Mini MP3/CD přehrávač do náprsní kapsy

Komu vadí na MP3/CD přehrávačích jejich velikost, jistě závistivě pokukuje po přehrávačích na 8cm disky. Ty při výrazně menších rozměrech poskytují srovnatelný komfort a náklady na používání. Pojďme se podívat na jednoho zástupce levných a slušných 8cm přehrávačů – NAPA MCD380.
Mini MP3/CD přehrávač do náprsní kapsy
Tak jako se loni začaly masivně šířit levné MP3/CD přehrávače na běžná cédéčka, letošní rok znamená nástup 8cm disků. Základní srdce MP3/CD přehrávače, které se nyní objevuje v desítkách různých čínských výrobků, můžeme nyní podobně čekat i v menší kategorii přehrávačů. Na CeBITu vystavovala NAPA několik designérských provedení takových přehrávačů; jeden z nich se nám podařilo získat na testování.

Zatímco u klasických MP3/CD přehrávačů můžete rovnou využít svůj archív cédéček s vypálenými MP3 skladbami, u 8cm verzí je to něco jiného. Dá se to přirovnat například k minidisku – média použitelná jen v daném přehrávači, kvůli kterým budete muset investovat i do pořízení médií. 8cm média se ale chovají jako běžná CD-R či CD-RW média, takže na svých zvycích při zapisování nic měnit nemusíte. Svůj stávající archív tak budete muset přepisovat na nová média, přičemž kapacita 205 MB nutně povede k omezením co se týče množství zaznamenaných skladeb. Cena 8cm médií je zhruba na úrovni lepších klasických CD-R médií, dají se sehnat i CD-RW varianty v rozumných cenových hladinách okolo 50 Kč za kus. Jednoznačnou výhodou 8cm médií jsou malé rozměry. Média se vám vejdou do každé kapsy a jsou pohotově využitelná.

Klepněte pro větší obrázek

Značka NAPA je ve světě MP3/CD přehrávačů synonymem pro nejlevnější přehrávače se sice bohatou výbavou, ale vlastnostmi odpovídajícími ceně. NAPA MCD380 tak nabízí zajímavé parametry a funkce, najdou se bohužel i místa, kde to trochu zaskřípe.

Klepněte pro větší obrázek

V balení s přehrávačem dostanete poměrně slušná sluchátka zadovky, která jsou rozhodně lepší než obvyklé špunty, a nebudete tak tlačeni k brzké investici do kvalitních sluchátek. Sluchátka se zapojují buď přímo do přehrávače, nebo do průchozího dálkového ovládání, lze tedy připojit i jiná sluchátka. Kvalita reprodukce je velmi příjemná a sluchátka dobře sedí na hlavě.

Samotný přehrávač neobsahuje LCD displej, ten je pouze na dálkovém ovládání. Displej je ale velmi dobře čitelný a používá pro zvýraznění kontrastu holografickou fólii podobně jako novější mobily Motoroly. Dálkové ovládání obsahuje sedm tlačítek pro kompletní obsluhu přehrávače, a tak plně duplikuje tlačítka na samotném těle přehrávače. Nastavení hlasitosti je digitální ve 32 stupních, režimy přehrávání se volí přes stisk tlačítka Mode pro výběr parametru a tlačítkem Next pro jeho změnu. Skákání vpřed a vzad je možné po skladbách i po albech, nicméně je třeba tuto funkci přepnout v menu. Změna mezi přeskakováním skladeb a alb tak znamená pět stisků tlačítek. Ovládání má prostě málo tlačítek, takže se to musí řešit trochu jinak. Rychlý posun ve skladbě je řešen tradičně delším podržením tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek

Displej obsahuje dva řádky po 12 znacích a jeden úzký proužek s ikonami. V jednom řádku rotuje název souboru, název skladby, alba a autora získané z ID3 tagu. Podporovány ale nejsou české znaky, místo nich se zobrazují čínské znaky. Dolní řádek obsahuje číslo alba, skladby a čas od začátku skladby. Stavový řádek obsahuje typ přehrávaných dat (MP3/CDDA), režim přeskakování a ukazatel stavu baterií. Režimy přehrávání jsou normální, opakování skladby, všech skladeb, adresáře, přehrávání jen začátků skladeb a náhodné přehrávání všech skladeb nebo jen těch v adresáři. Dále je na výběr pět pevných nastavení ekvalizéru, přičemž, jak už to bývá, použitelné je jen to základní bez jakýchkoli korekcí. Pořadí přehrávání skladeb lze programovat pouze v CD-DA režimu, pro MP3 to tedy nevyužijete.

Klepněte pro větší obrázek

V balení přehrávače jsou ještě dvě AAA nabíjecí baterie, trafo pro napájení ze sítě a jedno prázdné CD-R médium pro váš první pokus. Napájení přehrávače skutečně obstarávají pouze dvě mikrotužkové baterie a to se musí zákonitě projevit na jeho výdrži. I když přehrávač energií neplýtvá a mechaniku roztáčí jen při načítání skladeb do vyrovnávací paměti, je udávaná výdrž jen 5 hodin přehrávání na alkalické baterie. Přehrávač ale umí baterie nabíjet i při přehrávání skladeb, proto tolik do baterií investovat nebudete.

Jak již bylo zmíněno, přehrávač načítá skladby do vyrovnávací paměti a mechaniku během přehrávání vypne. To se projevuje také na vysoké udávané hodnotě ochrany proti otřesům, kde NAPA slibuje až 480 sekund, tedy úctyhodných 8 minut. Výsledkem je prakticky „neutřepatelnost“ přehrávače. Na druhou stranu trochu trpí rychlost přechodu mezi skladbami. Mezera mezi skladbami je okolo 2–6 sekund, přičemž se mechanika roztočí až po skončení skladby, nic se dopředu nenačítá.

Samotné provedení těla přehrávače na pohled moc respektu nevzbuzuje, odolnost proti pádům jsme nezkoušeli, přehrávač ale působí spíše křehce. Naopak ale oceníte oddělený výstup pro sluchátka a line-out a poutko pro připevnění pásku. Tlačítka jsou rozmístěna v řadě po dvou stranách přehrávače a připravte se na to, že i když je plně duplikuje dálkové ovládání, stejně je potřebovat budete. Vypnutý přehrávač se dá totiž zapnout jen stiskem tlačítka Play na přehrávači, dálkové ovládání lze použít až při zapnutém přehrávači.

Přehrávač NAPA MCD380 se prodává za 4 490 včetně DPH na 12345.cz, odkud jsme jej dostali k testování. NAPA ale není přímo výrobcem a tak se mohou objevit podobné přehrávače i pod jinými značkami. Proto se tento přehrávač prodává jako obecný Mini MP3 CD přehrávač. Cena médií je i přes menší kapacitu zhruba stejná jako u 12cm verzí, o poznání hůře se ale shání, není to zatím rozhodně běžná komodita. Nezkoušeli jsme přehrávač s CD-RW médiem, u něj ale bohužel manuál uvádí, že pak není použita ESP ochrana proti otřesům. To by pak značně zkomplikovalo využitelnost přepisovacích disků.

Přehrávač lze doporučit všem, kdo chtějí levný MP3 přehrávač s dostatečnou kapacitou a komfortem obsluhy běžného CD přehrávače. Proti klasickým CD přehrávačům zaujme příjemnými rozměry, hlavní nevýhodou, společnou ale všem přehrávačům na 8cm disky, je nemožnost využití stávajícího archívu CD s MP3 skladbami.

Mini MP3/CD přehrávač NAPA MCD380
Médium 8cm CD/CD-R/CDR-RW, kapacita 200 MB (23 min)
ESP 480 s MP3 (128 kb/s), 160 s CD-DA
Formáty Audio CD, MP3 32 až 320 kb/s, podpora VBR, multisession
Výdrž 4 – 5 hodin na alkalické baterie při přehrávání MP3 128 kb/s
Rozměry 100 × 100 × 25 mm
Váha 169 gramů
Cena 4 490 včetně DPH
Zapůjčeno od 12345.cz

Diskuze (42) Další článek: Bezpečnostní chyba přehrávače Flash

Témata článku: MP3, Základní skladba, Napa, Dostatečná změna, Příjemný rozměr, Náhodný znak, Přehrávač, Běžná komodita, Příjemná cena, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, MINI +, Běžné pořízení, Příjemný stisk, Dálkové ovládání, Sluchátko, Cd přehrávače, Zadov, Slušná reprodukce, CD-R, CD přehrávač


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC