:31:42
    MINIDISK JE OPRAVDU NEJLEPŠÍ PŘISTROJ NA ZÁZNAM A PŘEHRÁVÁNI HUDBY.
  • Harvie 22. 2. 2006 21:31:17
    Ne, treba je to jenom omyl, nebo ironický výsměch (nebo taky omylný...
  • Harvie 22. 2. 2006 21:29:05
    to bych si radsi koupil normalini analogový MD, na to nepotrebuju Softwéry...
Určitě si přečtěte

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 43

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí