MiniDisc Sony N510 – nejlepší MP3 přehrávač?

Nejlevnější NetMD přehrávač Sony N510 za slušnou cenu dokáže převálcovat většinu MP3 přehrávačů. Technologie NetMD nabízí rychlé nahrávání skladeb na MiniDisc, čímž odstraňuje jednu z vážných výtek na adresu MiniDisců.
Kapitoly článku
MiniDisc je platforma společnosti Sony a je tomu právě 10 let, co spatřila světlo světa. V počítačovém využití se nikdy neuchytila, a tak malé přenosné přehrávače až do nedávna nepřekročily svůj stín obyčejného byť kvalitního přehrávače.

S uvedením technologie NetMD se karta pomalu obrací a jednoduché a rychlé nahrávání spolu s MP3 a WMA kompatibilitou přidávají systému MiniDisc opět na zajímavosti. Jaký je nejlevnější přehrávač s modelovým označením MZ-N510, který bez problémů poráží většinu klasických MP3 přístrojů?

Klepněte pro větší obrázek

Velikostí padne akorát tak do ruky a o mnoho nepřevyšuje rozměr média, jen je tlustší.

NetMD - co to vlastně je?

Již několik let skoro mrtvý systém MiniDisc začala Sony oživovat někdy před dvěma lety. Nastupující MP3 přehrávače a s nimi přicházející jednoduché nahrávání hudby nastartovalo vývoj NetMD technologie, která konečně využívá potenciál MiniDisců na 100 %. Malé rozměry, nízká hmotnost, obrovská výdrž na jedno nabití baterie, vysoká kvalita záznamu – to všechno tady bylo. Nicméně nutnost optického vstupu zdrojového systému (CD přehrávač atp.), pomalé jednorychlostní nahrávání a zoufalé pokusy o změnu v podobě PC linku činily MiniDisc přístroje zajímavé jen pro omezenou skupinu lidí (většinou hudební nadšenci, DJs atp.). Samotný systém NetMD spočívá ve spojení rekordéru (přístroje) s počítačem přes sběrnici USB. Hudbu lze tímto způsobem nahrávat několikanásobně rychleji než přes normální audio vstup.

NetMD v praxi

Ze všeho nejdříve je nutné přístroj připojit k počítači, nainstalovat potřebné ovladače a software SonicStage (součástí dodávky). Následně si v aplikačním rozhraní programu SonicStage vyberete skladby z pevného disku nebo cédéčka, importujete je do virtuální knihovny aplikace a můžete nahrávat. Pokud chcete přenést hudbu ve formátech WAV či MP3, je nutné ji nejprve převést do ATRACu. To za vás samozřejmě udělá program a ihned konvertované skladby nahraje na minidisk. Na výběr máte ze tří režimů formátu ATRAC – SP (nejkvalitnější, rychlost 8×), LP2 (16×) a LP4 (32×). Poslední zmiňovaný se nedoporučuje, jelikož ořezáním basů a výšek skladbu degraduje. V případě, že zvolíte nejlepší kompromis (LP2, rychlost USB 16×), na jeden minidisk vměstnáte až 160 MB hudby (80minutový disk), které jsou nahrány zhruba za 10 minut. V programu SonicStage samozřejmě můžete skladby plně editovat (přesouvat, rozdělovat, spojovat, přejmenovávat), což navíc podporuje i samotný přehrávač. Rychlost komunikace je v tomto případě omezena přehrávačem, sice lze využít i USB 2.0, rychlost se ale nezvýší.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací program SonicStage slouží pro kopírování skladeb na MiniDisc. Skladby musíte mít před kopírováním v knihovně, nejedná se o prosté překopírování souborů ze složky.

Ochrana autorských práv…

Jak jsem se již zmínil, písničky je nejprve nutné importovat do knihovny SonicStage. Vzhledem k jakési ochraně autorských práv je poté lze na nahrát pouze na tři různé MiniDiscy. Tuto překážku ale můžete jednoduše obejít - stačí smazat skladby z knihovny a importovat je znovu. Skladby nahrané na MiniDiscu můžete přenést zpět do počítače (check-in), ale platí jedno omezení – zpět do počítače lze přenést jen skladby nahrané ze stejného počítače a pomocí technologie NetMD. Pokud budete mít MiniDisc nahraný například přes optický vstup, nepůjdou skladby do PC nahrát. Také nesmíte zapomenout, že jakmile přenesete skladby z MiniDiscu do PC, je MiniDisc automaticky smazán.

Témata článku: Software, Sony, MP3, Check In, Quick, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, FM Tuner, Stříbrné tělo, Alkalická baterie, Hold, Kvalitní přehrávač, Malá část, Nabíječka, Atp, Malá krabička, Boule, Spona, Přehrávač, Sluchátko, Funkce, Horní strana, Modré světlo, Dálkový ovladač, Špuntová sluchátka, Sprint

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu