Software

Milník pro svobodný software. Vychází finální Inkscape 1.0

Po třech letech vývoj od vydání Inkscapu 0.92 konečně přišla finální verze 1.0. Open source vektorový editor vyvíjený komunitou má upravený vzhled, je rychlejší a s upravenými nástroji. Inkscape 1.0 je se stažení na oficiálním webu programu, kromě verzí pro Windows a Linux je nově dostupná také varianta pro macOS. Ta je však stále označena jako „Preview“, kde ne všechno musí fungovat optimálně. Ladit se bude v příštích desetinkových aktualizacích.

Inkscape 1.0 je nově postaven na modernějších sadě knihoven GTK+3, z čehož vyplývá i podpora HiDPI monitorů nebo i ovládání gesty, například stažení/roztažení prstů (pinch to zoom) na dotykových displejích a touchpadech. Program má přeuspořádanou lištu s nástroji. Všechny ikony lze nově nahradit jinými, případně jim změnit barvu. Inkscape konečně nabízí i tmavý režim zobrazení.

Funkční novinky pak zpříjemní práci. Plátno lze nově otáčet či jej zrcadlově převrátit. Při kreslení se bude hodit režim Split View, díky němuž budou objekty vidět v černobílých linkách bez aplikovaných efektů. Je možné také zvýraznit ty nejtenčí linky, které jinak při oddálení není vidět.

Inkscape výrazně upravil křivkové efekty (LPE) a přidal řadu nových, dále zlepšil práci s textem, exporty do SVG, PDF, PNG a EPS mají nové funkce a rozšíření lze psát i v Pythonu 3. Kompletní seznam změn najdete na inkscape.org.

PS: V době psaní článku byl oficiální web s instalátory přetížený a soubory se nedaly stáhnout. Ve Windows Storu zatím také nedošlo k aktualizaci a stále je v něm Inkscape 0.92.

Diskuze (19) Další článek: Máte grafiku AMD Radeon RX 5600 XT? Pouze pomocí aktualizace firmwaru zrychlíte paměti

Témata článku: Software, Windows, Aktualizace, Linux, Open source, Python, Grafický editor, PDF, SVG, GTK, Windows Store, Split View, Svobodný software, Oficiální web, EPS, Milník

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5