Milióny "odstřihnutých" uživatelů v USA

Skutečný a cílený útok na desítky takovýchto nervových bodů moderní digitální civilizace by prakticky vyřadil ekonomiku USA z provozu na několik týdnů.
Příští válka bude prý kybernetická. Někdo někde pošle pár dobře mířených paketů na správná místa a začnou se srážet letadla, přeruší se veškeré spojení, havarují elektrárny, spadnou satelity… S touto myšlenkou si předevčírem pohrávali spisovatelé sci-fi, včera seriózní časopisy a teď něco takového nastalo - satelit, o jehož existenci nemáme ani ponětí, měl drobný výpadek, a okamžitě to pocítily milióny lidí nejen v USA, ale i na celém světě.

Jednalo se o satelit Galaxy IV firmy PanAmSat, který sice patří k významným, ale je jen jedním z mnoha desítek, které dnes nad USA létají; technické příčiny nejsou přesně známé a ani nejsou klíčové - důležité ale je, že nešlo o nějakou jeho mechanickou kolizi či "sestřelení", ale spíše o elektronickou chybu v řízení či navigaci, tedy zrovna možná onen "smrtící paket".

Důležité jsou důsledky; výpadek satelitu okamžitě pocítily:

80-90% uživatelů všech pagerů v USA, tedy řádově milióny lidí (v USA je 10.4 mil. pagerů), kteří byli na dva dny bez své služby. Pager může sloužit jako hračka, ale také jako nezbytná součást podnikání či dokonce činností, ve kterých jde o životy - v zdravotnictví, pohotovostních službách atd.

stanice CNN a CBS, jejichž novinky a zpravodajství již běží digitální cestou přes satelit

totéž se stalo firmě Reuters (ze které čerpají tisíce vydavatelů, kteří pak zprávy distribuují stovkám miliónů čtenářů, diváků a uživatelů Internetu)

Je překvapivé, kolik neplechy nadělá výpadek jen jediného satelitu, a přesto, že údajně existuje satelit záložní, že trvalo celé dva dny, než byl uveden do funkce. To, že jeho výpadek postihl "kořenové" služby, jejichž výpadek se pak už samovolně šířil dál jako morová rána, ukazuje, jak zranitelná je naše digitální civilizace, jak stále více je závislá na výrobcích a technologiích, které jsou pro běžného člověka naprosto neuchopitelné a vzdálené. Představme si, co by se stalo, kdyby šlo o skutečný a cílený útok na desítky takovýchto nervových bodů moderní digitální civilizace - již dnes by prakticky vyřadil ekonomiku USA z provozu na několik týdnů.

Vlády zemí, které vnímají USA či jiné západní země jako své (obvykle ideologické) nepřátele, samozřejmě dnes nejsou schopny porazit ba ani slušně napadnout tuto zemi vojensky, a osamělé teroristické útoky jsou pracné, neúčinné a obvykle postihnou jen pár nevinných občanů, nikoli nervová centra. Považuje se za téměř prokázané, že tyto země či jejich některé polooficiální organizace nebo vojenské kruhy (a to máme na mysli zejména muslimský svět, ale také řadu východoasijských států) na prostředcích "cyberterorismu" pilně pracují. Příjemné vyhlídky do příštího tisíciletí…

Váš názor Další článek: Databáze Oracle zdarma; Novell má aplikační a vývojové prostředí; minimálně dvě české firmy již nabízejí řešení.

Témata článku: USA, ODS, Pager, Milión, Kybernetický útok, Běžný občan, Nezbytná součást, Milión uživatelů, Příští den, Technická hračka


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 126

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk