Miniaturní pevné disky – největší trend příštích let

Loni se prodalo 220 miliónů pevných disků; největší vzestup ale čekají titěrné pevné disky do spotřební elektroniky, které brzy dosáhnou kapacity 4,7 GB.

Jsme zvyklí na to, že pevné disky jsou jako procesory – stále větší, stále rychlejší a stále levnější. Dobrá zpráva pro všechny diskožrouty je, že tento trend bude pokračovat i v blízké budoucnosti. Nejzajímavějším novým směrem ve vývoji je ale něco jiného – nebývale rychlý vzestup miniaturních pevných disků (1,8“ a 1“), které se stanou běžnou součástí řady výrobků spotřební elektroniky, jako jsou digiťáky, MP3 přehrávače, kapesní počítače, videokamery či chytré mobily.

Asociace výrobců pevných disků IDEMA vydala velmi zajímavou a rozsáhlou zprávu, která jednak velmi přesně a z mnoha pohledů popisuje stav diskového průmyslu v loňském roce a uvádí očekávané výhledy. Podle zprávy se loni prodalo celkem 219 mil. diskových mechanik (v porovnání: celkem počítačů se loni prodalo asi 130 mil., tedy vychází cca 1,7 disku na PC!), což je výrazný pokrok oproti předloňsku (196,3 mil.). Typická kapacita prodávaného disku činila loni 40 GB u desktopových disků a 30 GB u notebooků, letos má nastat opět výrazný skok – na 80 GB u desktopu a 40 GB u notebooků. Průměrná cena disku do desktopu opět o něco poklesla, ale ne o moc, tabulka za posledních pět let je zajímavá (v dolním řádku typická prodávaného pevného disku):

 

 1997 

 1998 

 1999 

 2000 

 2001 

 2002 

 Cena (USD) 

 120

 98 

 85 

 75 

 72 

 67 

 Kapacita (GB) 

 2 

 4 

 6,4 

 10

 20 

 40

Za šest let klesla průměrná prodejní cena pevného disku téměř na polovinu, kapacita dvacetinásobně! Cena za gigabajt tedy klesla bezmála čtyřicetinásobně – v korunových cenách z 1800 Kč na na 50 Kč. Jak ale ukazuje tabulka, rychlý pokles cen se v uplynulých třech letech výrazně zpomalil; IDEMA ale uvažuje, že vzhledem k tomu, že se trh výrobců stabilizoval, dojde možná opět k cenové válce a k dalšímu razantnímu poklesu cen. Největšími světovými výrobci zůstávají Seagate (29,5%), Maxtor (23,4%), Western Digital (15,9%) a IBM (13,1%).

Zatímco počet prodaných disků běžné velikosti poroste pomalu, prudce se má zvýšit prodej malinkých pevných disků s průměrem 1.8“ a 1“, respektive vůbec prodej pevných disků do „non-PC“ segmentu. Zatímco loni tento trh obhospodařil asi 12 mil. prodaných disků, za tři roky už má sám činit 170 mil. jednotek! Největším žroutem ovšem budou hrací konzole a „PVR“ (personal video recordery), kam ovšem nebudou instalovány nejmenší disky – běžná velikost 3,5“ je nejvhodnější z pohledu ceny a kapacity.

Největší revoluci ale zřejmě způsobí úplně nejmenší disky – dnes nejznámější jako Microdrive, které vyrábí IBM (resp. Hitachi v partnerství s IBM), které se vejdou do rozměru karty vkládané například do digitálních fotoaparátů. Dnešní gigabajtový microdrive je stále ještě dosti drahý, ale jeho typická kapacita se má zvětšit již koncem letošního roku nejméně na 4 GB (!), přičemž cena bude zřejmě zachována (dnes okolo 10 000 Kč). Čtyři gigabajty v digiťáku – to je sen každého fotografa-profesionála nebo náročnějšího amatéra, který už nebude muset fotit do kompromisních JPEGů, ale dovolí si nejvyšší kvalitu, TIFF nebo RAW formát. Další oblíbenou aplikací se stanou kapesní, či přesněji „sub-kapesní“ MP3 přehrávače, o rozměrů kreditky, na kterou se vejde osmdesát hudebních alb. To jsou případy, ve kterých se z evoluce, tedy postupného zvyšování kapacity a zmenšování rozměru stane vlastně revoluce: kdo si za této situace koupí tradičního discmana? Bude-li cena srovnatelná, stane se discman gramorádiem dneška.

Určitě si přečtěte

Články odjinud